piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ekologiczne problemy po ucieczce jesiotrów

Ekologiczne problemy po ucieczce jesiotrów

Ekologiczne problemy po ucieczce jesiotrów
Data publikacji: 2017-09-13 18:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:49
Wywietleń: 7368 292066

Około 50 tys. jesiotrów syberyjskich i rosyjskich uciekło pod koniec sierpnia br. z hodowli w Jeżyczkach w wyniku podniesienia się poziomu wody w Grabowej. Jak informuje ichtiolog ze Stacji Morskiej na Helu, ryby przedostały się do Bałtyku i stanowią potencjalne zagrożenie dla jesiotra ostronosego.

- Wezbranie wody na rzece Grabowej spowodowało, że jesiotry syberyjskie i rosyjskie wymknęły się spod kontroli ich hodowcy. Ryby pokonały 11 km z gospodarstw do Wieprzy, skąd spłynęły 1,5 km i dotarły do otwartych wód Bałtyku - powiedział w środę dr Michał Skóra ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Były to osobniki w wieku od 2 do 4 lat, o masie do 1,2 do 3,5 kg.

- Niekontrolowane przedostanie się ryb do środowiska zagraża populacji jesiotra ostronosego, który jest objęty ochroną ścisłą. Rodzimy gatunek jesiotra jest od 2006 r reintrodukowany w Bałtyku przez naukowców z Polski i Niemiec. Wpuszczane ryby to potomkowie gatunku pochodzącego z rzeki św. Jana w Kanadzie - wyjaśnił. Jak podkreślił dr Skóra "wieloletnie działania na rzecz przywrócenia tego gatunku do Bałtyku wiązały i wiążą się z dużym nakładem pracy, a przy możliwości pomyłki gatunku rodzimego z obcym istnieje obawa, że ten pierwszy będzie teraz nieświadomie odławiany ze środowiska".

Ekspert przewiduje, że w przypadku ograniczonych zasobów pokarmu może dojść do konkurencji jesiotrów hodowlanych z jesiotrami ostronosymi. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo krzyżowania się tych blisko spokrewnionych ryb. - Nasz niepokój wzbudza możliwość hybrydyzacji gatunków. Do tej pory takie przypadki nie zostały odnotowane w rzekach wpływających do Bałtyku, ale do krzyżowania się jesiotrów w ostatnich latach dochodziło w wodach Dunaju - objaśnił dr Skóra.

- Zawsze pojawienie się obcego gatunku w środowisku niesie ze sobą zagrożenie przeniesienia pasożytów i patogenów, co w konsekwencji może doprowadzić do dramatycznego spadku liczebności rodzimego gatunku ryb. Tak było w przypadku innego jesiotra siewrugi zapasożyconego przywrą, który został wpuszczony do jeziora Aralskiego. W ten sposób doszło do zakażenia endemicznego gatunku jesiotra i dramatycznego spadku jego populacji - powiedział ichtiolog.

Stacja Morska na Helu apeluje do rybaków i wędkarzy o przekazanie informacji dotyczących połowu lub zakupu jesiotrów złowionych w Bałtyku. "Prosimy o wykonanie zdjęcia ryby, a także odnotowanie jej długości i wagi. Jeśli jest to możliwe prosimy o zamrożenie ryb lub ich wnętrzności, nasi pracownicy przyjadą i odbiorą materiał niezwłocznie" - zaznaczył dr Skóra z helskiej Stacji Morskiej. Jak dodał, w ostatnich dniach odnotowano obecność jesiotrów w połowach w rejonie Darłowa, Zatoki Kamieńskiej i Zatoki Gdańskiej, w tym Puckiej.

Jesiotr ostronosy, którym obecnie zarybia się dopływy Wisły i Odry, może żyć nawet 60 lat. W Polsce jeden z ostatnich osobników rodzimego gatunku został złowiony przy ujściu Wisły w 1972 r. W 1996 r. w wodach Bałtyku został złowiony ostatni rodzimy jesiotr u wybrzeży Estonii. Ryba miała długość 290 cm i masę 135 kg. (PAP)

Fot. Citron (Wikipedia)

Na zdjęciu: jesiotr syberyjski może być zagrożeniem dla swojego krewniaka żyjącego w Bałtyku.

Komentarze

cap kościelny
Czymże i komu blużnię? Dla stworzenia bozego nadałem imię. Wy nadajecie imiona matek boskich gipsowym figurom albo świętymi czynicie różne trupy....
2017-09-14 10:05:08
ryby
Dlaczego byle kto może hodować ryby i nie zabezpieczać swoich ryb w odpowiedni sposób?
2017-09-14 07:01:57
22.07.44 -
Bluźnisz. Nie boisz się ?
2017-09-13 22:47:53
cap kościelny
O cóż parafiańszczyzna tak się wzburzyła? Jak tworzycie na bieżąco nowe Matki Boskie, to czemu mój jesiotr od św. Graba z Grabowej ta was mierzi? Wszak jesiotr też stworzenie boże!A,że ruski to cóż...najlepszy!
2017-09-13 22:07:44
co capa
to śmieszy ciebie smarku ? Popisałeś się głupotą. Zadowolony?
2017-09-13 21:56:48
myśłiwy
jaka szkoda , że nie można/?/ polować na capy kościelne -będące lokalną odmianą kozy domowej
2017-09-13 21:02:15
Hmm...
Nawet syberyjskie jesiotry sa Zagrozeniem - a co dopiero capy (C C C...) koscielne i co inne...!!
2017-09-13 20:27:41
cap kościelny
"...ryby to potomkowie gatunku pochodzącego z rzeki św. Jana..." A my teraz będziemy mieli jesiotry od św.Graba z Grabowej!!! Jest dobrze!
2017-09-13 20:09:35
STOP najazdom!
I po cholerę to hodować w Polsce? Proszenie się o kłopoty. Znowu się okazuje, że element napływowy tylko szkodzi lokalnej kulturze. Widać natura ma swoje uniwersalne prawa, które dotyczą i ludzi i zwierząt i roślin. Wyciągnijmy wnioski!
2017-09-13 20:00:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie