Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

EkoBIEG i piknik ekologiczny na Arkonce [GALERIA, FILM] (akt. 3)

Data publikacji: 22 maja 2016 r. 10:45
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:55
EkoBIEG i piknik ekologiczny na Arkonce
 

Dziesiątki biegaczy, tłumy miłośników magnolii i ekologicznego stylu życia. Tak w niedzielę wyglądała szczecińska Arkonka, gdzie odbywał się 2.EkoBieg zorganizowany przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Kurier Szczeciński. Zawodom sportowym towarzyszył finał akcji "Szczecińskie magnolie". 

Tuż po godzinie 9 na starcie stanęli pierwsi zawodnicy. Mieli do przebiegnięcia dystans pięciu kilometrów. W tej konkurencji najlepszy (z czasem 16:20) wynik osiągnął Patryk Dacka. Był to jego drugi triumf z rzędu, ponieważ wygrał ekoBIEG na 5 km także w zeszłym roku. Na podium znaleźli się jeszcze Paweł Wiązek i Kuba Murawski. Wśród pań najlepsza była Danuta Klaczyńska (19:23) przed Nikolą Murawską i Mileną Bogucką. Łącznie na tym dystansie przebiegło około 170 osób. 

- Świetna trasa, bardzo dobrze mi się biegło. Trenuję od trzech lat, a od dwóch startuję w różnych zawodach. W tej chwili przygotuję się do biegu na 10 km, a potem chcę wziąć udział w multimaratonie górskim. W bieganiu najważniejsza jest dobra zabawa. Oczywiście potrzebne są treningi, ale nie można dać się zwariować. To ma być przyjemność - mówi Danuta Klaczyńska.

Godzinę później ruszyły zmagania na dziesięć kilometrów, w których udział wzięło 157 osób. Z czasem 34:58 zwyciężył Józef Zabielski, a za nim uplasowali się Kamil Tarnowski i Tomasz Waszczuk (w zeszłym roku również byli w ścisłej czołówce). Wśród pań na tym dystansie najszybsza była Wioletta Murawska (42:53), przed Iwoną Drozdek i Karoliną Kalinowską.  

Każdy uczestnik EkoBiegu otrzymał pamiątkowy, piękny medal. Dla najlepszych przygotowano wspaniałe puchary. Wpisowe zaś przeznaczono na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Bez opłat wystartowały dzieci (do 6 lat i 7-12). Poza zawodnikami, którzy są z nami od samego początku, byli też tacy, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z bieganiem. 

- To był mój debiut w takiej imprezie. No i pierwszy raz pobiegłam na dystansie pięciu kilometrów. Przygotowywałam się dwa miesiące. Pierwsze wrażenia mam bardzo dobre. Było trochę gorąco, ale atmosfera była świetna, a bieg z innymi dodatkowo mobilizował - mówi Joanna Poprawa.

Wyścig na pięć kilometrów zaliczyli także miłośnicy nordic-walking. Wśród panów najlepiej wypadł Kamil Kliczka (30:16) przed Markiem Stefańskim i Krzysztofem Ziębą. Z kobiet pierwsza do mety doszła Dorota Kościow (34:28) i wyprzedziła Justynę Chojnecką-Świadek oraz Kasię Paliwodę. 

Przez cały czas na Arkonce trwał piknik ekologiczny. Odbywały się liczne konkursy, swoje stanowiska prezentowały m.in. ZUK, WFOŚiGW, Kurier Szczeciński, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej Zalesie, Szczecińskie Stowarzyszenie Przygodowe, Stowarzyszenie Teraz, policja oznakowała rowery. Przy każdym ze stoisk można było zdobyć pieczątki, dzięki którym potem chętni odbierali magnolie przygotowane przez organizatorów. Było ich 500 i rozeszły się co do sztuki. Poza tym zakończono akcję "Szczecińskie Magnolie". W tygodniu poprzedzającym EkoBieg zasadzono kilkadziesiąt drzewek na szczecińskich kąpieliskach. W niedzielę ostatnią magnolię umieścili w ziemi: Andrzej Łapkiewicz, wiceprezes Kuriera, Jacek Chrzanowski, prezes WFOŚiGW, Tomasz Wawrzyńczak, dyrektor ZUK i Marcin Pawlicki, zastępca prezydenta miasta. Ponadto swój kolejny sezon rozpoczęły "Rowerowe Podróże Małe i Duże". Cykliści pod opieką Michała Rembasa zwiedzili Pogodno.©℗   

(szymw)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

***

Wcześniejsza informacja

Na szczecińskiej Arkonce w niedzielę odbył się 2. ekoBIEG. Rano po rozgrzewce uczestnicy wystartowali najpierw w biegu na 5, a później na 10 kilometrów. 

W samo południe odbyły się zawody w nordic walking. O tej porze uroczyście rozpoczął się też finał IV Pikniku Ekologicznego „Szczecińskie Magnolie”. 

Znamy już najlepszych zawodników i zawodniczki w biegu na 5 km. Wśród panów najlepsi byli: Patryk Dacka, Paweł Wiązek, Kuba Murawski, a wśród pań: Danuta Klaczynska, Nikola Murawska i Milena Bogucka. 

 !ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

Fot. Dariusz GORAJSKI

Filmy Szymon WASILEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr
2016-05-22 21:41:48
Super impreza! Drugi rok z rzędu brałem udział i wydaje mi się że było lepiej niż w zeszłym roku. Frekwencja dopisała, pogoda także. Organizatorzy spisali się na medal :) Mam nadzieje, że za rok znów się odbędzie podobna impreza i wpiszę się w kalendarz imprez na stałe. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. I medal super na pamiątkę.
inna
2016-05-22 18:05:01
Kuba tobie chyba całkiem ten PiS mózg zlasowal. Mam nadziej że szybciej pis pójdzie do piekła za tę swoje decyzje.
Do „Kuby”
2016-05-22 16:25:04
Publiczne pieniądze wydano na publiczną imprezę, czyli skorzystali - uczestnicząc w masowym, fajnym wydarzeniu - m.in. ci ludzie, którzy te "publiczne pieniądze" wpłacają. To źle? Ty sobie wyobrażasz, że przyjdzie PiS i weźmie sobie całą publiczną kasę do kieszeni? To jest wg Ciebie lepsze? Tak nisko oceniasz tych ludzi? Wstydź się. Nie można zakładać z góry, że postąpią tak niegodnie.
CM
2016-05-22 15:42:41
Siedź w domu pacanie. Uważaj tylko bo broń elektromagnetyczna działa przez ściany
Kuba
2016-05-22 12:06:42
Wydawanie publicznych pieniędzy przez WFOŚ niedługo się skończy. PIS wyczyści tam towarzystwo i oby to zrobił jak najszybciej, gdyż wieloletnie konfiguracje matrymonialno towarzysko kolesiowe już wszystkim się obrzydziły.
jan
2016-05-22 10:51:50
Na Arkonce trwa EkoBIEG i piknik ekologiczny a na niebie same chemtrails - dobry kabaret - he he he !! Jak ekolodzy nawdychają się aluminium i innych metali to pewnie im to na zdrowie wyjdzie ?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA