czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Festiwal Sztuki Marynistycznej w Szczecinie? Może kiedyś, teraz nie

Festiwal Sztuki Marynistycznej w Szczecinie? Może kiedyś, teraz nie

Festiwal Sztuki Marynistycznej w Szczecinie? Może kiedyś, teraz nie
Data publikacji: 2020-07-10 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 13:50
Wywietleń: 419 464015

Czy Festiwal Sztuki Marynistycznej może być kolejnym elementem promocji Szczecina? Taki pomysł złożył jeden z radnych miejskich PiS. Miasto nie wyklucza tej koncepcji. Ale na pewno nie będzie teraz zrealizowana.

Chodzi o pomysł Romana Lewandowskiego. To radny miejski z najkrótszym stażem. Jest w Radzie Miasta Szczecin dopiero od dwóch miesięcy. Zastąpił radnego PiS Bartłomieja Sochańskiego, który zrzekł się mandatu, bo został wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Nowy pomysł na promocję miasta

Lewandowski proponuje władzom miasta nowy pomysł na promocję Szczecina.

– Wartością do wykorzystania jest morski charakter Szczecina. W tym celu proponuję, aby oprócz działań, które są już realizowane, np. zlot żaglowców, zorganizować jako imprezę kompatybilną Festiwal Sztuki Marynistycznej w zakresie malarstwa, rzeźby itp. w połączeniu z aukcją wystawianych prac. Imprezami towarzyszącymi mogłyby być także przedstawienia teatralne i muzyczne o charakterze marynistycznym. Impreza ta odbywałaby się cyklicznie, np. co dwa lata. Moim zdaniem jest ona możliwa do zrealizowania ze względu na potencjał miasta i doświadczenie w organizowaniu tego typu przedsięwzięć, przykładem jest Festiwal Malarstwa Współczesnego – twierdzi radny.

Jego zdaniem Festiwal Sztuki Marynistycznej byłby adresowany do m.in. artystów – ludzi sztuki, nie tylko profesjonalistów, z państw Unii Europejskiej lub w węższym, wybranym, zakresie – np. państw regionu Morza Bałtyckiego, biznesmenów i kolekcjonerów sztuki marynistycznej oraz mieszkańców Szczecina i okolic, również tych zza Odry. Według radnego festiwal miałby służyć promocji Szczecina jako metropolii o charakterze marynistycznym, jej potencjału kulturalnego, bazy hotelowej i gastronomicznej.

Zły czas na Festiwal Sztuki Marynistycznej

Miasto nie mówi „nie” pomysłowi Lewandowskiego. Tylko uważa, że to nie jest dobry czas na jego organizację i realizację. Według wiceprezydenta Szczecina Krzysztofa Soski, trwają przygotowania do kolejnego finału zlotu żaglowców The Tall Ships Races, który odbędzie się w roku 2021. A ta impreza połączona jest zawsze z wieloma wydarzeniami, w tym kulturalnymi, w większości właśnie o tematyce morskiej. Ale nie wyklucza, że propozycja Lewandowskiego spotka się z zainteresowaniem głównych organizatorów finału zlotu – Szczecińskiej Agencji Artystycznej i Żeglugi Szczecińskiej, które mogą wykorzystać te pomysły w ramach finału regat albo w kolejnych edycjach Dni Morza.

– Nie wykluczamy również w przyszłości osobnego wydarzenia, poświęconego sztuce o tematyce marynistycznej. Wymaga to oczywiście namysłu, analiz budżetowych i organizacyjnych. W chwili obecnej, ze względu na panująca sytuację, nie przewiduje się organizacji nowego dużego festiwalu – stwierdził Soska. ©℗

(dar)

Na zdjęciu: wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

@wit
Po prostu Siuśka.
2020-07-10 14:46:18
obserwator
stop ! Jakimkolwiek pomyslom. Teraz priorytetem stettina jest pomnik Jarzyny oraz kiczowate gryfusy.Mamy ambicje dorownac do elyty jeropejskiej.A co my gorsi !!!!
2020-07-10 14:45:59
wit
Na zdjeciu ikona magistratu. Ten co wie wszystko i czyta z ust prezydenta miasta.
2020-07-10 14:06:28
mieszkaniec z otwartym zwieraczem
Mam pomysł. Ponieważ w tym roku nie będzie obchodów Dni Morza, miasto mogłoby zainicjować powszechne wydarzenie artystyczne, które nawiązywałoby do tradycji marynistycznych - wystarczy, że wodociągi przez 24h będą pompowały do sieci słoną wodę.
2020-07-10 13:32:35
artyści
W końcu jakiś dobry pomysł dla wizerunku miasta portowego i morskiego.Przestrzeń dla artystów może być dobrym otwarciem na mieszkańców
2020-07-10 11:46:55
entuzjasta
Obudził się z hibernacji? Powinni mu od razu powiedzieć, że tu jest Ciecin i już mamy szczudlarzy.
2020-07-10 11:22:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie