środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent
Data publikacji: 2018-11-06 15:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Wywietleń: 1264 359727

Warsztaty, prezentacje i konferencje - tak wyglądają wojewódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent” 2018, które rozpoczęły się we wtorek w szczecińskiej hali Netto Arena. Wydarzenie potrwa do środy.

Podczas trwających targów prezentują się zachodniopomorskie szkoły zawodowe: branżowe, technika i policealne. Odwiedzający targi uczniowie i przedszkolaki chętnie zatrzymują się przy stoiskach placówek, których uczniowie prezentują swe umiejętności. Biała szkoła z Polic, czyli Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza postawiła na doświadczenia chemiczno-fizyczne. Zainteresowanym prezentuje m.in. produkcję mydła. Natomiast uczniowie stolarskiej szkoły branżowej Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie pokazują na czym polega obróbka drewna. Szczeciński Zespół Szkół Rzemieślniczych prezentuje całą gamę zawodów, jednak największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się stanowiska fryzjerskie, gdzie uczennice i nauczycielki czeszą młodzież. Nie brakuje także pokazów z budownictwa, gastronomii, wizażu czy technologii cyfrowych.

- Dobrze, że możemy zobaczyć w jednym miejscu tak wiele różnych zawodów i szkół. Normalnie, żeby poznać, jakiś zawód musimy iść na wycieczkę do zakładu pracy - mówili uczniowie zwiedzający targi.

Poza ofertą edukacyjną, szkoły mówią jak ważna jest współpraca z firmami i przedsiębiorstwami z terenu województwa. We wtorek zostały podpisane dwie kolejne umowy patronackie o współpracy. Pierwsza  pomiędzy Zespołem Szkół nr 3 w Szczecinie i Netto. Druga pomiędzy Zespołem Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie i DGS Poland. W środę umowy patronackie podpiszą też Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i Powiat Policki oraz Zespoół Szkół Łączności w Szczecinie i firma Eltek Polska.

Podczas targów zainteresowani mogą porozmawiać z doradcą zawodowym i dowiedzieć się jakie są możliwości wsparcia finansowego z Unii Europejskiej na edukację i mobilność zawodową. W tym celu działa m.in. stoisko Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Regionalnego Punktu Informacyjnego Erasmus+.

Dla młodszych dzieci i przedszkolaków organizatorzy przygotowali specjalne zajęcia praktyczne z kodowania, udzielania pierwszej pomocy, a we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji ćwiczenia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wydarzeniom towarzyszy konferencja „Razem osiągniemy więcej”, którą zainaugurowała Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty. O tym, jak FRSE wspiera rozwój kompetencji i talentów mówiła Izabela Laskowska z FRSE Narodowej Agencji Erasmus+. Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży przybliżyli Szymon Kopiecki i Aneta Koppernock PNWM z Poczdamu. Odbył się także panel dyskusyjny z udziałem przedsiębiorców: Netto Sp. z o.o., Zarząd Portu Morskiego Szczecin-Świnoujście, Polska Grupa Energetyczna S.A., Klaster Budownictwa, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..Jednocześnie prowadzone są szkolenia dla zainteresowanych nauczycieli oraz doradców zawodowych.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie