sobota, 24 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Francja, islam, snajperzy

Francja, islam, snajperzy

Francja, islam, snajperzy
Data publikacji: 2015-11-20 18:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 2031 38898

Emisariusze Państwa Islamskiego są na terenie Polski - oświadczył dr Marek Cupryjak z Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego odczas debaty na temat zamachów we Francji zorganizowanej na Wydziale Humanistycznym. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sytuacji we Francji, o terroryzmie, o bezpieczeństwie Polski.

- Z cudzoziemcami we Francji jest tak, że zdarza się, że większy lęk przed nimi jest w miejscach, w których jest ich mało, za to zna się pewne sprawy tylko z telewizji, za to w Paryżu to codzienność, że jak się jedzie metrem, to połowa pasażerów nie odpowiada stereotypowi typowego Francuza - mówił Pierre-Frederic Weber, Francuz pracujący w Katedrze Filologii Romańskiej.

Zwrócił też uwagę na to, że o ile społeczeństwo francuskie jest otwarte, to już niekoniecznie zawsze radziło sobie z integrowaniem przybyszów. A zamachy w Paryżu bez wątpienia są dużym wyzwaniem dla republikańskich wartości. Zdziwił się także, że więcej wypowiedzi antyislamskich niż w dotkniętej zamachami Francji pojawiło się w przestrzeni publicznej krajów, w których takich wydarzeń jeszcze nie było, na przykład w Polsce. 

- Strach "przed" bywa większy niż strach "po" - stwierdził.

A co z Polską? Doktor Marek Cupryjak wskazywał też na luki w prawie, które mogą mieć dramatyczne skutki. Na przykład dla snajperów w Polsce nie opracowano osobnych przepisów - jak miało to miejsce na przykład w USA - co sprawia, że nie mogą oni strzelać tak, żeby zabić - gdyby to zrobili, zostaliby oskarżeni o zabójstwo. Tymczasem w sytuacji gdy terrorysta przystawia do głowy zakładnika pistolet, tylko śmiertelny postrzał daje gwarancję, że przestępca nie zdąży nacisnąć na spust. Potwierdził też, że służby mają informację o ludziach ISIS w Polsce.

©℗

Alan Sasinowski

Więcej w e-wydaniu oraz poniedziałkowym wydaniu "Kuriera"

 

Komentarze

k....k12
Wszyscy rządzący Europą żyją w zmowie, przeciw swoim narodom i nikt nie piśnie słówka dlaczego ma być islamizacja. A prezydent Poznania idzie dzisiaj w manifestacji poparcia dla zwolenników islamskiej doktryny społeczno- politycznej, wykluczającej demokrację, równouprawnienie kobiet, ciekawe komu on służy, a poznaniacy tacy mocni w gębie, niech też popierają
2015-11-21 23:24:37
Stettin
Dzisiaj byłem w galaxy na krótkich zakupach i widziałem na 1-p jak dwóch o rysach arabskich nagrywało telefonem galaxy może to byli marynarze lub ? ale nie widziałem zainteresowania ochrony w ogóle ich nie widziałem ! Było to miedzy 13.00 a 14.15 może tak nasze służby zaczną pracować panie prezydencie a nie oferowanie islamskim uchodźcom dach nad głową !
2015-11-21 21:55:26
arabowie
arabowie pozostaja w kulturze ktora latwo wplywa na emocje i dlatego dzis te biedne dzieci uchodzcy, wygnancy z krajow arabskich nad ktorymi tak bardzo pochylamy sie i pragniemy ich przyjac za kilka, kilkanascie lat moga byc radykalnymi terrorystami ktorzy wysadza siebie i wszystkich przypadkowych sasiadow np. w kinie, teatrze itp. bo ich Bog tak im powiedzial(a raczej ci ktorzy przywoluja jego wersety z Koranu aby manipulowac ludzmi) i nikt oraz nic, zadne wychowanie w odrebnej kulturze ich nie zatrzyma - musicie to zrozumiec wspolczujacy bo moze tak sie stac ze wasza rodzina za kilka lat polegnie w ataku terrorystycznym jak to mialo miejsce niedawno we Francji a wczesniej w innych krajach (patrz USA i maraton gdzie bracia mieszkajacy w dlugo USA dokonali mordu na biegaczach)
2015-11-21 08:14:35
Normalność go dziwi
Pan Pierre-Frederic Weber zdziwił się bardzo, że są jeszcze społeczeństwa w Europie, które nie mają zrytych łbów. Patrz i ucz się chłopie póki jeszcze możesz, choć wam już chyba nic nie pomoże, a Francja będzie pierwszym islamskim krajem w Europie z bronią atomową...
2015-11-20 21:26:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie