sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Francja, islam, snajperzy

Francja, islam, snajperzy

Francja, islam, snajperzy
Data publikacji: 2015-11-20 18:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 1876 38898

Emisariusze Państwa Islamskiego są na terenie Polski - oświadczył dr Marek Cupryjak z Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego odczas debaty na temat zamachów we Francji zorganizowanej na Wydziale Humanistycznym. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sytuacji we Francji, o terroryzmie, o bezpieczeństwie Polski.

- Z cudzoziemcami we Francji jest tak, że zdarza się, że większy lęk przed nimi jest w miejscach, w których jest ich mało, za to zna się pewne sprawy tylko z telewizji, za to w Paryżu to codzienność, że jak się jedzie metrem, to połowa pasażerów nie odpowiada stereotypowi typowego Francuza - mówił Pierre-Frederic Weber, Francuz pracujący w Katedrze Filologii Romańskiej.

Zwrócił też uwagę na to, że o ile społeczeństwo francuskie jest otwarte, to już niekoniecznie zawsze radziło sobie z integrowaniem przybyszów. A zamachy w Paryżu bez wątpienia są dużym wyzwaniem dla republikańskich wartości. Zdziwił się także, że więcej wypowiedzi antyislamskich niż w dotkniętej zamachami Francji pojawiło się w przestrzeni publicznej krajów, w których takich wydarzeń jeszcze nie było, na przykład w Polsce. 

- Strach "przed" bywa większy niż strach "po" - stwierdził.

A co z Polską? Doktor Marek Cupryjak wskazywał też na luki w prawie, które mogą mieć dramatyczne skutki. Na przykład dla snajperów w Polsce nie opracowano osobnych przepisów - jak miało to miejsce na przykład w USA - co sprawia, że nie mogą oni strzelać tak, żeby zabić - gdyby to zrobili, zostaliby oskarżeni o zabójstwo. Tymczasem w sytuacji gdy terrorysta przystawia do głowy zakładnika pistolet, tylko śmiertelny postrzał daje gwarancję, że przestępca nie zdąży nacisnąć na spust. Potwierdził też, że służby mają informację o ludziach ISIS w Polsce.

©℗

Alan Sasinowski

Więcej w e-wydaniu oraz poniedziałkowym wydaniu "Kuriera"

 

Komentarze

k....k12
Wszyscy rządzący Europą żyją w zmowie, przeciw swoim narodom i nikt nie piśnie słówka dlaczego ma być islamizacja. A prezydent Poznania idzie dzisiaj w manifestacji poparcia dla zwolenników islamskiej doktryny społeczno- politycznej, wykluczającej demokrację, równouprawnienie kobiet, ciekawe komu on służy, a poznaniacy tacy mocni w gębie, niech też popierają
2015-11-21 23:24:37
Stettin
Dzisiaj byłem w galaxy na krótkich zakupach i widziałem na 1-p jak dwóch o rysach arabskich nagrywało telefonem galaxy może to byli marynarze lub ? ale nie widziałem zainteresowania ochrony w ogóle ich nie widziałem ! Było to miedzy 13.00 a 14.15 może tak nasze służby zaczną pracować panie prezydencie a nie oferowanie islamskim uchodźcom dach nad głową !
2015-11-21 21:55:26
arabowie
arabowie pozostaja w kulturze ktora latwo wplywa na emocje i dlatego dzis te biedne dzieci uchodzcy, wygnancy z krajow arabskich nad ktorymi tak bardzo pochylamy sie i pragniemy ich przyjac za kilka, kilkanascie lat moga byc radykalnymi terrorystami ktorzy wysadza siebie i wszystkich przypadkowych sasiadow np. w kinie, teatrze itp. bo ich Bog tak im powiedzial(a raczej ci ktorzy przywoluja jego wersety z Koranu aby manipulowac ludzmi) i nikt oraz nic, zadne wychowanie w odrebnej kulturze ich nie zatrzyma - musicie to zrozumiec wspolczujacy bo moze tak sie stac ze wasza rodzina za kilka lat polegnie w ataku terrorystycznym jak to mialo miejsce niedawno we Francji a wczesniej w innych krajach (patrz USA i maraton gdzie bracia mieszkajacy w dlugo USA dokonali mordu na biegaczach)
2015-11-21 08:14:35
Normalność go dziwi
Pan Pierre-Frederic Weber zdziwił się bardzo, że są jeszcze społeczeństwa w Europie, które nie mają zrytych łbów. Patrz i ucz się chłopie póki jeszcze możesz, choć wam już chyba nic nie pomoże, a Francja będzie pierwszym islamskim krajem w Europie z bronią atomową...
2015-11-20 21:26:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie