piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Fajnie jest mieć starszego brata

Fajnie jest mieć starszego brata

Fajnie jest mieć starszego brata
Data publikacji: 2016-05-28 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 585 135769

O tym, że fajnie jest mieć starszego brata lub siostrę przekonują się szczecineckie dzieci już od 25 lat. 25 lat temu w Szczecinku wdrożono program „Starszy Brat – Starsza Siostra”.

- Początków tego programu w Polsce należy szukać w czasach II wojny światowej we Lwowie, kiedy to późniejsza mieszkanka Szczecinka Olga Zawadzka uratowała od niechybnej śmierci trójkę żydowskich dzieci - twierdzi koordynatorka wolontariatu w Szczecinku Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz. - Jedną z uratowanych była maleńka Nina, która po 50 latach przyjechała do Szczecinka  już jako Noe Livne i opiekowała się schorowaną panią Olgą, jako ta starsza siostra. Ona też przeszkoliła w Szczecinku pierwszych wolontariuszy i koordynatorów programu „Starszy Brat - Starsza Siostra” wspierającego dzieci w trudnej sytuacji życiowej. 

Program „Big Brothers Big Sisters” powstał na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych i jest realizowany przez organizację o tej samej nazwie, która jest jedną z najstarszych i największych organizacji wspierających młodzież na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce za przykładem Szczecinka poszli inni i dziś „Starszy Brat – Starsza Siostra” znajduje naśladowców w rożnych instytucjach prowadzących wolontariat. W Szczecinku mentorami zazwyczaj są uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Praca z dziećmi to nie jest stracony czas – mówią. - Pomagając dzieciom uczymy się jednocześnie, a uśmiech na twarzy dziecka jest dla nas największa zapłatą za wykonaną pracę.

W sobotę (28 maja) z okazji jubileuszu „odpalono” race i zdmuchnięto świeczki na urodzinowym torcie. A jest co świętować, bo do tej pory w Szczecinku w programie uczestniczyło ponad 500 par, a aktualnie jest ich 21.

Tekst i fot. (bar)

 

Na zdjęciu: Dzielenie urodzinowego tortu

Komentarze

Bracia
Ale starszego brata w wierze?
2016-05-30 09:10:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie