czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Głodówka się rozszerza

Głodówka się rozszerza

Głodówka się rozszerza
Data publikacji: 2017-10-19 17:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:29
Wywietleń: 1330 297353

W czwartek w szczecińskim szpitalu „Zdroje" głodówkę prowadziło już 10 młodych lekarzy - stażystów i rezydentów. Większość w tym proteście uczestniczy od wtorku. Wszyscy zapewniają, że jeszcze mają siłę. I kolegów gotowych do nich dołączyć lub ich zastąpić. Wsparcia udzielają m.in. starsi lekarze i psycholog.

- Przychodzą do nas specjaliści z różnych oddziałów i zapewniają o swoim poparciu - mówi Michał Muzeja, jeden z głodujących już trzecią dobę stażystów. - Jesteśmy już zmęczeni fizycznie, więcej śpimy, także w dzień. Ale cały czas mamy siłę i wolę walki o poprawę sytuacji w ochronie zdrowia.

Do protestujących w Szczecinie dołączają kolejni stażyści i rezydenci.

- Zacząłem w środę, bo wcześniej miałem dyżur - mówi Wojtek, 28-letni rezydent. - Protestuję tutaj w czasie swojego urlopu wypoczynkowego. W ubiegłym roku wykorzystałem ten urlop na kurs, który na pewno pomoże mi zostać dobrym specjalistą. Tym razem w tym wolnym czasie protestuję. Zależy mi, żeby sytuacja w ochronie zdrowia się poprawiła. Żeby pacjenci nie musieli czekać na badania i zabiegi w tak długich kolejkach, a lekarze nie musieli pracować ponad swoje siły.

Protestujący są cały czas pod opieką lekarza, który nie uczestniczy w głodówce. W środę jednego z głodujących trzeba było wykluczyć z protestu ze względu na stan zdrowia.

- Są lepsze i gorsze chwile, ale generalnie protestujący są w dobrej formie - mówi Iga Wójcik, rezydent medycyny rodzinnej, która w czwartek czuwała nad zdrowiem głodujących. - Mierzę ciśnienie, poziom glukozy... Specjaliści ze szpitala deklarują pomoc w bardziej specjalistycznych badaniach, jeśli będą potrzebne.

Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: Młodzi lekarze w trzecim dniu głodówki przyznawali, że czują zmęczenie fizyczne. Ale deklarowali wolę dalszej walki o spełnienie ich postulatów dotyczących poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

do hmm
tak kradliście państwowy majątek , że dzisiaj Szczecin to ruina gospodarcza. nazywalo to się prywatyzacja. wasi sędziowie was nie skazywali. ostatnie lata robiliscie miliardowe przekręty na vat. to waszym złodziejskim środowisku - złodzieji nazywa się ludżmi zaradnymi. ładna nazwa. i teraz boicie się reformy sądownictwa. rozumiem was. zabraknie waszych sędziów.
2017-10-21 12:27:14
hmm
Głupszego komentarza do tej pory nie czytałem! Ciesz się, że ci zaradni ludzie LEWACY płącą podtaki dużo większe od twoich- to starcza na 500+ i zasiłki dla ciebie i twojej rodziny. Oj niektórym komuny brakuje jak to się mówiło "czy się stoi czy się leży to i tak mi się należy" i oby tylko sąsiad nie miał więcej odemnie. Tacy ludzie jak ty nie odnaleźli się w IIIRP, ponieważ trzeba być zaradnym i pracowitym a to nie jest waszą domeną. Chowacie się za firankami i kciuki trzymacie jak sąsiadowi noga się powinie.
2017-10-21 11:58:31
do naiwniaka Trohana.
To kluczowe w III RP z jakiej rodziny pochodzisz. Najbogatsi ludzie to lewaccy złodzieje. Ich dzieci korzystają na ich złodziejsko - lewackich znajomości. Znajomości , znajomości i jeszcze raz znajomości. To klucz to zawodowego sukcesu. Twój poziom intelektualny to dramat.
2017-10-21 08:21:18
analityk medyczny
Protest ten jest o poprawienie kondycji całej służby zdrowia. Czy wiecie, że mgr. analityki medycznej z 10 letnim stażem zarabia 2100zl na rękę. A po specjalizacji która kosztuje go około 12.000zł z własnej kieszeni trwa 5lat, będzie zarabiał 2300zł. Czy w dzisiejszych czasach jest to tak dużo?
2017-10-21 07:40:23
@ Prim
Ukraińców wcale tak bardzo nie ciągnie na zachód. Gdyby chcieli, to mogliby jechać już teraz, ale dobrze wiedzą że na zachodzie jest mniej bezpiecznie niż u nas.
2017-10-20 20:56:47
Trohan
Czy to ważne kto z jakiej rodziny pochodzi? Dla czego zakończyłeś edukacje na zawodówce nie poszedłeś na medycynę?
2017-10-20 17:35:18
do rezydenta Trohana.
Zapomniałeś o pewnej drobnostce. Otóż rezydenci chcą więcej kasy z moich podatków. Kończyli bardzo drogie studia z moich podatków. Zresztą większość z nich to dzieci bogatych rodziców , bardzo często lekarzy. Na biednych nie trafiło. Niepotrzebnie dali się wciągnąć w lewacką awanturę.
2017-10-20 16:30:09
Prim
Sam jad wylewa się w komentarzach poniżej. Wszyscy widzą w tym tylko pieniądze lekarzy. A nikt nie pomyśli o tym że społeczeństwo się starzeje. W najbliższych latach będziemy potrzebowali dużo więcej specjalistów. A oni uciekają do innych krajów, to wszystko odbije się tylko na pacjentach. Ilu tych lekarzy z Ukrainy przyjedzie do Polski? Taki Ukrainiec popracuje rok-dwa i też pojedzie dalej na zachód za lepszą kasą!
2017-10-20 16:21:56
cap lewacki
Jeszcze porządnie pracować nie zaczęli, a już im się podwyżek zachciało. Cieszcie się, że nie pracujecie za PO. Wtedy nakłady na służbę zdrowia były jeszcze mniejsze.
2017-10-20 14:15:54
JA
Proszę zobaczyć jakimi samochodami podjeżdżają pod szpitale ich nieco starsi koledzy. Jako jedyny zawód mają zapewnioną dostatnią przyszłość, a że muszą się namęczyć na początku kariery to chyba nic dziwnego. Prawnicy robią często aplikacje za darmo. Inżynierowie budowlani aby uzyskać uprawnienia również pracują na budowach za darmo - wystarczy spytać szczecińskiego mecenasa sztuki - znaną firmę budowlaną za ile przyjmują inżynierów po studiach na praktykę. Pokaż lekarzu co masz w garażu!
2017-10-20 11:23:17
rezydent Trohan
Po co wy komentujecie ? Kto będzie czytała wasze wypociny i grafomaństwo. Przecież oprócz banałów i głupot niczego i tak nie napiszecie, bo was pustaków na to nie stać, na żadną sensowna myśl. Nie lepiej byłoby w tym czasie coś pożytecznego zrobić. A rady udzielaj swojej rodzinie. Możesz też porozmawiać z panią pedagog w szkole, że masz problemy, że nikt cię nie rozumie, że śmieją się z ciebie - a pisząc na forum, odreagowujesz ten długotrwały stres.
2017-10-20 11:15:03
cap kościelny
Katechetów i katabasów których arcykatolpremiera Suchocka wpuściła do szkół, miały opłacać diecezje z biskupiej kasy. Tymczasem tych nierobów namnozyło sie tyle, że są już w żłobkach, przedszkolach i szkołach i na uczelniach i są finansowani z naszych podatków czyli z budżetu państwa konstytucyjnie -świeckiego!!! A na służbę zdrowia nie ma! Katabasów- kapelanów ma kazda formacjanawet straz leśna i kominiarze wszyscy z pensjami pozyzej 5 tysiaków! A taki arcy-bis-generał Sławny-Flaszka- L-Głódż- to ma jeden ich bóg wie ile!!!A na słuzbę zdrowia nie ma! A w Szczecinie jest jakiś lekarz -geriatra???
2017-10-20 11:12:44
Myśl
Ci młodzi ludzie chcą tylko po ludzku pracować i po ludzku traktować pacjentów. By to było możliwe, potrzebne są zmiany w służbie zdrowia, między innymi zwiększenie finansowania. W Polsce już brakuje lekarzy, pielęgniarek itd. i wypychanie następnych za granicę jest bezsensowne. Każdy z nas kiedyś będzie potrzebował pomocy lekarza, a nie każdego stać na prywatnego. Ci młodzi ludzie walczą również o nasze zdrowie.
2017-10-20 09:53:46
tzw. internauci
Byłbym zapomniał o wszędobylskim schizofreniku z natręctwem pisania wszędzie te swoje durnowate PO. Ciągle walczy z UB-kami, PO-wcami i Krzyżakami.
2017-10-20 09:27:48
gość
Taaa, bardzo spontatniczna-polityczna ta akcja, z nadrukowanymi wcześniej koszulkami. Proszę bardzo, wyjeżdżajcie za granicę, ale oddajcie nam wszystkim Polakom pieniądze, które pośrednio łożyliśmy na Waszą edukację. Słusznie ktoś napisał wcześniej - powinny być na newralgicznych kierunkach studiów podpisywane umowy, że kształci się na studiach na publicznych wyższych uczelniach, ale przez x lat zobowiązany jest pracować w Polsce. Jeśli nie - oddaj kasę i jedź choćby i na Antypody. Dzisiejsze pokolenie młodych po studiach jest totalnie odjechane, zapatrzone w siebie, musi mieć od razu 5000 na rękę. Ja zarabiając jeszcze na studiach ekonomicznych odebrałam 800 zł pierwszej pensji, po nastu latach pracy odbieram x-krotność tej kwoty, ale sobie na to zapracowałam przez lata, zdobywając wiedzę i doświadczenie.
2017-10-20 08:46:47
M.Dem.
Na poprawie sytuacji w sluzbie zdrowia zależy nie tylko lekarzom. Ich protesty, ludzka szlachetność i dobra wola nie wystarcza. Opieka zdrowotna jest częścią ogólnego systemu sterowania państwem. A on jest wysoce destrukcyjny dla jakości społeczeństwa i ilości ludności oczekującej ochrony zdrowia. W szczególności badania wymagają kwestie jak niżej. 1. Czy wyprostowany jest normalny sposób finansowania ochrony zdrowia człowieka? Czyli logika i praktyka postępowania ze składkami zdrowotnymi (do końca życia potracane są składki te z list płac, emerytur, etc.). Wg teorii powinny trafiać do OFE i być podstawą finansowania leczenia trudniejszego niż leczenie etopiryna (która dobrze że istnieje bo -gdy "na bezrybiu i rak ryba"- działa prawie jak dawna nitrogliceryna i namiastka kofeiny gdy kawy nie ma pod ręką). 2. Polityke kadrowa w medycynie omija ogólny trend wypychania poza nawias najlepszych ludzi? Czy w ogóle maja szansę zawodową kandydaci na najlepszych w zawodzie? 3. Czy w politykę kadrową nie jest włączona polityka ludnościowa, niekorzystna dla Polaków? 4. Czy medycyna nie jest poddawana presji systemu społeczno-politycznego (działania równe działaniom dawnych służb bezpieczeństwa zwyrodnialej linii politycznej totalitaryzmu mas)? W sumie: czy rola medycyny w kontynuowanym systemie zarządzania, państwem i społeczeństwem, jest tylko podyktowana ochroną naszego zdrowia?
2017-10-20 08:40:47
jb
Faktycznie, trzeba zapamiętać te młode twarze i unikać ich w przyszłości, aby nie polecać swojego zdrowia ich opiece.Oni są już skażeni, będą myśleli w przyszłości tylko o swojej kasie a nie o wyleczeniu pacjentów.
2017-10-20 08:06:17
koval
Tych 10 ludzikow rezydentow rozwaliło sluzbe zdrowia na prawobrzezu. SOR w Zdrojach nie przyjmuje pacjentów i odsyła wszystkich do Zdunowa a tam dopiero zrobił sie tłok bo obsługuje wojewodztwo. Czy wy lekarze rezydenci macie na widoku pacjentów czy tylko własna kieszen ? No i oczywiscie prywatne gabinety
2017-10-20 07:53:24
Lekarz
Wszystko pięknie i fajnie. Ale dlaczego nikt nie mówi o tych rezydentach, którzy muszą pracować za darmo po ukończeniu studiów przez min. 2 lata? Czemu ten temat nie jest poruszany? Szanowni koledzy mówicie tylko o podwyżkach dla Was co jest oczywiście racjonalne, choć ich wysokość już nie bardzo ale zapomnieliście o tych, którzy pracują za darmo a tak samo jak Wy skończyli studia medyczne. Tu jest prawdziwy problem...
2017-10-20 07:23:26
hultaj do... Hultaja
To dobrze ze choc ty hultaju :-)))... jestes "robotny" i przeciw Nam "czerwonym mazakiem" jako-tako "PO-pra-co-wy-wu-jesz"... !!
2017-10-20 00:33:51
komentujcie
I pomyśleć, że poniższe komentarze napisało tylko 2 idiotów. Dwójka bezrobotnych hultajów:-)))
2017-10-19 23:50:13
Do... Sromotnika Bezwstydnego
Tylko dzieki takim jak ty i tobie PO-dobnym... cos PO-dobnego na mala skale - juz nastapilo !!
2017-10-19 23:31:16
Szczecinski Sierpien 1980 roku
Ojj... mlodzi, mlodzi brakuje Wam KOMUNY... to dopiero zrozumieli byscie, o co po 2 latach od zawiazania sie Obecnego Rzadu tj. dnia 25.10.2015 roku - "walczycie" ? Reasumujac: az 70 lat (1945-2015) bylo Wam i Waszym Rodzinom "CACY" a teraz dopiero od 2 lat, nagle dla Was "tragedia" ??
2017-10-19 23:21:48
Ramadan rotacyjny
Jak patrzę na fotkę - to fajni są! Skład jest obiecujący 7Fam/5Men. A młodość musi się gdzieś wyszumieć. Trochę etosu i wspomnienia na całe życie.
2017-10-19 21:36:10
SromotnikBezwstydny - kiedyś puszczałeś bańki bzdur z szamba. Teraz tylko bańki.
.
2017-10-19 20:45:53
SromotnikBezwstydny!
Jak Duda, Szydło czy Maciorkiewicz rozwalą się samochodem czy samolotem, to szybko przypomną sobie o lekarzach!
2017-10-19 19:42:26
jaaaaaaaaa
czy to ma sens? jak sie zaglodzicie to sciagna lekarzy ze wschodu np. Ukrainy i tyle... polskie prawo jest kiepsko sformulowane wiec kazdy z lekarzy bez konsekwencji moze wyjechac na Zachód i zarabiac kilka razy wiecej... jesli mu mało...
2017-10-19 18:59:56
Jadę, kładę się ale od strony tych osłabionych dziewczyn.
.
2017-10-19 18:58:09
Ratownik med.
Sorki, ale jestescie i bedziecie ciency. Mdlejacy na widok krwi. Do roboty, nabierac doswiadczenia, bo nigdy nikomu nie bedzïecie w stanie pomocy udzïelic.
2017-10-19 18:57:57
Arłukowicza POłóżcie na perskim dywanie, żeby mógł bezszelestnie bryknąć na saszłyka i piwo.
.
2017-10-19 18:55:26
Partia Razem głoduje?
:)
2017-10-19 18:33:11
bielik
Mam wątpliwości, czy chciałbym aby leczył mnie medyk, który rozpoczął swoje praktyki lekarskie od ..... strajku głodowego.
2017-10-19 18:15:14
o
rozbawiło mnie cherlawe pokolenie...ledwo nie żarło dwa dni a padają jak muchy. dziesięcioro ... czyli trzeba już ustanowić dyżurnego grabarza
2017-10-19 18:12:18
Bartek
Wiekszosc lekarzy to ekonomiczni i matematyczni analfabeci. Polski nie stac aby dawac 6,8% PKB na sluzbę zdrowia, tak naprawdę polskie PKB nie moze byc porwnane do Niemieckiego poniewaz wiekszosc inwestycji zagranicznych sluzy do wyprowadzania pieniedzy za granice, w zwiazku z czym nasze 4,7 % to i tak jak na mozliwosci bardzo duzo. Poza tym, studia ktore kosztuja powyzej 25tys. a lekarskie nawet 0,5mln zl powinny byc na ta kwote ponad te 25 tys zl. odpracowane, student podpisuje papier, że bedzie przez x lat pracowal po nie rynkowych stawkach i to nawet po zrobieniu specjalizacji, a gdyby chcial wyjechac przed terminem to moze splacic reszte z zagranicznej pensji, dlaczego mamy placic za szkolenie lekarzy dla Norwegii czy Wielkiej Brytanii?
2017-10-19 18:06:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy