Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Farmaceuci świętują

Data publikacji: 14 października 2016 r. 19:11
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Farmaceuci świętują
 

Zachodniopomorscy farmaceuci mają podwójny powód do świętowania. W sobotę (15 października) uroczyście obchodzą 60 lat Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz 25 lat Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

- Polski Oddział Farmaceutyczny, to jedyna naukowa organizacja w Polsce skupiająca osoby związane naukowo z tą dziedziną i pracujące w zawodzie farmaceuty w aptekach - mówi Jerzy Waliszewski, przewodniczący grupy roboczej ds. Jubileuszy Farmacji Zachodniopomorskiej. - Terenowe oddziały powstają w dużych miastach, głównie w tych, w których kształceni są farmaceuci. U nas wprawdzie nie ma tego kierunku, ale oddział także funkcjonuje. W pewnym okresie aż 10 osób z tej naszej lokalnej organizacji pracowało naukowo, na różnych wydziałach lekarskich.

W latach 50.-60. ubiegłego wieku wszyscy aptekarze byli skupieni w jednym przedsiębiorstwie - Cefarmie. To był czas, kiedy nie funkcjonowała korporacja zawodowa. Pierwsza Izba Aptekarska powstała już w 1945 roku, ale po 6 latach została zlikwidowana. Jej odrodzenie nastąpiło dopiero w 1991 roku. W październiku odbył się pierwszy zjazd okręgowy aptekarzy - powołano Zachodniopomorską Okręgową Radę Aptekarską.

- Od tej pory mamy własne sądownictwo, rzecznika odpowiedzialności zawodowej, komisje problemowe - wymienia Jerzy Waliszewski. - Dbamy o etykę zawodową, wysoki poziom wiedzy naszych farmaceutów, o sytuację socjalną... Organizujemy szkolenia i każdy farmaceuta musi w ciągu 5 lat zebrać 50 punktów „miękkich" (sam udział w sympozjach) i 50 punktów „twardych" (na kursach zakończonych egzaminem). Tę część naukowo-szkoleniową prowadzi także PTFarm.

W sobotę świętować będzie około 600 farmaceutów z zachodniopomorskiej korporacji zawodowej i towarzystwa naukowego.

- Będzie to świętowanie przedstawicieli wolnego zawodu zaufania publicznego i zarazem osób uprawiających farmację jako naukę - podkreślają organizatorzy.

Gala jubileuszowa odbędzie się w Hotelu Dana. Poprzedzi ją msza św. w intencji zmarłych farmaceutów. Podczas święta zostanie wręczony specjalny medal Izby, medal 60-lecia PTFarm i inne wyróżnienia. Będzie też wystawa z dziejów Izby i Towarzystwa (w naszym regionie prężnie działa sekcja historii farmacji). Na wystawie, oprócz plansz prezentujących dzieje zachodniopomorskiej farmacji, znajdą się także pamiątki i kroniki. Spotkanie zakończy koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”.

Czego życzyć farmaceutom z okazji ich święta?

- Wciąż nie mamy ustawy o zawodzie farmaceuty - odpowiada Jerzy Waliszewski. - A przecież cały czas naszą pracę traktujemy jak służbę. Pełnimy np. nocne i świąteczne dyżury, choć nie przynoszą nam żadnego zarobku. Chcemy normalności w funkcjonowaniu aptek i naszego zawodu. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

katolik
2016-10-14 23:52:11
farmaceuta w Koście? w jaki sposób farmaceuta dostanie rozgrzeszenie skoro on jest dostarczycielem środków abortywnych do zabijania nienarodzonych dzieci. Współudział w rzezi niewiniątek jest grzechem ciężkim. Jak możliwe jest rozgrzeszenie za współudział w uśmiercaniu życia ludzkiego na wielką skalę?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA