sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Fajnie jest mieć starszego brata

Fajnie jest mieć starszego brata

Fajnie jest mieć starszego brata
Data publikacji: 2016-05-28 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:28
Wywietleń: 254 135769

O tym, że fajnie jest mieć starszego brata lub siostrę przekonują się szczecineckie dzieci już od 25 lat. 25 lat temu w Szczecinku wdrożono program „Starszy Brat – Starsza Siostra”.

- Początków tego programu w Polsce należy szukać w czasach II wojny światowej we Lwowie, kiedy to późniejsza mieszkanka Szczecinka Olga Zawadzka uratowała od niechybnej śmierci trójkę żydowskich dzieci - twierdzi koordynatorka wolontariatu w Szczecinku Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz. - Jedną z uratowanych była maleńka Nina, która po 50 latach przyjechała do Szczecinka  już jako Noe Livne i opiekowała się schorowaną panią Olgą, jako ta starsza siostra. Ona też przeszkoliła w Szczecinku pierwszych wolontariuszy i koordynatorów programu „Starszy Brat - Starsza Siostra” wspierającego dzieci w trudnej sytuacji życiowej. 

Program „Big Brothers Big Sisters” powstał na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych i jest realizowany przez organizację o tej samej nazwie, która jest jedną z najstarszych i największych organizacji wspierających młodzież na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce za przykładem Szczecinka poszli inni i dziś „Starszy Brat – Starsza Siostra” znajduje naśladowców w rożnych instytucjach prowadzących wolontariat. W Szczecinku mentorami zazwyczaj są uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Praca z dziećmi to nie jest stracony czas – mówią. - Pomagając dzieciom uczymy się jednocześnie, a uśmiech na twarzy dziecka jest dla nas największa zapłatą za wykonaną pracę.

W sobotę (28 maja) z okazji jubileuszu „odpalono” race i zdmuchnięto świeczki na urodzinowym torcie. A jest co świętować, bo do tej pory w Szczecinku w programie uczestniczyło ponad 500 par, a aktualnie jest ich 21.

Tekst i fot. (bar)

 

Na zdjęciu: Dzielenie urodzinowego tortu

Komentarze

Bracia
Ale starszego brata w wierze?
2016-05-30 09:10:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”