Środa, 04 października 2023 r. 
16 szczecin
REKLAMA

Fajnie jest mieć starszego brata

Data publikacji: 28 maja 2016 r. 23:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:04
Fajnie jest mieć starszego brata
Dzielenie urodzinowego tortu Fot. Ryszard Bańka  

O tym, że fajnie jest mieć starszego brata lub siostrę przekonują się szczecineckie dzieci już od 25 lat. 25 lat temu w Szczecinku wdrożono program „Starszy Brat – Starsza Siostra”.

- Początków tego programu w Polsce należy szukać w czasach II wojny światowej we Lwowie, kiedy to późniejsza mieszkanka Szczecinka Olga Zawadzka uratowała od niechybnej śmierci trójkę żydowskich dzieci - twierdzi koordynatorka wolontariatu w Szczecinku Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz. - Jedną z uratowanych była maleńka Nina, która po 50 latach przyjechała do Szczecinka  już jako Noe Livne i opiekowała się schorowaną panią Olgą, jako ta starsza siostra. Ona też przeszkoliła w Szczecinku pierwszych wolontariuszy i koordynatorów programu „Starszy Brat - Starsza Siostra” wspierającego dzieci w trudnej sytuacji życiowej. 

Program „Big Brothers Big Sisters” powstał na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych i jest realizowany przez organizację o tej samej nazwie, która jest jedną z najstarszych i największych organizacji wspierających młodzież na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce za przykładem Szczecinka poszli inni i dziś „Starszy Brat – Starsza Siostra” znajduje naśladowców w rożnych instytucjach prowadzących wolontariat. W Szczecinku mentorami zazwyczaj są uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Praca z dziećmi to nie jest stracony czas – mówią. - Pomagając dzieciom uczymy się jednocześnie, a uśmiech na twarzy dziecka jest dla nas największa zapłatą za wykonaną pracę.

W sobotę (28 maja) z okazji jubileuszu „odpalono” race i zdmuchnięto świeczki na urodzinowym torcie. A jest co świętować, bo do tej pory w Szczecinku w programie uczestniczyło ponad 500 par, a aktualnie jest ich 21.

Tekst i fot. (bar)

 

Na zdjęciu: Dzielenie urodzinowego tortu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bracia
2016-05-30 09:10:14
Ale starszego brata w wierze?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA