Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Finanse Rady Osiedli, czyli kij w mrowisko

Data publikacji: 19 stycznia 2016 r. 23:05
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Finanse Rady Osiedli, czyli kij w mrowisko
 

Ostra dyskusja na posiedzeniach dwóch komisji Rady Miasta Szczecina. I jeden temat: zatrudnianie zewnętrznej obsługi administracyjnej i gospodarczej dla potrzeb rad osiedli. Dla jednych to dyskusja o zasadach transparentności i zasadności wydawania publicznych pieniędzy. Dla innych – zamach na samostanowienie, także finansowe, osiedlowych samorządów.

Kuluarowo dyskusja na ten temat trwa od dłuższego czasu. O tym, jak dla sprzątania czy pisania protokołów z posiedzeń, dla kupowania sprzętu biurowego czy usług meblarskich niektóre z RO zatrudniają znajomych i krewnych, czy dają zarobić członkom innych RO. Jednak dopiero interpelacja radnego Michała Wilkockiego (Bezpartyjni) oraz ostatnie publikacje „Kuriera” (piątkowa i poniedziałkowa) dolały oliwy do ognia, upubliczniając ledwie część z tych faktów. W efekcie przez posiedzenia komisji ds. inicjatyw społecznych oraz komisję rewizyjną we wtorek (19 bm.) przetoczyła się burza emocji.

- Obrót środkami publicznymi powinien być jawny i transparentny. Podobnie jak dobór wykonawców usług – mówił radny Marek Duklanowski (PiS), a zwróciwszy się do obecnych na komisji osiedlowych samorządowców: - Myślicie, że na osiedlach ludzie nie wiedzą, komu i za ile zlecacie prace lub usługi? Odkąd jest udostępniony Centralny Rejestr Umów wszystko jest jawne. Wystarczy sprawdzić po nazwiskach, dostępne są nawet skany umów. Gdy członek zarządu Rady zleca kupowanie nagród, choćby w znakomitym konkursie, ale firmie swej żony, na dodatek będąc jej pełnomocnikiem, to jest to absolutnie nie do przyjęcia!

- Od 10 lat zatrudniamy osobę do obsługi gospodarczej i biurowej. Do tej pory nikomu to nie przeszkadzało. Dlatego będziemy ją zatrudniać. Bo mamy prawo do dysponowania przyznanymi funduszami. Statut rady osiedla nam to gwarantuje – dodawała Maria Myśliwiec, przewodnicząca RO Arkońskie-Niemierzyn, wspierana przez reprezentację RO Krzekowo-Bezrzecze. – Proszę nie burzyć pracy mojej rady. Niektórzy radni najwyraźniej pomylili pracę społeczną z czynem społecznym.

Natomiast radny Duklanowski deklarował:

- Jeżeli prowadzenie dokumentacji przerasta niektórych członków rad osiedli, albo trzeba sprzątnąć, odśnieżyć, to ja przyjadę, pomogę. Tylko nie zatrudniajcie, niepotrzebnie, wydając publiczne pieniądze.

Radny Henryk Jerzyk (Niezrzeszony) jako przewodniczący komisji rewizyjnej zwracał uwagę, że trzeba wypracować jednolite reguły dla wszystkich rad osiedli: mogą czy nie zatrudniać podmioty zewnętrzne, a jeśli tak, to na jakich zasadach. Tym bardziej, że zmieniła się sytuacja tychże samorządów: od tego roku ich obsługę, w tym inwestycyjną, przejął w nadzór Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Radny M. Wilkocki złożył więc wniosek o zamrożenie podpisywania umów o zatrudnienie przez RO. Na prośbę dyrektora Pawła Adamczyka (WGKiOŚ UM), radni opowiedzieli się jednak za rozwiązaniem doraźnym. Do końca marca umowy z podmiotami zewnętrznymi będą podpisywane na starych zasadach, czyli do czasu, w jakim Wydział wraz z komisją ds. inicjatyw społecznych opracuje systemowe rozwiązanie w tym względzie. Wsparte opinią biura prawnego magistratu.

©

Więcej czytaj w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim: i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

olo
2016-01-21 15:05:04
Niestety, w naszym społeczeństwie, które się nie interesuje, RO nie zdają egzaminu... zlikwidować to dziadostwo... przejadanie pieniędzy, na festyny, wycieczki, teraz okazuje się, że zatrudnia się tam znajomych i rodziny... dajcie spokój... nawet w takich małych "organizacjach" jedna wielka korupcja i jeden wielki przekręt...
była radna
2016-01-21 13:17:23
w RO Śródmieście Północ była przewodnicząca nie zgadzała się na zatrudnianie znajomych i zatrudnianie kogoś do sprzątania, sama sprzątała Zaraz po wyborach pierwsze co zrobił Zarząd przyznał diety dla wszystkich kogo się dało umowę na sprzątanie dla pani która sprząta 2 Rady ale jest córką gościa z Zarządu. Zlecanie różnych finansowych operacji tylko znajomym. To nie jest fer. Wreszcie ktoś zmądrzał i się wziął za RO.
do Rafała
2016-01-20 17:30:35
radny Duklanowski na Stołczynie owszem ,ale na Krzekowie-Bezrzeczu dalej miszą sobie sami radzić ,niestety w radzie mają członka rodziny Pana radnego .
??
2016-01-20 16:13:39
O co te bicie piany? A co to za pieniądze? Afery milionowe nierozliczone, ludzie umoczeni po pachy bezkarni,opływają w luksusach, a niektórzy radni miejscy i dziennikarze znaleźli przestępców w radach osiedli. Pusty śmiech ogrania!!! Zajmijcie się prawdziwymi aferami, a nie rzucajcie ludziom zastępczych tematów. Myślicie, że ludzie to kupią? Może tak, ale tylko niektórzy. Niesamowite! Aż nie chce się wierzyć! To jest ogłupianie narodu!
Karol
2016-01-20 12:57:25
Ci co zatrudniaja rodziny sa niewporzadku, pozostali sa ok!
do Karola
2016-01-20 11:08:18
Ja teź jestem za jawnością w radach, zwłaszcza finansową. Ale zdecydowanie sprzeciwiam się nagonce na ludzi pracujących w radach na rzecz innych. Bo tak naprawdę to oni tutaj obrywają najbarziej. Nie zdziwię się, jeżeli w następnych wyborach do rad osiedli nie będzie chętnych kandydatów. Hejterzy niech wtedy wystartują, może docenią bardziej pracę innych docenią. A może ich też ktoś zahejtuje? Bo łatwo nam Polakom przychodzi opluwanie bliźnich....
byly członek ro
2016-01-20 10:08:28
to kiedys funkcjonowalo w naszej radzie osiedla dobrze w koncu ktos sie tym zajal
karol
2016-01-20 09:55:58
Jawnosc obowiazuje wszedzie nawet w radach osielda
Miejska kasa.
2016-01-20 09:41:58
Racja, należy jeszcze umieszczać, na stronach internetowych, wykazy wszystkich pracowników we wszystkich miejskich spółkach i będzie pełna transparentność.
Kamil
2016-01-20 09:21:18
Na Załomiu też zatrudniają rodzinę.
Adam
2016-01-20 07:46:28
Nad wydatkami RO czuwa Referat w Biurze Rady Miasta. Zrobiono wielkie halo o 200-350zł. Do rad dostają się pieniacze, którzy nigdy nie myśleli o odpowiedzialności, o prowadzeniu dokumentacji, o empatii dla wyborców. Ważne, by usiąść przy korytku choć praca w radach jest społeczna a diety w stosunku do kosztów (telefony, przejazdy autem) nie pokrywają kosztów.
rafal
2016-01-20 06:07:34
BRAWO! W końcu ktoś robi z tym porządek może skończy się zatrudnianie familiady na stolczynie
Asia
2016-01-20 15:45:01
Do radnego Duklanowskiego - zapraszamy na Osiedle Osów. Przy przedszkolu trzeba odśnieżyć parking. Kiedy Pan do nas przyjdzie. Czekamy na Pana telefon. Radna RO Osów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA