Poniedziałek 30 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Finał modernizacji oczyszczalni ścieków w Lipianach [GALERIA]

Data publikacji: 2022-10-25 22:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-25 22:46
Finał modernizacji oczyszczalni ścieków w Lipianach
Fot. WFOŚiGW  

Dzięki prawie 2,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla gminy Lipiany była możliwa kompleksowa modernizacja oczyszczalni, która jest gotowa na przyjęcie ścieków od prawie pięciu tysięcy osób. We wtorek (25 października) zakończono realizację ważnej dla mieszkańców i środowiska inwestycji.

Przepompownia, budynek z krytopiaskownikiem, osadnik i studnia – to tylko część obiektów, które zostały zbudowane na nowo. Przebudowano zbiornik retencyjny, budynek techniczny i komorę tlenową.

– Przepustowość oczyszczalni po modernizacji to 800 metrów sześciennych na dobę – mówi Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie. – Jest gotowa na przyjęcie ścieków od 4800 osób. Po modernizacji jest w pełni zautomatyzowana i dostosowana do nowej technologii oczyszczania.

Gmina Lipiany została skanalizowana w 98 proc. Ścieki trafiają do oczyszczalni od ponad czterech tysięcy osób. Osady – po oczyszczeniu – będą wykorzystywane w rolnictwie.

Przebudowa kosztowała przeszło 6 mln zł, w tym prawie 2,3 mln zł stanowiła pożyczka z WFOŚiGW w Szczecinie. Inwestycja uzyskała też dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA