Cztery nowe samochody elektryczne wyjadą na ulice Szczecina. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jednostki gminy ograniczą swój udział w produkcji smogu.
W piątek 26 stycznia, w siedzibie WFOŚiGW, odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do nowych pojazdów prezydentowi Szczecina. Pojazdy te zostały zakupione w ubiegłym roku przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, a Fundusz dofinansował tę inwestycję w 50 proc.
- Fundusz wspiera działania rządu w zakresie elektromobilności - mówił prezes WFOŚiGW Radosław Grzegorczyk. - W ubiegłym roku dofinansowaliśmy zakup 18 pojazdów z napędem elektrycznym, które trafiły do jednostek gmin z naszego województwa. Na jednym ładowaniu mogą one przejechać ponad 150 kilometrów, a koszt 1 km jest czterokrotnie mniejszy niż w pojazdach tradycyjnych.
Zakupione pojazdy to cztery nowe nissany e-NV200 evalia. Wyglądają jak połączenie mikrobusu z hatchbackiem i mogą pomieścić od 5 do 7 osób. Ich moc maksymalna to 109 KM, a przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki ładowanie trwa tylko 30 minut.
- W sumie w jednostkach gminy będziemy mieli teraz 8 samochodów elektrycznych oraz 2 w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji - tłumaczył prezydent Piotr Krzystek. - Jednak mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ten zakup staje się opłacalny. Realizujemy jako miasto strategię Floating Garden, miasta ekologicznego. Już niedługo w Szczecinie pojawią się autobusy hybrydowe oraz elektryczne. Jesteśmy też jednym z pierwszych miast w Polsce, które dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych wprowadziło ulgi w strefie płatnego parkowania - podkreślił.
Dzięki wykorzystaniu przez jednostki gminy samochodów elektrycznych - zamiast tradycyjnych - emisja CO2 oraz szkodliwych pyłów spadnie o 1,3 tony rocznie. Całkowity koszt pojazdów to ponad 526 tys. zł, z czego 250 tys. zł wynosiło dofinansowanie z WFOŚiGW. Zakupione samochody zostaną przekazane ZDiTM, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu, Domowi Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" im. gen Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz Domowi Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego.
Z końcem roku 2017 podpisano również umowę dofinansowania zakupu 4 pojazdów elektrycznych z Komendą Wojewódzką Policji. Trafią one do jednostek w pierwszej połowie bieżącego roku i będą wykorzystywane do realizacji ich zadań, czynności patrolowych oraz transportu psów.
- Liczymy także na dalszą współpracę funduszu przy projektach dotyczących elektromobilności - dodaje Prezydent Szczecina. - W tym roku do użytku zostaną oddane 3 stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, ale zgodnie z planami siatka stacji ma się rozrastać. Bez rozwoju infrastruktury ładowanie nie jest bowiem możliwy rozwój elektromobilności w mieście.
Adrian Kaleta
Fot. Ryszard Pakieser