Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Francja, islam, snajperzy

Data publikacji: 20 listopada 2015 r. 18:20
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Francja, islam, snajperzy
 

Emisariusze Państwa Islamskiego są na terenie Polski - oświadczył dr Marek Cupryjak z Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego odczas debaty na temat zamachów we Francji zorganizowanej na Wydziale Humanistycznym. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sytuacji we Francji, o terroryzmie, o bezpieczeństwie Polski.

- Z cudzoziemcami we Francji jest tak, że zdarza się, że większy lęk przed nimi jest w miejscach, w których jest ich mało, za to zna się pewne sprawy tylko z telewizji, za to w Paryżu to codzienność, że jak się jedzie metrem, to połowa pasażerów nie odpowiada stereotypowi typowego Francuza - mówił Pierre-Frederic Weber, Francuz pracujący w Katedrze Filologii Romańskiej.

Zwrócił też uwagę na to, że o ile społeczeństwo francuskie jest otwarte, to już niekoniecznie zawsze radziło sobie z integrowaniem przybyszów. A zamachy w Paryżu bez wątpienia są dużym wyzwaniem dla republikańskich wartości. Zdziwił się także, że więcej wypowiedzi antyislamskich niż w dotkniętej zamachami Francji pojawiło się w przestrzeni publicznej krajów, w których takich wydarzeń jeszcze nie było, na przykład w Polsce. 

- Strach "przed" bywa większy niż strach "po" - stwierdził.

A co z Polską? Doktor Marek Cupryjak wskazywał też na luki w prawie, które mogą mieć dramatyczne skutki. Na przykład dla snajperów w Polsce nie opracowano osobnych przepisów - jak miało to miejsce na przykład w USA - co sprawia, że nie mogą oni strzelać tak, żeby zabić - gdyby to zrobili, zostaliby oskarżeni o zabójstwo. Tymczasem w sytuacji gdy terrorysta przystawia do głowy zakładnika pistolet, tylko śmiertelny postrzał daje gwarancję, że przestępca nie zdąży nacisnąć na spust. Potwierdził też, że służby mają informację o ludziach ISIS w Polsce.

©℗

Alan Sasinowski

Więcej w e-wydaniu oraz poniedziałkowym wydaniu "Kuriera"

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k....k12
2015-11-21 23:24:37
Wszyscy rządzący Europą żyją w zmowie, przeciw swoim narodom i nikt nie piśnie słówka dlaczego ma być islamizacja. A prezydent Poznania idzie dzisiaj w manifestacji poparcia dla zwolenników islamskiej doktryny społeczno- politycznej, wykluczającej demokrację, równouprawnienie kobiet, ciekawe komu on służy, a poznaniacy tacy mocni w gębie, niech też popierają
Stettin
2015-11-21 21:55:26
Dzisiaj byłem w galaxy na krótkich zakupach i widziałem na 1-p jak dwóch o rysach arabskich nagrywało telefonem galaxy może to byli marynarze lub ? ale nie widziałem zainteresowania ochrony w ogóle ich nie widziałem ! Było to miedzy 13.00 a 14.15 może tak nasze służby zaczną pracować panie prezydencie a nie oferowanie islamskim uchodźcom dach nad głową !
arabowie
2015-11-21 08:14:35
arabowie pozostaja w kulturze ktora latwo wplywa na emocje i dlatego dzis te biedne dzieci uchodzcy, wygnancy z krajow arabskich nad ktorymi tak bardzo pochylamy sie i pragniemy ich przyjac za kilka, kilkanascie lat moga byc radykalnymi terrorystami ktorzy wysadza siebie i wszystkich przypadkowych sasiadow np. w kinie, teatrze itp. bo ich Bog tak im powiedzial(a raczej ci ktorzy przywoluja jego wersety z Koranu aby manipulowac ludzmi) i nikt oraz nic, zadne wychowanie w odrebnej kulturze ich nie zatrzyma - musicie to zrozumiec wspolczujacy bo moze tak sie stac ze wasza rodzina za kilka lat polegnie w ataku terrorystycznym jak to mialo miejsce niedawno we Francji a wczesniej w innych krajach (patrz USA i maraton gdzie bracia mieszkajacy w dlugo USA dokonali mordu na biegaczach)
Normalność go dziwi
2015-11-20 21:26:18
Pan Pierre-Frederic Weber zdziwił się bardzo, że są jeszcze społeczeństwa w Europie, które nie mają zrytych łbów. Patrz i ucz się chłopie póki jeszcze możesz, choć wam już chyba nic nie pomoże, a Francja będzie pierwszym islamskim krajem w Europie z bronią atomową...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA