„Finał z głową” to hasło przewodnie 29. edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Już po raz drugi w swej historii Fundacja WOŚP będzie się skupiać na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Już w środę (23 grudnia) wskaźnik zebranych pieniędzy przekroczył kwotę 1,6 miliona złotych!
– Finałowa zbiórka, która odbędzie się 31 stycznia 2021 roku, planowana jest w sposób podobny do wcześniejszych edycji, czyli z wykorzystaniem puszek kwestarskich – informuje Anna Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP. – Jednak ze względu na pandemię Fundacja wprowadzi nowe rozwiązania, wesprze lokalne sztaby i wyposaży je w środki ochrony osobistej.
– Chcemy, aby Finał WOŚP był bezpiecznym, ogromnym i bardzo pozytywnym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników – podkreśla Jurek Owsiak. – Sztaby są już w gotowości i cały czas wymieniamy się z nimi pomysłami na to, jak bezpiecznie się zorganizować.
Przypomnijmy, że 29. Finał WOŚP nie odbędzie się 10 stycznia, czyli tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia, lecz 31 stycznia 2021 r. Cel zbiórki będzie można wspierać jeszcze przez luty za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Ostateczny wynik przedstawiony zostanie w marcu. Dodajmy, że zbiórkę WOŚP można wspierać bez konieczności wychodzenia z domu. Dostępne są rozmaite kanały elektroniczne, których z dnia na dzień przybywa. Obecnie możliwe są m.in. wpłaty poprzez stronę internetową WOŚP, Facebook, czy wysyłanie wiadomości SMS.
– Jedną z najchętniej wybieranych form wsparcia jest w tym roku eSkarbonka wspierana przez Mastercard – dodaje Anna Orzech. – To nic innego jak wirtualna puszka, którą można założyć poprzez specjalną stronę. Taką puszkę może mieć każdy, również osoby, które nie będą uczestniczyć w Finale WOŚP jako kwestujący z tradycyjną tekturową skarbonką.
To już czwarty rok z rzędu, w którym możliwe jest kwestowanie do eSkarbonek. W pierwszym roku wirtualne puszki założyło ponad 2200 pełnoletnich wolontariuszy, zbierając blisko 170 tysięcy złotych. W roku 2019 do eSkarbonek wpłacono aż 317 705 zł. – W 2020 roku ten wynik został podwojony. Dokonano łącznie 11 573 wpłat, z których zebrano 612 820 złotych. W tym roku swoje eSkarbonki już założyło 8071 kwestujących, wspólnie osiągając do dnia 21 grudnia 2020 roku kwotę 307 445 złotych. To wynik, który w ubiegłym roku udało się przekroczyć dopiero na początku stycznia – podkreśla rzeczniczka WOŚP.
(kn)