wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Grupa trzymająca grunty. Kasa, hektary i szybkie uchwały

Grupa trzymająca grunty. Kasa, hektary i szybkie uchwały

Grupa trzymająca grunty. Kasa, hektary i szybkie uchwały
Data publikacji: 2016-10-21 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:12
Wywietleń: 3422 163957

Działalności tak zwanej grupy inwestorskiej, w skład której wchodzą właściciele działek na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, i decyzjom urzędników gminnych w Starym Czarnowie, przyglądają się szczecińscy śledczy. 

Chodzi o kontrowersyjny pomysł poszerzenia strefy zabudowy w tej gminie o prywatne tereny na obszarze chronionym. Gdyby udało się zmienić status tych gruntów na działki budowlane, ich właściciele mogliby się wzbogacić o kilkadziesiąt milionów złotych. Część mieszkańców i przyrodnicy twierdzą, że „grupa inwestorska” łamie prawo i dyktuje warunki w gminie. Teraz w nadzwyczajnym trybie zwołano specjalne posiedzenie Rady Gminy, by uchwalić zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego, choć trwa śledztwo prowadzone m.in. przez wydział ds. korupcji w KWP w Szczecinie, w którym chodzi o podejrzenie korupcji, nielegalnego lobbingu i sprzecznego z prawem finansowania publicznej dokumentacji.

Zdaniem naszych informatorów sprawa ma swój początek jeszcze w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi w 2014 r. W Starym Czarnowie stwierdzono wówczas wiele przypadków kupowania głosów, m.in. za alkohol i drobne sumy. Sprawą zainteresowali się wówczas prokuratorzy. Jeden z radnych ma wyrok za przekupstwo wyborcze. Dwóch innych złożyło swoje mandaty. Pierwszy z nich to Piotr Kukawka, poprzedni przewodniczący Rady Gminy w Starym Czarnowie, drugi, który zrezygnował z mandatu, to radny z Kołbacza – Piotr Kowalczyk; swoją rezygnację oficjalnie tłumaczy „względami religijnymi”. Nieprawomocny wyrok miał też radny Dariusz R. Sąd Odwoławczy skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Opozycja twierdziła, że jeszcze co najmniej dwóch innych radnych może mieć kłopoty z prawem związane z kupowaniem głosów. Wszyscy to byli członkowie komitetu wyborczego wójt Marzeny Grzywińskiej.

Co ma wspólnego wyborcze przekupstwo z „aferą gruntową” i milionami, które – przynajmniej teoretycznie – są do wyciągnięcia z terenów położonych na Wzgórzach Bukowych?  ©℗

R.K. Ciepliński

Fot. Ryszard Pakieser

Więcej w magazynowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 21–23 października 2016 r.

Komentarze

Gerico
Panie Ciepliński wielkie uznanie za podjęcie tematu, szkoda tylko, że nie zamieścił Pan całego tematu z papierowego wydania wówczas zapewne światło dzienne ujrzało by więcej szczegółów tematu przez Pana poruszonego. Pozdrawiam
2016-10-26 08:38:37
były
mam pytanie czy na tym forum wypowiadają się jedynie sympatycy redaktora ???
2016-10-24 20:16:19
Może Ziobro spuści ze smyczy..
...swoich spec-prokuratorów i zajmą się tymi powiatowymi, bo boją się lokalnych kacyków i różnych niby "radnych" niby wójtów.... Puszcza Bukowa jest systematycznie wycinana, rozjeżdżana najcięższymi maszynami a zabytkowe,brukowane dukty leśne - zamieniły się w bagniste rowy,np.Droga Chojnówki i inne.Ani RDOŚ ani Konserwator Zabytków ani słuzby lesne -nic nie robią oprócz brania pensji!
2016-10-22 09:57:17
Bombina
Zmiany w Studiach Zagospodarowania Przestrzennego i Planach Zagospodarowania Przestrzennego pod czyimś kątem to już norma.Zainteresowani w ramach współpracy wpłacają na określone cele odpowiednie sumy i sprawy pozytywnie się toczą.Rzekomo prawo "zezwala" na takie umowy cywilnoprawne...Czyli za "szmal" można wszystko.I nic tutaj do powiedzenia nie ma Wojewoda.RDOŚ czy też innne "ważne" instytucje.Tak dzieje się od kilku lat w gminach:Węgorzyno,Ińsko czy Dobrzany.W innych podobnie.Wszystko w imię prawa i dla dobra mieszkańców... Czy aby????
2016-10-21 22:02:16
Zemsta2
a Pan redaktor, to chyba nie wie z kim zadziera, bo niejaki B. z Glinnej (co mieszka w ogromnym różowym pałacu przy głównej drodze) ma wystarczająco kasy na prawników którzy udowodnią nawet, że koza ma skrzydła ;)
2016-10-21 17:29:04
Zemsta
Coś mi się wydaje, że posypią się pozwy, bo Kurier napisał zbyt wiele i miejscowi biznesmeni tego nie zdzierżą, a na prawników mają kasę.
2016-10-21 17:17:50
ja
Bardzo trafiony artykuł! Wreszcie ktoś się wziął za tych ludzi, którzy w podejrzany sposób dostali sie do władz tej gminy. Może w końcu coś się ruszy w tej sprawie. Brawo Pan Ciepliński!
2016-10-21 16:47:35
Enik
Szkoda, że nie ma tu całego artykułu z papierowego wydania. Druga część znacznie ciekawsza niż te ogólniki z początku. Generalnie macherzy z PO zeszli na poziom gminny.
2016-10-21 15:51:09
Czarny bawol
Oszusci dzialaja ,a sledczy sie przygladaja.Jak dlugo?
2016-10-21 15:40:27
habia
Nareszcie coś wiadomo! Więcej takich artykułów - tylko dziennikarze mogą przełamać nepotyzm i afery!
2016-10-21 15:31:44
Nazwiska !! Podawać nazwiska tych co chcieli nas okraść. Czekają do następnej okazji.
.
2016-10-21 14:51:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy