Gdy w internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją „Stop przyrodniczej apokalipsie Szczecina”, a Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina w sprawie zieleni zapowiada manifestację przed magistratem, to urzędnicy miasta ogłaszają drugą w tym roku edycję programu „Platan". Czyli prawie 2,5 tysiąca nowych nasadzeń, ograniczenie wycinek oraz zakup urządzenia do przesadzania drzew.
W edycji wiosennej programu - jak podaje Centrum Informacji Miasta - w Szczecinie „przybyło 500 drzew i krzewów w ponad stu lokalizacjach, wskazanych przez Rady Osiedli". Stąd zapewne trudność w ich dostrzeżeniu, co niejednokrotnie sygnalizowali Czytelnicy „Kuriera".
Tym razem…
- Wytypowanych zostało 9 lokalizacji, w których pojawi się nie jedno, nie kilka, ale czasem nawet kilkaset nowych nasadzeń. Pełne zagospodarowanie terenu zielenią zostanie przeprowadzone w takich miejscach, jak: rondo Hakena, skwer Bohaterów Warszawy/5 Lipca, plac Szyrockiego, ul. Przerwy-Tetmajera, ul. Ogrodnicza, ul. Zegadłowicza, skwer Józefa Bema, ul. Sczanieckiej/Cyryla i Metodego, al. Wyzwolenia (teren za CH Fala). Zgodnie z oczekiwaniami i sygnałami od mieszkańców, wśród użytych roślin znajdują się róże okrywowe, tawuły japońskie, perukowce royal, cisy pośrednie, klony czerwone, zwyczajne i pospolite, brzozy brodawkowate oraz jabłonie ozdobne - przekazuje CIM.
Urzędnicy miasta zapowiadają kolejne nasadzenia z programu „Platan" także w przyszłym roku - za pół miliona złotych, około pół tysiąca roślin, w czterech lokalizacjach, jakich ostateczny wybór nastąpi po konsultacjach z jednostkami pomocniczymi miasta.
- Jeszcze w tym roku zakupione zostanie urządzenie służące do przesadzania drzew, dzięki czemu możliwe będzie znaczne ograniczenie wycinek związanych na przykład z prowadzonymi inwestycjami. Maszyna wykorzystana do pilotażowego programu, montowana na koparko-ładowarce, będzie przesadzała drzewa o obwodzie pnia do 50 cm, które stosunkowo najlepiej znoszą tego typu zabiegi - przekazuje CIM.
Jako pierwsze w kolejce do przesadzenia mają być drzewa kolidujące z planowaną budową alternatywnego wyjazdu z deweloperskiego osiedla przy ulicy Maciejkowej. Czyli - przypomnijmy - w rejonie niezrealizowanego projektu SBO 2016: budowy parku Warszewo-Podbórz, po raz wtóry blokowanej przez okolicznych mieszkańców na drodze sądowej. Podczas tejże inwestycji z sąsiedztwa Warszowca usunięto nie tylko niemal wszystkie drzewa, ale nawet rośliny hydrofilne, a też ograniczono możliwości retencyjne terenu poprzez zamianę połaci ziemnych, dotychczas pokrytych roślinnością, nieprzepuszczającymi wody nawierzchniami.
- Działania są realizowane w ramach programu Klimat dla Zdrowia, który ma na celu poprawę warunków życia i pozytywny wpływ na środowisko naturalne w mieście - dodaje Paulina Łątka z Urzędu Miasta Szczecina, CIM.
(an)
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: Podczas tegorocznej wiosennej edycji programu „Platan" nawet prezydent Piotr Krzystek zasadził drzewo na pl. Grunwaldzkim.