wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Flis Odrzański dotarł do Szczecina

Flis Odrzański dotarł do Szczecina [GALERIA]

Flis Odrzański dotarł do Szczecina
Data publikacji: 2020-07-11 17:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 13:32
Wywietleń: 691 464344

Flis Odrzański po raz 24. dotarł do Szczecina. Tegoroczna wyprawa była wyjątkowa - z powodu stanu epidemii skromniejsza niż zwykle, ale pełna pozytywnych emocji i dbająca o tradycje. Nosiła imię Elżbiety Marszałek, organizatorki poprzednich Flisów. Mieszkańcy Szczecina powitali flisaków w sobotę (11 lipca) na Łasztowni.

– Myśląc o Flisie na jesieni zeszłego roku, wpadliśmy na pomysł, żeby uczcić panią Elę Marszałek – opowiada Arkadiusz Drulis, stojący na czele Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników – organizatora tegorocznej wyprawy. – Plany były wielkie, miała być tratwa, miało być święto, no niestety, rzeczywistość nas zaskoczyła. Już na wiosnę wiedzieliśmy, że nie uda się popłynąć z drewnem, zmieniliśmy koncepcję i wyremontowaliśmy dwa stare galary, zwołaliśmy znajomych z jednostkami i mieliśmy wyruszyć nieco wcześniej, w czerwcu. Kolejną przeszkodą okazała się tzw. woda Janowa, czyli tradycyjne opady pod koniec czerwca, które spowodowały zamknięcie szlaku żeglownego w górnej części Odry. Do ostatniej chwili ważyły się losy wyprawy. Udało nam się w sobotę w zeszłym tygodniu wypłynąć z miejscowości Uraz i ruszyliśmy tradycyjną trasą Flisu Odrzańskiego. Nie publikowaliśmy żadnych informacji o tym, że płyniemy, ale pani Ela Marszałek uruchomiła wszystkie swoje kontakty i w każdej miejscowości, do której przypłynęliśmy, byliśmy serdecznie witani.

Jak podkreśla A. Drulis, efekt tegorocznego Flisu przerósł oczekiwania organizatorów.

– Jestem mile zaskoczony i napędzony emocjami do organizowania kolejnego – zaznacza. – Mam nadzieję, że ten ćwierćwieczny będzie na tyle huczny, znany i wielki, że naprawdę zapadnie w pamięć.

Flisacy przepłynęli prawie 420 km.

Flis Odrzański

– Oprócz dwóch galarów, płynęły z nami jeszcze cztery jednostki – poinformował A. Drulis.

W Szczecinie dołączyły kolejne, odbyła się parada na Odrze.

Uczestnicy Flisu Odrzańskiego od lat przemierzają Odrę, by podkreślić jej wielkie znaczenie zarówno w przeszłości, jak i dziś. Tradycja ta ma pokazać różne formy rekreacji na wodzie. Flis jest też promocją ekologii i podkreśleniem ważnej roli tej drugiej co do długości rzeki w Polsce. Oprócz dobrej zabawy, jego uczestnikom przyświeca szlachetny cel: ożywić ruch na rzece i przekonać ludzi o jej gigantycznym potencjale turystycznym i gospodarczym.

(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina Flis Odrzański dotarł do Szczecina

Komentarze

Fan wody
Dla czego nie można powiększać zdjęć!!!!
2020-07-11 21:10:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie