piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku...

Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku... [GALERIA]

Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku...
Data publikacji: 2018-03-22 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:37
Wywietleń: 1275 319653

Rozszczelnienie instalacji amoniaku, uwięzienie pracownika na szczycie 50-metrowej wieży, uszkodzenie pojemników z substancją promieniotwórczą... To zagrożenia, z którymi w Policach od rana, w czwartek, mierzą się strażacy z kilku województw. Ćwiczenia potrwają do piątkowego popołudnia, bez nocnej przerwy.

Około 200 strażaków z czterech województw, w tym także Zakładowa Straż Pożarna Grupy Azoty Police, bierze udział w rozpoczętych w czwartek dwudniowych ćwiczeniach ratowniczych, sprawdzających m.in. przygotowanie służb do działań w tzw. zdarzeniach o bardzo dużych rozmiarach, np. pożary w obiektach przemysłowych.

Ćwiczenia odbywają się w Policach, m.in. na terenie zakładów chemicznych. Mają kryptonim "Azoty-18".

- Spotykamy się na co dzień z różnymi sytuacyjkami - mówi st. bryg. Jacek Staśkiewicz, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. - Wolimy je przećwiczyć właśnie teraz, niż później w rzeczywistych zdarzeniach. Zwłaszcza że mamy tutaj pozorowane chemiczne epizody i wypadki na wysokościach, czyli niebezpieczne także dla ratowników. To ćwiczenia międzywojewódzkie, biorą w nich udział strażacy z czterech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Łącznie 157 strażaków. Używają około 50 różnych pojazdów pożarniczych. Uczestniczy też w tym zakładowa straż pożarna oraz osoby ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Scenariusz ćwiczeń przewiduje symulację gwałtownego załamania pogody, silny wiatr, ulewne deszcze i burze. Zadaniem strażaków jest m.in. usuwanie skutków przejścia orkanu, w tym awarii i pożaru na terenie zakładu przemysłowego. Dodatkowym utrudnieniem jest zjawisko „blackout”, które pozbawia obszar ćwiczeń energii elektrycznej.

- Trwają tutaj działania związane z rozszczelnieniem zbiorników z amoniakiem - relacjonował przy jednym ze stanowisk Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie. - Za chwilę dojadą na miejsce grupy specjalistyczne ratownictwa chemicznego, które z pomocą sprzętu rozpoznają stężenie tego amoniaku, ustalą odpowiedni poziom ochrony dla ratowników, wejdą, rozstawią kurtyny wodne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się amoniaku i chmury amoniakowej na teren miasta Police i okolice. I przystąpią do usuwania awarii.

Czy takie zdarzenie jest prawdopodobne?

- Właściwie nie jest możliwe, żeby wydarzyło się to, co tutaj dzisiaj ćwiczymy - dodaje Tumasz Kubiak. - Ale ćwiczyć trzeba także takie zdarzenia, które wydają się niemożliwe, bo... nigdy nie wiadomo. Lepiej być na wszystko przygotowanym.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku... Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku... Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku... Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku... Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku... Ewakuacja z wysokości, unieszkodliwianie amoniaku...

Komentarze

Antydebil
- Spotykamy się na co dzień z różnymi sytuacyjkami - mówi st. bryg. Jacek Staśkiewicz, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Nie...no fajne mi sytuacyjki... ale dobrze..niech Panowie strażacy ćwiczą...sytuacyjki też😉 A tak na poważnie Szacun dla ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy.
2018-03-23 05:38:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy