niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Fajnie jest mieć starszego brata

Fajnie jest mieć starszego brata

Fajnie jest mieć starszego brata
Data publikacji: 2016-05-28 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 678 135769

O tym, że fajnie jest mieć starszego brata lub siostrę przekonują się szczecineckie dzieci już od 25 lat. 25 lat temu w Szczecinku wdrożono program „Starszy Brat – Starsza Siostra”.

- Początków tego programu w Polsce należy szukać w czasach II wojny światowej we Lwowie, kiedy to późniejsza mieszkanka Szczecinka Olga Zawadzka uratowała od niechybnej śmierci trójkę żydowskich dzieci - twierdzi koordynatorka wolontariatu w Szczecinku Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz. - Jedną z uratowanych była maleńka Nina, która po 50 latach przyjechała do Szczecinka  już jako Noe Livne i opiekowała się schorowaną panią Olgą, jako ta starsza siostra. Ona też przeszkoliła w Szczecinku pierwszych wolontariuszy i koordynatorów programu „Starszy Brat - Starsza Siostra” wspierającego dzieci w trudnej sytuacji życiowej. 

Program „Big Brothers Big Sisters” powstał na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych i jest realizowany przez organizację o tej samej nazwie, która jest jedną z najstarszych i największych organizacji wspierających młodzież na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce za przykładem Szczecinka poszli inni i dziś „Starszy Brat – Starsza Siostra” znajduje naśladowców w rożnych instytucjach prowadzących wolontariat. W Szczecinku mentorami zazwyczaj są uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Praca z dziećmi to nie jest stracony czas – mówią. - Pomagając dzieciom uczymy się jednocześnie, a uśmiech na twarzy dziecka jest dla nas największa zapłatą za wykonaną pracę.

W sobotę (28 maja) z okazji jubileuszu „odpalono” race i zdmuchnięto świeczki na urodzinowym torcie. A jest co świętować, bo do tej pory w Szczecinku w programie uczestniczyło ponad 500 par, a aktualnie jest ich 21.

Tekst i fot. (bar)

 

Na zdjęciu: Dzielenie urodzinowego tortu

Komentarze

Bracia
Ale starszego brata w wierze?
2016-05-30 09:10:14

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie