sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Główny wątek - senegalska spółka

Główny wątek - senegalska spółka (akt. 1)

Główny wątek - senegalska spółka
Data publikacji: 2017-06-22 14:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:43
Wywietleń: 1877 271829

W czwartek od rana trwały posiedzenia szczecińskiego sądu, który miał zadecydować o zastosowaniu tymczasowych aresztów wobec zatrzymanych w tzw. aferze polickiej, m.in. byłego prezesa ZCh Police.

- Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie nie uwzględnił jednak żadnego z wniosków prokuratora o zastosowanie wobec zatrzymanych tymczasowego aresztowania – poinformował Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie.

(kel)

***

Wcześniejsza informacja

CBA ujawnia - zatrzymania członków zarządu Grupy Azoty ZCh Police SA są związane przede wszystkim ze sprawą zakupu przez firmę senegalskiej spółki zajmującą się eksploatacją surowców mineralnych. Ale badane są także inne wątki. W czwartek szczeciński sąd rozpatrywał wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych.

W środę agenci ze szczecińskiej delegatury CBA zatrzymali 10 osób - w tym byłego prezesa, byłych członków zarządu i byłych dyrektorów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz kooperujących z firmą biznesmenów. To efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej. Dotyczy ono m.in. przestępstw przeciwko istotnym interesom gospodarczym Polski i  wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA w związku z podjęciem szeregu bezpodstawnych decyzji gospodarczych.

W czwartek CBA ujawniło niektóre szczegóły postępowania.

- Jeden z wątków śledztwa dotyczy podjętych w 2014 roku decyzji o inwestycji - zakupie spółki przez Grupę Azoty, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowych fosforytów w Senegalu. Umowa opiewała na 29 mln dolarów. Badanych przez śledczych wątków jest znacznie więcej.  Do sądu trafiły wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie wszystkich 10 zatrzymanych. Zatrzymani przez CBA brali udział w decyzjach, które  wyrządziły szkodę majątkową wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA - informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Chodzi o spółkę AFRIG - African Investment Group w Senegalu. Grupa Azoty ZCh Police SA kupiła jej 66 procent akcji latem 2013 roku za 28,85 mln dolarów. Dzięki temu policka firma miała mieć dostęp do afrykańskich surowców mineralnych. W ubiegłym roku nowy zarząd Polic zbadał aktywa spółki. I okazało się, że nie przynosi ona zysków tylko straty a wartość jaj aktywów (m.in. złoża fosforytów) jest zawyżona. W dodatku miało się okazać, że niektóre złoża już nie są eksploatowane.

Agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt  miejsc w Polsce - mieszkania oraz siedziby firm kooperujących z Zakładami Chemicznymi Police. Prowadzący postępowanie nie wykluczają powiększenia listy zarzutów.

Według Grupy Azoty Police nie są upoważniona do podawania do publicznej wiadomości jakichkolwiek dalszych informacji, dotyczących prowadzonych postępowań.

- W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi zatrzymania m.in. byłych członków zarządu przez organy ścigania, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. informuje, że podtrzymuje deklarację o gotowości do współpracy z właściwymi instytucjami oraz udziela ich funkcjonariuszom wszelkich niezbędnych informacji. Spółka wykonuje również wszystkie postanowienia skierowane wobec niej lub członków jej organów, zapadające w toku prowadzonych przez organy ścigania postępowań - stwierdziła Ewa Pruffer, kierownik Biura Public Relations Polic.

W czwartek od rana trwały posiedzenia szczecińskiego sądu, który miał zadecydować o zastosowaniu tymczasowych aresztów wobec zatrzymanych m.in. byłego prezesa ZCh Police Krzysztofa Jałosiński (zezwolił na ujawnienie nazwiska i wizerunku) wiceprezesów Wojciecha N. i Anny P. oraz działaczy zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej - przewodniczącego tej partii w powiecie polickim Macieja G. oraz Roberta Z., który był organizatorem kampanii wyborczej kandydata PO w niedawnych wyborach uzupełniających na prezydenta Stargardu. Sąd ma na to czas do piątku.

- Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wymyślono rzeczy, które moim zdaniem są z sufitu i bezmyślne - stwierdził były prezes Polic czekając na decyzję sądu.

(dar)

Na zdj.: Na decyzję sądu czeka były prezes ZCh Police SA Krzysztof Jałosiński (zezwolił na ujawnienie nazwiska i wizerunku).

Fot. R. Stachnik

O zarzutach postawionych zatrzymanym przez prokuraturę przeczytasz w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu oraz wydaniu cyfrowym z dn. 23.06.2017 r.

Komentarze

bez niespodzianek
ponizej ktos pisał , ze bedzie problem z sedziami. mial racje
2017-06-23 15:31:30
@obserwator
Masz fotki?Dowody? A może dostałeś kopa w jaja od tej siatkarki, zarzygańcu z jachtu ZRYW!? Obserwuj pilnie i dokładniej, pomówienia nas nie intereują!
2017-06-23 11:38:59
obserwator
wstetny facet. dawno było widać ze kombinuje z prezeską siatkarek
2017-06-23 08:09:29
oj
I co, nikogo nie posadzili. Wszyscy wiedzą, że uczciwy człowiek nie wyszedłby z więzienia za rzeczy opisywane w prasie, a tutaj nic się nie stało - jak zwykle.
2017-06-23 07:10:50
Zakladowiec
Posadzić i to na długie lata!!!A ze wyciągnęli zakład z kryzysu to co?mieli brać (krasc)ile wlezie,a na rematy to zawsze gadka była no nie ma szczego!!!
2017-06-22 21:56:02
Starzec
Redaktorzy Kuriera! Logika się kłania. "- Jeden z wątków śledztwa dotyczy podjętych w 2014 roku decyzji o inwestycji - zakupie spółki przez Grupę Azoty, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowych fosforytów w Senegalu." Dwa akapity wyżej piszecie, że eksploatacją zajmuje się spółka senegalska. Z przytoczonego zdania wynika, że eksploatować będzie Grupa Azoty! Zdecydujcie się! Ponadto w języku polskim nazwiska się odmienia! "m.in. byłego prezesa ZCh Police Krzysztofa Jałosiński"! Zgroza.
2017-06-22 21:42:23
obserw.
z własnych majątków niech oddadzą 30 mln. i wypuścić byśmy nie karmili z podatków cwaniaków
2017-06-22 21:13:42
Aparatowy
ZCH Police była prywatną firmą Jałosińskiego i miał prawo wydawać pieniądze na co miał ochotę. A może by tak ktoś wkońcu zainteresował się nawozami co się działo za prezesury Jałosińskiego!
2017-06-22 18:40:14
wppl
ile grozi Maciejowi G.
2017-06-22 18:35:31
Stocznie miał uratować Katar, Police Senegal. Frygę POstawił gość z Kanady, biały blaszak jakiś Hiszpan.
Internacjonalnyj gorod.
2017-06-22 18:13:58
Obs.ryver
Kolejna "afera polityczna". Potrzebne stołki dla swoich nieudacznych PiSdzielców. Przecież ten zarząd wyciągnął Z.Ch.POLICE z miliardowego długu na krociowe zyski! Kopalnie w Senegalu wymagają inwestycji,unowoczesnienia i ...czasu na czerpanie zysków! Czy kacze "fachmajstry" umieją to robić?Więcej niż wątpliwe....
2017-06-22 16:43:32
hehehe
Zaraz PO będzie krzyczeć że to sprawa polityczna - tak samo jak w Warszawie krzyczy HGW zwana bufetową!
2017-06-22 16:33:49
Wawrzek
A ja pytam co robił Polski Ambasador i Radcy Handlowi w tych państwach, że nie potrafili ostrzec polskich firm przed tak dużymi stratami
2017-06-22 16:25:24
Co zrobią sędziowie ?
To wszystko pięknie. Jest tylko jeden wielki problem. Ta afera uderza w złodzieji z PO. Czy sędziowie , którzy nie lubią PIS - staną na wysokości zadania ? Pamiętacie posłankę PO - Sawicką ? Wzięła 100 tys złotych łapówki , a sąd uniewinnił ją. Inni idą do więzienia za kradzież batonika
2017-06-22 16:21:50
Teraz idźcie na ulicę oszołomy, klakierzy, idioci krzyczeć i bronić demokracji.
Ruda, jesteś tam ? zwołuj kumpli.
2017-06-22 16:00:35
wawrzek
A te myszy, które zjadły 27 tys. ton zboża to już przerobione na szynki z kotła? czy jeszcze się tuczą?
2017-06-22 15:59:49
POafera
Towarzysze z PO zawsze potrafili kręcić lody. Tak to już ma ta partia. Ale nie są tak sprytni jak działacze SLD. To milionerzy pełną czerwoną gębą.
2017-06-22 15:50:37
Rozsądny
Zaczyna się walka polityczna w wykonaniu pisu.. Potrzebne są igrzyska bo inaczej nie utrzymają władzy.. Polacy, nie dajcie się temu kaczemu bolszewizmowi!
2017-06-22 15:35:16
obserwator
Kajdanki na rękach. Wstyd na stare lata. Wsadzą go za kratki, posiedzi trochę to zmądrzeje. Brawo PIS , Brawo PIS , Brawo PIS. PO zamiatane !!!!! Jest dobrze , a będzie jeszcze lepiej . BRAWO PIS , BRAWO JA, BRAWO TY!
2017-06-22 14:59:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie