Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Grudzień '70 na wystawie plenerowej. Obejrzyj fotografie i dokumenty

Data publikacji: 16 grudnia 2020 r. 20:04
Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia 2021 r. 08:28
Grudzień '70 na wystawie plenerowej. Obejrzyj fotografie i dokumenty
Fot. Archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie  

Od czwartku (17 grudnia) na szczecińskim placu Solidarności będzie można oglądać wystawę plenerową, fotografii i dokumentów, pn. „1970. Zło/Przypadek”, poświęconą grudniowej rewolcie Wybrzeża. Wirtualny wernisaż (bez udziału publiczności, przewidziana jest wyłącznie transmisja online w mediach społecznościowych Muzeum Narodowego w Szczecinie) odbędzie się w tym samym dniu o godzinie 13.

- Rewolta na Wybrzeżu wybuchła zaraz po ogłoszeniu przez rząd znaczących podwyżek cen żywności i innych produktów pierwszej potrzeby – stało się to 12 grudnia 1970 roku –  niedługo przed świętami Bożego Narodzenia. Władze zdawały sobie sprawę, że podwyżki mogą wywołać protest społeczny i już od 9 grudnia „siły porządkowe” zostały postawione w stan gotowości. Protest rozpoczął się 14 grudnia w Gdańsku, na ulice miasta wyszły wielotysięczne manifestacje, podpalono m.in. budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, doszło do starć manifestujących z wojskiem i milicją, były ofiary śmiertelne. Podobna sytuacja miała miejsce w Gdyni. Największy dramat rozegrał się właśnie tam, w „czarny czwartek”, gdy wojsko otworzyło ogień do stoczniowców idących do pracy na wezwanie wicepremiera Stanisława Kociołka - opowiada Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. - „Czarny czwartek” miał miejsce również w Szczecinie – po starciach demonstrantów z milicją i podpaleniu gmachu KW PZPR doszło do tragedii przed Komendą Wojewódzką Milicji Obywatelskiej (dzisiejszy plac Solidarności). Od kul wojska i milicji zginęło w tamtym rejonie dwanaście osób. Ofiary były też następnego dnia, do szczecińskich szpitali trafiły setki rannych.

Wystawę na placu Solidarności będzie można obejrzeć do połowy lutego przyszłego roku. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odp. do...uczestnika
2021-01-03 00:12:51
Wszyscy demonstranci wewnatrz w palacym sie... KW PZPR dnia 17/12 byli brudni od dymu, sadzy i pozaru... a nie "pochodzenia romskiego" ( tak ze nie klam... ! )
Rządowe podwyżki cen
2020-12-18 10:25:40
Po 50 latach historia się powtarza. Od stycznia 2021 r. wejdą w życie podatek cukrowy i podatek od sprzedaży detalicznej. Pierwszy zostanie nałożony na napoje alkoholowe o objętości do 300 ml (tzw. małpki) oraz na napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących lub aktywnych. Drugi obejmie sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych. Jest niemal pewne że podatki te zostaną przesunięte w cenach na konsumentów co spowoduje znaczący wzrost cen w sklepach.
uczestnik
2020-12-18 03:47:10
Czy ktos z panstwa pamieta chlopca, ktory w oknie trzymal portret Gomulki a nastepne go wyrzucil na palace sie juz na chodniku sprzety KW. To byl mlody chlopiec moze 15 latpochodzenia romskiego.Stalem przy drzwiach 13 Muz.
ogladacz
2020-12-17 21:47:02
a ja pamietam jak mnie odebrano z przedszkola i poszlismy pod komitet i ja widzialem jak wyrzucali palmy przez okno. To bylo dla mnie cos baaardzo nowego. A dymu tam bylo tak duzo ze do dzis NIe widzialem takiego pozaru!!! i nikt NIE gasil tego i NIE bylo strazakow wcale.
Grigorij
2020-12-17 08:15:42
Byłem widziałem miałem co prawda tylko siedem lat- poszedłem z tatą pod stocznię po mamę, ale to co widziałem i słyszałem wryło się we mnie na zawsze....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA