piątek, 03 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Główny wątek - senegalska spółka

Główny wątek - senegalska spółka (akt. 1)

Główny wątek - senegalska spółka
Data publikacji: 2017-06-22 14:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:43
Wywietleń: 1973 271829

W czwartek od rana trwały posiedzenia szczecińskiego sądu, który miał zadecydować o zastosowaniu tymczasowych aresztów wobec zatrzymanych w tzw. aferze polickiej, m.in. byłego prezesa ZCh Police.

- Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie nie uwzględnił jednak żadnego z wniosków prokuratora o zastosowanie wobec zatrzymanych tymczasowego aresztowania – poinformował Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie.

(kel)

***

Wcześniejsza informacja

CBA ujawnia - zatrzymania członków zarządu Grupy Azoty ZCh Police SA są związane przede wszystkim ze sprawą zakupu przez firmę senegalskiej spółki zajmującą się eksploatacją surowców mineralnych. Ale badane są także inne wątki. W czwartek szczeciński sąd rozpatrywał wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych.

W środę agenci ze szczecińskiej delegatury CBA zatrzymali 10 osób - w tym byłego prezesa, byłych członków zarządu i byłych dyrektorów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz kooperujących z firmą biznesmenów. To efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej. Dotyczy ono m.in. przestępstw przeciwko istotnym interesom gospodarczym Polski i  wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA w związku z podjęciem szeregu bezpodstawnych decyzji gospodarczych.

W czwartek CBA ujawniło niektóre szczegóły postępowania.

- Jeden z wątków śledztwa dotyczy podjętych w 2014 roku decyzji o inwestycji - zakupie spółki przez Grupę Azoty, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowych fosforytów w Senegalu. Umowa opiewała na 29 mln dolarów. Badanych przez śledczych wątków jest znacznie więcej.  Do sądu trafiły wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie wszystkich 10 zatrzymanych. Zatrzymani przez CBA brali udział w decyzjach, które  wyrządziły szkodę majątkową wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA - informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Chodzi o spółkę AFRIG - African Investment Group w Senegalu. Grupa Azoty ZCh Police SA kupiła jej 66 procent akcji latem 2013 roku za 28,85 mln dolarów. Dzięki temu policka firma miała mieć dostęp do afrykańskich surowców mineralnych. W ubiegłym roku nowy zarząd Polic zbadał aktywa spółki. I okazało się, że nie przynosi ona zysków tylko straty a wartość jaj aktywów (m.in. złoża fosforytów) jest zawyżona. W dodatku miało się okazać, że niektóre złoża już nie są eksploatowane.

Agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt  miejsc w Polsce - mieszkania oraz siedziby firm kooperujących z Zakładami Chemicznymi Police. Prowadzący postępowanie nie wykluczają powiększenia listy zarzutów.

Według Grupy Azoty Police nie są upoważniona do podawania do publicznej wiadomości jakichkolwiek dalszych informacji, dotyczących prowadzonych postępowań.

- W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi zatrzymania m.in. byłych członków zarządu przez organy ścigania, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. informuje, że podtrzymuje deklarację o gotowości do współpracy z właściwymi instytucjami oraz udziela ich funkcjonariuszom wszelkich niezbędnych informacji. Spółka wykonuje również wszystkie postanowienia skierowane wobec niej lub członków jej organów, zapadające w toku prowadzonych przez organy ścigania postępowań - stwierdziła Ewa Pruffer, kierownik Biura Public Relations Polic.

W czwartek od rana trwały posiedzenia szczecińskiego sądu, który miał zadecydować o zastosowaniu tymczasowych aresztów wobec zatrzymanych m.in. byłego prezesa ZCh Police Krzysztofa Jałosiński (zezwolił na ujawnienie nazwiska i wizerunku) wiceprezesów Wojciecha N. i Anny P. oraz działaczy zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej - przewodniczącego tej partii w powiecie polickim Macieja G. oraz Roberta Z., który był organizatorem kampanii wyborczej kandydata PO w niedawnych wyborach uzupełniających na prezydenta Stargardu. Sąd ma na to czas do piątku.

- Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wymyślono rzeczy, które moim zdaniem są z sufitu i bezmyślne - stwierdził były prezes Polic czekając na decyzję sądu.

(dar)

Na zdj.: Na decyzję sądu czeka były prezes ZCh Police SA Krzysztof Jałosiński (zezwolił na ujawnienie nazwiska i wizerunku).

Fot. R. Stachnik

O zarzutach postawionych zatrzymanym przez prokuraturę przeczytasz w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu oraz wydaniu cyfrowym z dn. 23.06.2017 r.

Komentarze

bez niespodzianek
ponizej ktos pisał , ze bedzie problem z sedziami. mial racje
2017-06-23 15:31:30
@obserwator
Masz fotki?Dowody? A może dostałeś kopa w jaja od tej siatkarki, zarzygańcu z jachtu ZRYW!? Obserwuj pilnie i dokładniej, pomówienia nas nie intereują!
2017-06-23 11:38:59
obserwator
wstetny facet. dawno było widać ze kombinuje z prezeską siatkarek
2017-06-23 08:09:29
oj
I co, nikogo nie posadzili. Wszyscy wiedzą, że uczciwy człowiek nie wyszedłby z więzienia za rzeczy opisywane w prasie, a tutaj nic się nie stało - jak zwykle.
2017-06-23 07:10:50
Zakladowiec
Posadzić i to na długie lata!!!A ze wyciągnęli zakład z kryzysu to co?mieli brać (krasc)ile wlezie,a na rematy to zawsze gadka była no nie ma szczego!!!
2017-06-22 21:56:02
Starzec
Redaktorzy Kuriera! Logika się kłania. "- Jeden z wątków śledztwa dotyczy podjętych w 2014 roku decyzji o inwestycji - zakupie spółki przez Grupę Azoty, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowych fosforytów w Senegalu." Dwa akapity wyżej piszecie, że eksploatacją zajmuje się spółka senegalska. Z przytoczonego zdania wynika, że eksploatować będzie Grupa Azoty! Zdecydujcie się! Ponadto w języku polskim nazwiska się odmienia! "m.in. byłego prezesa ZCh Police Krzysztofa Jałosiński"! Zgroza.
2017-06-22 21:42:23
obserw.
z własnych majątków niech oddadzą 30 mln. i wypuścić byśmy nie karmili z podatków cwaniaków
2017-06-22 21:13:42
Aparatowy
ZCH Police była prywatną firmą Jałosińskiego i miał prawo wydawać pieniądze na co miał ochotę. A może by tak ktoś wkońcu zainteresował się nawozami co się działo za prezesury Jałosińskiego!
2017-06-22 18:40:14
wppl
ile grozi Maciejowi G.
2017-06-22 18:35:31
Stocznie miał uratować Katar, Police Senegal. Frygę POstawił gość z Kanady, biały blaszak jakiś Hiszpan.
Internacjonalnyj gorod.
2017-06-22 18:13:58
Obs.ryver
Kolejna "afera polityczna". Potrzebne stołki dla swoich nieudacznych PiSdzielców. Przecież ten zarząd wyciągnął Z.Ch.POLICE z miliardowego długu na krociowe zyski! Kopalnie w Senegalu wymagają inwestycji,unowoczesnienia i ...czasu na czerpanie zysków! Czy kacze "fachmajstry" umieją to robić?Więcej niż wątpliwe....
2017-06-22 16:43:32
hehehe
Zaraz PO będzie krzyczeć że to sprawa polityczna - tak samo jak w Warszawie krzyczy HGW zwana bufetową!
2017-06-22 16:33:49
Wawrzek
A ja pytam co robił Polski Ambasador i Radcy Handlowi w tych państwach, że nie potrafili ostrzec polskich firm przed tak dużymi stratami
2017-06-22 16:25:24
Co zrobią sędziowie ?
To wszystko pięknie. Jest tylko jeden wielki problem. Ta afera uderza w złodzieji z PO. Czy sędziowie , którzy nie lubią PIS - staną na wysokości zadania ? Pamiętacie posłankę PO - Sawicką ? Wzięła 100 tys złotych łapówki , a sąd uniewinnił ją. Inni idą do więzienia za kradzież batonika
2017-06-22 16:21:50
Teraz idźcie na ulicę oszołomy, klakierzy, idioci krzyczeć i bronić demokracji.
Ruda, jesteś tam ? zwołuj kumpli.
2017-06-22 16:00:35
wawrzek
A te myszy, które zjadły 27 tys. ton zboża to już przerobione na szynki z kotła? czy jeszcze się tuczą?
2017-06-22 15:59:49
POafera
Towarzysze z PO zawsze potrafili kręcić lody. Tak to już ma ta partia. Ale nie są tak sprytni jak działacze SLD. To milionerzy pełną czerwoną gębą.
2017-06-22 15:50:37
Rozsądny
Zaczyna się walka polityczna w wykonaniu pisu.. Potrzebne są igrzyska bo inaczej nie utrzymają władzy.. Polacy, nie dajcie się temu kaczemu bolszewizmowi!
2017-06-22 15:35:16
obserwator
Kajdanki na rękach. Wstyd na stare lata. Wsadzą go za kratki, posiedzi trochę to zmądrzeje. Brawo PIS , Brawo PIS , Brawo PIS. PO zamiatane !!!!! Jest dobrze , a będzie jeszcze lepiej . BRAWO PIS , BRAWO JA, BRAWO TY!
2017-06-22 14:59:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie