Sobota 03 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Fajerwerki to nie zabawki

Data publikacji: 2019-12-31 07:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-31 09:57
Fajerwerki to nie zabawki
 

Przed sylwestrem przybywa – niczym grzybów po deszczu – sklepów z fajerwerkami. Wielu z nas będzie witać Nowy Rok z hukiem, odpalając fajerwerki i petardy. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by szampańska zabawa nie zakończyła się dla nas w szpitalu.

Są osoby, które nie wyobrażają sobie sylwestra bez fajerwerków. Petardy, wyrzutnie, moździerze, rakiety, bączki, motylki i rzymskie ognie – to niemal obowiązkowy asortyment każdego fana sylwestrowej pirotechniki. Niestety, niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami może być niebezpieczne nie tylko dla użytkownika, ale także otoczenia. Żeby uniknąć niebezpieczeństwa, należy przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim kupujmy fajerwerki lub petardy u sprawdzonych sprzedawców. Nie wolno używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą spowodować pożar, nie należy ich również kierować w stronę ludzi i zwierząt.

– Tego typu środki pirotechniczne mogą kupować wyłącznie osoby dorosłe. Dzieciom ich nie sprzedajemy – mówi Czesław Kiryk, sprzedawca petard na placu Wolności w Nowogardzie. – Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie oraz zgodnie z instrukcją, którą zalecam uważnie przeczytać. Zachowajmy bezpieczną odległość, która także jest podana w instrukcji. Huk petard może niepokoić zwierzęta. Warto zadbać o to, by nie znajdowały się za blisko, kiedy będziemy odpalać fajerwerki.

Na stoisku u pana Czesława jest cała gama różnego rodzaju fajerwerków. Najtańsze kupimy już za 2-3 zł, najdroższy zestaw kosztuje 300 zł i więcej. To od zamożności naszego portfela zależy, jak długo będzie trwać wystrzałowa zabawa z użyciem fajerwerków. W sylwestra i w Nowy Rok możemy je puszczać w niebo do woli. W inne dni używanie fajerwerków może się jednak skończyć mandatem nawet do 500 zł. Pamiętajmy, że wszystkie materiały pirotechniczne mogą być używane tylko pod nadzorem osoby dorosłej i trzeźwej. ©℗

Tekst i fot. Jarosław BZOWY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo OBI:)
2019-12-31 09:56:40
Oferta bez fajerwerkow.Swietnie.
:)
2019-12-31 09:03:14
Byndzie zabawo !: Janusz już zakupił czy małpki w biedzie, do tego ruskiego szampana-,viceroye bez banderoly z targowiska zza wschodniej granicy som, tak samo kilko petord też łot szwagra spod granicy pod Chełmem,do tego pol literka bimberu zeby nie było zimno .Sie wypije ,poszczelo, posmieci, popali i tak sie przywito ten nowy rok i za rok to samo.Sebki z okolicy tez juz gotowe -czapka daszkowa ala kaczor jest -koniecznie z łyzwa najka-Seba jest wierny najkowi ,nie tam zadnemu adasiowi czy innemu 4f,nerka jest, saszeta jest 0,7 krupnika jest, 4 harnasie som ( w butelce- bo cza kaucje odzyskac szlachta nie placi za opakowanie ) a w razie co jest tulipan i mozna petarde za 5 zl wyszczelic z tej butli,fajki wlasne krecone tyton ze sklepy na manhatanie -smierdzi za 30 metrow ,w telefonie wlasna vixa -dj bez słuchawek jak by discopolowcy za cicho grali to sie da im akompaniament, jest tez patohihop kopek czy inne płaczki .
gosc
2019-12-31 08:58:44
najlepsza opcja dla petardofanow to odpalenie takiej petardy we wlasnym domu np w łazience efekt murowany

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA