piątek, 23 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Głośno o "Przełomach"

Głośno o "Przełomach"

Głośno o "Przełomach"
Data publikacji: 2016-05-06 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1241 132348

Nie ustaje zainteresowanie Centrum Dialogu "Przełomy", oddziałem Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie. Piszą o nim najważniejsze magazyny poświęcone architekturze - między innymi włoskie periodyki Casebella oraz Area.

- Casabella poświęciła nam 10 stron - opowiada Robert Konieczny z KWK Promes, projektant "Przełomów". - To jedno z najważniejszych tego pism na świecie. To, że o nas napisali, to naprawdę wielka sprawa.

Z kolei w Area "Przełomy" występują w towarzystwie takich sław jak m.in. zmarła niedawno brytyjska architektka Zaha Hadid.

"Przełomy" są także tematem okładkowym najnowszego numeru "Arch" - dwumiesięcznikaa wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. O szczecińskiej inwestycji można także poczytać w magazynie "Architektura i biznes", gdzie została ona zaliczona - razem z m.in. nową siedzibą Fundacji Galerii Fokas oraz norweskim Muzeum Historii w Arendal - do grona "dobrze zaprojektowanych budynków, z ciekawie i logicznie zorganizowaną przestrzenią", przy których tworzeniu zadbano o detal i kontekst urbanistyczno-historyczny.

Przed kilkoma miesiącami o "Przełomach" napisał K Mag, znany magazyn poświęcony kulturze i sztuce, nazywając je „kolejną perłą architektury w Szczecinie". Autorzy czasopisma podkreślali, jak istotne jest połączenie tradycyjnej wystawy ze środkami artystycznymi. W artykule o Centrum Dialogu mogliśmy przeczytać między innymi: „Tym, co decyduje o wyjątkowości tej wystawy i odróżnia ją od typowych ekspozycji w muzeach historycznych i narracyjnych jest to, że prezentowane są tu również dzieła sztuki".

- Będą kolejne publikacje - zapowiada Robert Konieczny.

„Przełomy" opowiadają o historii Szczecina od 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń takich jak m.in. Grudzień '70 czy Sierpień '80. Ich pomysłodawczynią jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. ©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: "Przełomy" na okładce pisma "Arch"

Komentarze

Obiektywny
Na pewno jest to bardzo ciekawy i oryginalny obiekt. Pasuje dobrze do otoczenia i pięknej filharmonii. Pozytywne opinie zagranicznych i polskich specjalistów np. o „kolejnej perle architektury w Szczecinie", są w pełni uzasadnione. Brawo Szczecin.
2016-05-07 23:17:28
piotr
piątek godzina 17:21 - muzeum zamknięte.... żałosne...
2016-05-07 14:22:45
BytKsztaltujeSwiadomosc
Architektom się podoba bo wzieli kase za projekt
2016-05-07 11:51:04
Jarun
Casabella to periodyk włoski który pisze o nowoczesnej architekturze. Co tu opisywać, nierówny betonowy dach. Co podziwiać: rzeźby, kwiatony, iglice, wimpergi, portale, czołganki ozdabiające muzeum. Podziwiajcie szary beton. Zresztą proszę zacytować co napisali, co podziwiali, czym się zachwycali...
2016-05-06 23:54:30
jacek
Ten bunkier się podoba? Chyba tylko architektom
2016-05-06 22:38:07
henryka szczecin
Jako seniorka ,zwiedziłam muzeum "Przełomy". Niektóre zdarzenia przekazane w formie wystawy,dotyczyły poniekąd mojej osoby.W niektórych wydarzeniach brałam osobiście udział.Te wspomnienia spowodowały,że prawie się popłakałam.Wystawa pożyteczna dla młodszych pokoleń.Ale mimo wszystko czuję niedosyt a to z tego powodu,iż nie wzięto pod uwagę faktu z początku lat 50-tych,tworzenia t.z.BATALIONÓW ROBOCZYCH.Mój nieżyjący mąż ,był właśnie w takich Batalionach -w kopalni węgla kamiennego.Więcej nie piszę bo dla mnie przykra sprawa.Pozdrawiam.
2016-05-06 21:33:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Spotkanie z autorkami nominowanymi do Nagrody Gryfia

Nekrologi

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie