Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Granit, murki, zieleń i fontanna zamiast Frygi

Data publikacji: 23 lutego 2017 r. 20:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:29
Granit, murki, zieleń i fontanna zamiast Frygi
 

Projekt gotowy, od ponad roku, czeka na realizację. Trwają poszukiwania chętnych na wykonanie. Przebudowa ulicy Jagiellońskiej w Szczecinie, bo o niej mowa, na odcinku od al. Wojska Polskiego do pl. Ludwika Zamenhofa, miałaby ruszyć przy sprzyjających wiatrach, a dokładnie po zakończonym wyłonieniem wykonawcy przetargu, jeszcze w kwietniu. ZDiTM, któremu magistrat powierzył tę inwestycję, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia ustalił czas na wszystkie roboty na cztery miesiące od przekazania wykonawcy placu budowy.

Dokumentację projektową dla tej inwestycji wykonała Pracownia Projektowa Maciej Sochanowski. Z ogłoszenia ZDiTM o zamówieniu wynika, że termin jego wykonania to 4 miesiące od dnia przekazania wykonawcy placu budowy. Przekazanie placu budowy nastąpi zaś w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy, nie wcześniej niż 30 marca tego roku. Termin składania ofert na roboty przez zainteresowane firmy ZDiTM wyznaczył na 6 marca.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje przebudowę jezdni, chodników, wykonanie elementów małej architektury, w tym fontanny na placu Zamenhofa zamiast rozebranej w zeszłym roku Frygi, przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i wodociągowej, budowę oświetlenia oraz usunięcie kolizji z istniejąca infrastrukturą. W ulicy Jagiellońskiej mają być nowa konstrukcji jezdni z kostki kamiennej oraz nowe chodniki z dużych płyt granitowych. Ruch samochodowy na tym jej odcinku odbywać się ma w dwóch kierunkach, przy jednoczesnym wprowadzeniu tam strefy z dopuszczalną prędkością jazdy do 30 km/h i możliwości przekraczania jezdni przez pieszych w dowolnym miejscu. Przebudowana zostanie jezdnia w rejonie skrzyżowań oraz w rejonie „sugerowanych” przejść dla pieszych. Krawężniki wykonane zostaną jako obniżone w ulicy Jagiellońskiej ze światłem 2 cm zapewniającym prowadzenie wód opadowych.

Dla jezdni zaprojektowana została nawierzchnia z kostki granitowej szarej 15x30cm układanej na styk. W rejonie „sugerowanych” przejść dla pieszych i na pl. Zamenhofa nawierzchnia ma być wykonana z płyt granitowych szarych 30x50cm, także układanych na styk. Wzdłuż  ul. Jagiellońskiej nawierzchnia chodników przewidziana jest z płyt koloru różowego i czerwonego. W rejonie skrzyżowania z al. Wojska Polskiego pl. Zamenhofa z płyt koloru szarego i różowego. 

Wzdłuż odcinka ulicy po jednej stronie jezdni maja być urządzone zatoki postojowe do parkowania prostopadłego, a z drugiej strony do parkowania równoległego. W miejscach narażonych na nieprzepisowe parkowanie aut staną słupki.

Przez p. Zamenhofa jezdnia zostanie poprowadzona łukowo, okalając obszerny deptak jako przedłużenie tego od strony ul. Ks. Bogusława X. W obrębie nowego deptaku pojawia się miejsca do rekreacji – ławki i donice z zielenią ustawione eliptycznie wokół niewielkiej fontanny w postaci podziemnej betonowej niecki, przykrytej płytami kamiennymi nawierzchni. Efekt wizualny pierwszego obrazu wodnego tworzyć ma centralnie umieszczona dysza wieloobrazowa bijącą wodą na wysokość do 3 m. Z podświetleniem w postaci 4 reflektorów ze światłem ledowym. Dodatkowo zamontowane zostaną 24 dysze strumieniowe bijące wodę na wysokość do 1,5 m, umieszczone na planie koła, doświetlane  24 reflektorami ze światłem ledowym. 

Przebudowane zostanie oświetlenie tego odcinka samej ul. Jagiellońskiej, pojawi się nowe oświetlenie dekoracyjnego w rejonie pl. Zamenhofa i  od Al Wojska Polskiego do pl. Zamenhofa oraz oświetlenia iluminacyjnego wokół projektowanej fontanny. Projekt przewiduje pozostawienie istniejącego oświetlenia przewieszkowego wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Ponadto pojawia się oprawy LED na pl. Zamenhofa w formie kolumny oświetleniowej składającej się z ruchomych modułów obracających się wokół własnej osi o 360°.

Projekt jednocześnie zakłada wprowadzenie w pejzaż tego odcinka ul. Jagiellońskiej zieleni, w tym jednostronnego szpaleru drzew i ustawienie donic do nasadzeń mniejszych roślin ozdobnych: krzewów (kosodrzewina, tawuła japońska, pięciornik) trawy (trzęślica modra), czosnku główkowatego i bylin (kostrzewa, żagwin zwyczajny i kosmatka śnieżna). Na pl. Zamenhofa zaplanowano posadzenie zaś 6 drzew.

W tegorocznym budżecie radni zapisali na realizację tego pomysłu 6 100 000 zł. Są w nim też środki w kowecie 130 tys. zł na opracowanie projektu budowlano - wykonawczego przebudowy kolejnego odcinka ul. Jagiellońskiej: od pl. Zamenhofa do pl. Lotników. ©℗

Mirosław WINCONEK

Wizualizacje: ZDiTM

Tak ma wyglądać pl. Zamenhofa w Szczecinie po zapowiadanej na ten rok przez ZDiTM jego przebudowie wraz z odcinkiem ul. Jagiellońskiej do al. Wojska Polskiego.. Z fontanną zamiast rozebranej już Frygi. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tutejszy
2017-02-26 15:46:17
Dla wizjonerów z Urzędu Miasta którzy postawili 24-godzinny zegar słoneczny w Alei Kwiatowej ławki na środku skrzyżowania to nic dziwnego. Dlaczego tylko fontanna? A może od razu trampolina?
.
2017-02-24 22:27:55
Akacje, trawa, krokusy. Nic więcej !!
"mają być nowa konstrukcji jezdni"
2017-02-24 19:10:53
...a ja tam jeszcze tylko nasrać i roweram pojeżdżać, dodac do tego małpa i cirkus gotowa.
rob
2017-02-24 14:30:41
Prosze sie przejsc po zmodernizowanej al Wyzwolenia i prosze przejsc w miare sucha stopa przez przejscia dla pieszych.Wszedzie kaluze wieksze jak przed remontem, chyba lepiej zostawic tak jak jest niz wydawc pieniadze na fuszerke
@
2017-02-24 11:44:10
Kolejne pranie pieniędzy ?
szczecinianin
2017-02-24 08:45:53
Chcąc ukladać jazdnie z kostki,nalezy mieć do tego wysokiej klasy specjalistow jak rowniez PROFESJONALNY nadzór
Szczecinianin
2017-02-24 08:41:25
Ławeczki, pośród samochodów, kto tam będzie chciał przesiadywać?
fontanna
2017-02-24 08:04:25
Ale tam tuż obok jest już jedna fontanna na Bogusława, tylko od paru lat nieczynna. To może zamiast przebudowywać plac, wystarczy wymienić hydraulikę? Wyjdzie taniej, a efekt będzie w zasadzie ten sam.
Pilot
2017-02-24 07:32:01
Nie, no chyba to się w głowie nie mieści!!! Najpierw fontanna na Batorego, teraz kolejna tutaj, do tego przywrócenie ruchu dwukierunkowego, ale jednoczesne ograniczenie prędkości i pogorszenie warunków jazdy przez kostkę! Czy leci z nami pilot????
SzczecinPatrzyIPlacze
2017-02-23 23:19:38
Debilny ten projekt. Kto tam będzie siadał? Gołębie?
X
2017-02-23 21:34:25
Proponował bym Energoplo Szczecin S.A
Z.K.
2017-02-23 21:29:20
Nawierzchnia z kostki granitowej szarej 15x30cm układanej na styk "popłynie" w pierwszym tygodniu po puszczeniu ruchu, tak jak na ul.Kuśnierskiej!
A czemu jeszcze to fecum kala nawet projekty !?
2017-02-23 21:17:11
.
Bogacze
2017-02-23 20:58:16
Bogate miasto nie ma na co kasy wydawać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA