Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Gmina Dobra najlepsza do życia? [GALERIA]

Data publikacji: 04 grudnia 2023 r. 20:31
Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia 2023 r. 12:51
Gmina Dobra najlepsza do życia?
Dobra (Szczecińska) w rankingu „Gmina Dobra do Życia” zajęła 5 miejsce w kraju. Fot. archiwum  

Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023 najlepiej żyje się w Warszawie, Osielsku, Stalowej Woli, Gogolinie i Kleszczowie. Każda z tych gmin osiągnęła najwyższy wskaźnik jakości życia w swojej kategorii. Na podium w naszym województwie znalazły się gminy: Dobra (szczecińska), Kołbaskowo i Dziwnów.

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

– Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

Nagrody za najwyższą jakość życia wręczyła redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Najwyżej ocenione gminy w Zachodniopomorskiem w rankingu wojewódzkim:

1. Dobra (Szczecińska) — 5 miejsce w kraju

2. Kołbaskowo — 30 miejsce w kraju

3. Dziwnów — 35 miejsce w kraju

4. Międzyzdroje — 41 miejsce w kraju

5. Szczecin — 42 miejsce w kraju

6. Świnoujście — 50 miejsce w kraju

7. Mielno — 51 miejsce w kraju

8. Ustronie Morskie — 57 miejsce w kraju

9. Rewal — 90 miejsce w kraju

10. Koszalin — 94 miejsce w kraju

11. Kołobrzeg — 95 miejsce w kraju

 

Nagrodzone gminy to:

Miasta na prawach powiatu

Warszawa
Kraków
Zielona Góra
Wrocław
Sopot

Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

Osielsko
Podkowa Leśna
Izabelin
Dobra (Szczecińska)
Kobierzyce
Gminy z siedzibą powiatu
Stalowa Wola
Lubliniec
Kołobrzeg
Lubin
Nowy Tomyśl

Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

Gogolin
Kostrzyn nad Odrą
Władysławowo
Miasteczko Śląskie
Kalety

Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

Kleszczów
Dziwnów
Lubin
Jerzmanowa
Ustronie Morskie

We współpracy z Instytutem Pokolenia w każdej kategorii wyróżniliśmy także gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny.

Są to: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, Krynica-Zdrój i Kleszczów

Gminy dobre do życia w województwach:

dolnośląskie – Kobierzyce
kujawsko-pomorskie – Osielsko
lubelskie – Głusk
lubuskie – Zielona Góra
łódzkie – Kleszczów
małopolskie – Kraków
mazowieckie – Podkowa Leśna
opolskie – Opole
podkarpackie – Rzeszów
podlaskie – Supraśl
pomorskie – Sopot
śląskie – Boronów
świętokrzyskie – Włoszczowa
warmińsko-mazurskie – Stawiguda
wielkopolskie – Tarnowo Podgórne
zachodniopomorskie – Dobra (Szczecińska)

Ranking „Gmina Dobra do Życia” został objęty patronatem: Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem gali była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

(PAP Media Room, reg)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

smutek
2023-12-06 12:34:43
Wiele ulic w Mierzynie jest dziurawych i nieoświetlonych. Ranking dziur: 1. miejsce ulica Miła, 2. miejsce Komercyjna (dziury, zapadliska, kałuże, żwir, popękane płyty! 3. miejsce Gerarda (ale za to są jeszcze progi) Niech żyje nam Teresa Dera! Ranking ciemnych ulic: 1. miejsce Ryszarda (dziury, dziki), 2. miejsce Nasienna - odcinek od Łukasińskiego (fajne warunki oślepiania), 3. miejsce Tęczowa (świetne miejsce do kolizji po zmroku, lub przejechania dziecka) Niech żyje nam Teresa Dera!
gh
2023-12-06 09:43:37
@Mieszkaniec - nieważna punktacja, ważne kto liczy punkty, a tak na serio prawdopodobnie opierano sią na danych przekazanych przez gminy i wystarczy nie podać danych dotyczących prywatnych dróg na osiedlach, prywatnych wodociągów i studni etc.
ala66
2023-12-05 19:44:06
A ja nagradzam Kurier za literówki "nagrodzono tez" zamiast też :)
Mieszkaniec
2023-12-05 18:46:08
Jeżeli wygrywa gmina, w której prawie nie ma MPZP, azbestowe wodociągi wymienia się w ramach funduszu mieszkańców, oświetlenie w nocy nie działa, a drogi gminne poza nielicznymi wyjątkami w zasadzie nie istnieją, śmieci odbierane są co 2 tyg , a komunikacja z miastem powiatowym to jakiś kiepski żart, to strach się bać.... Dziwny ten konkurs, dziwny ten kraj, ale do gminy naprawdę przyjaznej mieszkańcom, to raczej daleka droga
Andrzej
2023-12-05 17:49:32
Dobra to zadupie,i kiczowate pałace Januszy na polach.
A ta Helga
2023-12-05 15:37:51
to z jakiego zacnego niemieckiego rodu?
do: Kto jest
2023-12-05 08:25:06
Już nie przesadzaj, jakbyś miał mamę tak wysoko postawioną, to też byś miał super drogę do domu, więc nie narzekaj.
Dzik
2023-12-05 07:33:21
Trochę brudno ale da się żyć.
Dobre do życia
2023-12-05 05:46:40
Śmieci z posesji nie chcą wywozić raz w tygodniu, drogi masakra zwłaszcza na Bezrzeczu w gminie Dobra, a oni uzyskują piąte miejsce w Polsce, pytam się za co?
Kto jest
2023-12-05 03:45:50
Prof.doktor habilitowany od przestrzennego zagospodarowania nie widzi ,że to dzieło przypadku i chaotycznie stawiane domy na polu? Gmina dobra to urbanistyczny przypadek bez centrum bez głównej drogi bez rynku całe województwo zrzuca się na drogi dojazdowe do prywatnych parceli.Bo ktoś taniej kupił działkę na polu i chce mieć dojazd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA