czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Głośno o "Przełomach"

Głośno o "Przełomach"

Głośno o "Przełomach"
Data publikacji: 2016-05-06 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:26
Wywietleń: 674 132348

Nie ustaje zainteresowanie Centrum Dialogu "Przełomy", oddziałem Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie. Piszą o nim najważniejsze magazyny poświęcone architekturze - między innymi włoskie periodyki Casebella oraz Area.

- Casabella poświęciła nam 10 stron - opowiada Robert Konieczny z KWK Promes, projektant "Przełomów". - To jedno z najważniejszych tego pism na świecie. To, że o nas napisali, to naprawdę wielka sprawa.

Z kolei w Area "Przełomy" występują w towarzystwie takich sław jak m.in. zmarła niedawno brytyjska architektka Zaha Hadid.

"Przełomy" są także tematem okładkowym najnowszego numeru "Arch" - dwumiesięcznikaa wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. O szczecińskiej inwestycji można także poczytać w magazynie "Architektura i biznes", gdzie została ona zaliczona - razem z m.in. nową siedzibą Fundacji Galerii Fokas oraz norweskim Muzeum Historii w Arendal - do grona "dobrze zaprojektowanych budynków, z ciekawie i logicznie zorganizowaną przestrzenią", przy których tworzeniu zadbano o detal i kontekst urbanistyczno-historyczny.

Przed kilkoma miesiącami o "Przełomach" napisał K Mag, znany magazyn poświęcony kulturze i sztuce, nazywając je „kolejną perłą architektury w Szczecinie". Autorzy czasopisma podkreślali, jak istotne jest połączenie tradycyjnej wystawy ze środkami artystycznymi. W artykule o Centrum Dialogu mogliśmy przeczytać między innymi: „Tym, co decyduje o wyjątkowości tej wystawy i odróżnia ją od typowych ekspozycji w muzeach historycznych i narracyjnych jest to, że prezentowane są tu również dzieła sztuki".

- Będą kolejne publikacje - zapowiada Robert Konieczny.

„Przełomy" opowiadają o historii Szczecina od 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń takich jak m.in. Grudzień '70 czy Sierpień '80. Ich pomysłodawczynią jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. ©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: "Przełomy" na okładce pisma "Arch"

Komentarze

Obiektywny
Na pewno jest to bardzo ciekawy i oryginalny obiekt. Pasuje dobrze do otoczenia i pięknej filharmonii. Pozytywne opinie zagranicznych i polskich specjalistów np. o „kolejnej perle architektury w Szczecinie", są w pełni uzasadnione. Brawo Szczecin.
2016-05-07 23:17:28
piotr
piątek godzina 17:21 - muzeum zamknięte.... żałosne...
2016-05-07 14:22:45
BytKsztaltujeSwiadomosc
Architektom się podoba bo wzieli kase za projekt
2016-05-07 11:51:04
Jarun
Casabella to periodyk włoski który pisze o nowoczesnej architekturze. Co tu opisywać, nierówny betonowy dach. Co podziwiać: rzeźby, kwiatony, iglice, wimpergi, portale, czołganki ozdabiające muzeum. Podziwiajcie szary beton. Zresztą proszę zacytować co napisali, co podziwiali, czym się zachwycali...
2016-05-06 23:54:30
jacek
Ten bunkier się podoba? Chyba tylko architektom
2016-05-06 22:38:07
henryka szczecin
Jako seniorka ,zwiedziłam muzeum "Przełomy". Niektóre zdarzenia przekazane w formie wystawy,dotyczyły poniekąd mojej osoby.W niektórych wydarzeniach brałam osobiście udział.Te wspomnienia spowodowały,że prawie się popłakałam.Wystawa pożyteczna dla młodszych pokoleń.Ale mimo wszystko czuję niedosyt a to z tego powodu,iż nie wzięto pod uwagę faktu z początku lat 50-tych,tworzenia t.z.BATALIONÓW ROBOCZYCH.Mój nieżyjący mąż ,był właśnie w takich Batalionach -w kopalni węgla kamiennego.Więcej nie piszę bo dla mnie przykra sprawa.Pozdrawiam.
2016-05-06 21:33:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”