wtorek, 26 stycznia 2021r.

Greckokatolickie modyfikacje. Proboszcz z Wałcza został biskupem

Data publikacji: 2020-11-29 17:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-29 17:55
Greckokatolickie modyfikacje. Proboszcz z Wałcza został biskupem
Ks. Arkadiusz Trochanowski został podniesiony do rangi biskupa Kościoła greckokatolickiego. Fot. Tomasz Majewski  

Papież Franciszek ustanowił nową eparchię olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Jej biskupem mianował dotychczasowego proboszcza w Wałczu i protoprezbitera (dziekana) koszalińskiego ks. Arkadiusza Trochanowskiego. Zmianie uległy też inne nazwy i granice administracyjne instytucji tego wyznania.

Ks. Arkadiusz Trochanowski urodził się 6 stycznia 1973 r. w Szprotawie. W latach 1994-2000 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. W 2000 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 2000 r. we Wrocławiu. Przez dwa lata pracował jako wikariusz we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oławie i Oleśnicy. Tytuł doktora teologii z ekumenizmu uzyskał w 2012 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2015 r. uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego. Od 2001 r. do dziś pełni urząd proboszcza parafii w Wałczu. W latach 2001-2016 był też proboszczem parafii w Szczecinku. W 2006 r. został członkiem rady kapłańskiej, a od 2010 r. jest protoprezbiterem (dziekanem) koszalińskim.

Do czasu objęcia eparchii przez jej pierwszego biskupa, obowiązki administratora apostolskiego eparchii olsztyńsko-gdańskiej pełni metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz. Nowa eparchia zostaje włączona do tej instytucji Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Nadto została zmieniona nazwa obecnej eparchii wrocławsko-gdańskiej na eparchię wrocławsko-koszalińską z dotychczasową siedzibą we Wrocławiu. Za tym uległy modyfikacji jej granice. Obejmuje ona terytorium pokrywające się z z obszarem metropolii Kościoła łacińskiego: wrocławską, poznańską, szczecińsko-kamieńską, katowicką i częstochowską (bez diecezji radomskiej). Z kolei cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ulicy Niepodległości 24-26 w Koszalinie została podniesiona do rangi konkatedry. ©℗

(m)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ