sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Głośno o "Przełomach"

Głośno o "Przełomach"

Głośno o "Przełomach"
Data publikacji: 2016-05-06 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1065 132348

Nie ustaje zainteresowanie Centrum Dialogu "Przełomy", oddziałem Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie. Piszą o nim najważniejsze magazyny poświęcone architekturze - między innymi włoskie periodyki Casebella oraz Area.

- Casabella poświęciła nam 10 stron - opowiada Robert Konieczny z KWK Promes, projektant "Przełomów". - To jedno z najważniejszych tego pism na świecie. To, że o nas napisali, to naprawdę wielka sprawa.

Z kolei w Area "Przełomy" występują w towarzystwie takich sław jak m.in. zmarła niedawno brytyjska architektka Zaha Hadid.

"Przełomy" są także tematem okładkowym najnowszego numeru "Arch" - dwumiesięcznikaa wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. O szczecińskiej inwestycji można także poczytać w magazynie "Architektura i biznes", gdzie została ona zaliczona - razem z m.in. nową siedzibą Fundacji Galerii Fokas oraz norweskim Muzeum Historii w Arendal - do grona "dobrze zaprojektowanych budynków, z ciekawie i logicznie zorganizowaną przestrzenią", przy których tworzeniu zadbano o detal i kontekst urbanistyczno-historyczny.

Przed kilkoma miesiącami o "Przełomach" napisał K Mag, znany magazyn poświęcony kulturze i sztuce, nazywając je „kolejną perłą architektury w Szczecinie". Autorzy czasopisma podkreślali, jak istotne jest połączenie tradycyjnej wystawy ze środkami artystycznymi. W artykule o Centrum Dialogu mogliśmy przeczytać między innymi: „Tym, co decyduje o wyjątkowości tej wystawy i odróżnia ją od typowych ekspozycji w muzeach historycznych i narracyjnych jest to, że prezentowane są tu również dzieła sztuki".

- Będą kolejne publikacje - zapowiada Robert Konieczny.

„Przełomy" opowiadają o historii Szczecina od 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń takich jak m.in. Grudzień '70 czy Sierpień '80. Ich pomysłodawczynią jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. ©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: "Przełomy" na okładce pisma "Arch"

Komentarze

Obiektywny
Na pewno jest to bardzo ciekawy i oryginalny obiekt. Pasuje dobrze do otoczenia i pięknej filharmonii. Pozytywne opinie zagranicznych i polskich specjalistów np. o „kolejnej perle architektury w Szczecinie", są w pełni uzasadnione. Brawo Szczecin.
2016-05-07 23:17:28
piotr
piątek godzina 17:21 - muzeum zamknięte.... żałosne...
2016-05-07 14:22:45
BytKsztaltujeSwiadomosc
Architektom się podoba bo wzieli kase za projekt
2016-05-07 11:51:04
Jarun
Casabella to periodyk włoski który pisze o nowoczesnej architekturze. Co tu opisywać, nierówny betonowy dach. Co podziwiać: rzeźby, kwiatony, iglice, wimpergi, portale, czołganki ozdabiające muzeum. Podziwiajcie szary beton. Zresztą proszę zacytować co napisali, co podziwiali, czym się zachwycali...
2016-05-06 23:54:30
jacek
Ten bunkier się podoba? Chyba tylko architektom
2016-05-06 22:38:07
henryka szczecin
Jako seniorka ,zwiedziłam muzeum "Przełomy". Niektóre zdarzenia przekazane w formie wystawy,dotyczyły poniekąd mojej osoby.W niektórych wydarzeniach brałam osobiście udział.Te wspomnienia spowodowały,że prawie się popłakałam.Wystawa pożyteczna dla młodszych pokoleń.Ale mimo wszystko czuję niedosyt a to z tego powodu,iż nie wzięto pod uwagę faktu z początku lat 50-tych,tworzenia t.z.BATALIONÓW ROBOCZYCH.Mój nieżyjący mąż ,był właśnie w takich Batalionach -w kopalni węgla kamiennego.Więcej nie piszę bo dla mnie przykra sprawa.Pozdrawiam.
2016-05-06 21:33:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie