poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Dziś prawdziwych brukarzy już nie ma?

Data publikacji: 2021-01-14 13:54
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-16 12:25
Dziś prawdziwych brukarzy już nie ma?
 

Trwa kapitalny remont al. Papieża Jana Pawła II w Szczecinie. Stara kostka została zerwana z ulicy (po co!?), a teraz fachowcy układają na jej miejsce nową, która będzie – jak uczy doświadczenie – bardziej hałaśliwa z uwagi na szczeliny pomiędzy nią. Koszt renowacji ulicy, która ma zakończyć się w październiku br., wynosi prawie 24 mln zł.

W Szczecinie zapanowała moda na zrywanie starej poniemieckiej kostki, która ma sto, a nawet więcej lat. Tyle tylko że jej stan jest znakomity, o czym można przekonać się, jeżdżąc po niej. Jest równiutka, a szczeliny pomiędzy granitowymi elementami zalane są cementem, który od stulecia nie popękał. Na starym Pogodnie nawet czołgi w latach 70. po niej jeździły bez gumowych gąsienic i nawierzchnia wytrzymała. Takich ulic jest jednak coraz mniej w Szczecinie, a te, które jeszcze istnieją, zalewane są asfaltem lub też stara kostka zastępowana jest nową.

Niestety, jak widać chociażby na ul. Małopolskiej czy też ul. Ku Słońcu, niekiedy przedwojenna jezdnia jest jakby z dwóch epok. Połowa jest w stanie idealnym, ale w tych miejscach, gdzie po wojnie drogowcy czy też inne służby prowadziły jakieś roboty ziemne, kostka jest całkiem inna. Jest zapadnięta, krzywa, a pomiędzy nią są spore szczeliny, gdyż współcześni brukarze nie potrafili ich zalać, tak jak czynili to fachowcy przeszło sto lat temu. Można rzec, że technika i jakość materiałów poszła w górę, ale nie kwalifikacje „fachowców”.

Klasycznym przykładem złej jakości robót jest chociażby powstała cztery lata temu ulica przy pawilonach handlowych na placu Lotników. Nowa kostka po prostu jest luźna, wystaje ponad nawierzchnię i bez problemu można ją wyjąć rękoma. Niebawem jakiś samochód ją wyrwie, a następny, który po niej przejedzie, uszkodzi sobie podwozie.

Świadczy to po prostu o tym, że obecni fachowcy nie mają pojęcia o sztuce jej układania.

Czytelnicy poinformowali nas o fatalnym stanie bruku na przebudowanej rok temu ul. Kwiatowej. Kostka na rondzie już się zapada, a odstępy między nią widać gołym okiem. Podobnie jest na wjeździe do zatoki autobusowej. Co z tego, że wykonawca poprawi fuszerkę, ale co będzie, jak minie gwarancja?

Przykładów takich jest wiele, jak chociażby przed domkami profesorskimi pomiędzy ul. Mariacką a ul. Farną, gdzie położona kilka lat temu kostka chodnikowa wypada z nawierzchni i nie ma silnych, by ją porządnie ułożyć. Miejsca można by mnożyć, ale jakoś tych, którzy wpadli na pomysł wyrzucania z chodników starych i równo położonych poniemieckich płyt, to nie przekonało. Ułożyli w wielu innych miejscach nowe (np. ul. Jagiellońska), które są krzywe i pełne dziur.

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Komentarze

J
2021-01-16 16:14:45
Ten beznadziejny trend układania „chińszczyzny” na ulicach i chodnikach Szczecina, jest plagą Krzystka. Owszem, ulice i chodniki wymagają remontu, ale nie tandety! Krzystek ze swoimi wąskimi horyzontami tego nie widzi, albo ma w d*pie.
do Tomasza
2021-01-16 12:23:05
To po co zrywają bruk na al. JPII i kładą nowy, a nie zaleją go asfaltem. Taniej i szybciej
Tomasz
2021-01-15 14:50:29
Raz: skoro jest tak znakomita to proponuję przejechać się ul. Piotra Skargi. Tylko wpierw należy włożyć ochraniacze na zęby. Dwa w układaniu kostki nie ma tajemnicy potrzeba tylko ich dwóch warstw. Trzy żaden kamień, żaden nowy czy stary nie jest bezpieczniejszy niż typowy "asfalt" na ulicy. Nigdy! Więc bajdurzenie reaktora to typowe szpaltowypełniacz.
Wacek Rondelek
2021-01-15 11:37:58
Niekończące się pasmo "sukcesów" pana prezydenta Krzystka.
@Żeżóha
2021-01-15 10:03:56
Jaka słona? Mokra!
Żeżóha
2021-01-15 07:09:15
Redaktor w formie - artykuł normalnie, że mucha nie siada - pewnie ślizgnie się niedaleko Pulitzera Ciekawe jaki będzie kolejny, że w Bałtyku jest słona woda
@Marek
2021-01-14 22:04:35
Uważasz ,że nie mają się prawa się sypać od przedwojnia ? min. 80 lat ? W tym smogu ?
Marek
2021-01-14 21:19:59
Ta aleja Jana Pawła była równa jak lotnisko.Co za bzdury.Tam podwozie można zgubić.A niemiecka jakość to jest widoczna po tych odpadających elewacjach.
Waldek
2021-01-14 18:37:12
O czymś Pan redaktor nie napisał. Przebudowa ulicy Kwiatowej jeszcze się nie zakończyła, tzn na papierach klepnięte przez ZDiTM, ale tam ekipy "fachowców" są co kilka tygodni, co chwilę coś do poprawy czy naprawy. Jakość prac dramatyczna. Jest to skandal. Tylko w miarę potrafią kłaść asfalt, może będzie cały przez kilka lat. Ale kostka to się sypie non stop.
Z Gryfic
2021-01-14 18:24:24
W Gryficach taka " kostkę " /TAK NAPRAWDĘ TO KOCIE ŁBY raczej / położono na ulicach / drogi powiatowe/ w centrum miasta . Położono mało konsekwentnie , jeśli chodzi o zgodność z średniowiecznym układem urbanistycznym / tu bruk , tu kostka /. Bruk stal sie przekleństwem dla kierowców , pieszych , rowerzystów i mieszkańców kamienic i bloków przy tych ulicach . Szpary po 5cm szerokości , akurat takie ,żeby koło rowerowe wpadło i może nawet uwięzło . Nierówności takie ,że ludzie do śiebie muszą wrzeszczeć ,żeby się usłyszeć stojąc obok siebie , tak potworny hałas generują przy ciągłym ruchu pojazdów .Szpary są zasypywane sporadycznie jakąś posypką , którą wypłukuje deszcz , wymiatają sprzątacze , wywoża na kolach auta . Ci ,którzy tak zepsuli ludziom życie powinni ze wstydu zapaść się pod ... bruk .
J****
2021-01-14 17:50:18
ZDiTM
Marek
2021-01-14 17:12:08
Ta kostka przy placu Aferowicza wypada już od kilkunastu miesięcy i eksperci nie mogą sobie z tym poradzić. Na Kwiatowej to kostkę źle ułożyli od początku i to ZDiTM odebrał takie ścierwo.
ZDiTM+Strabag
2021-01-14 17:10:14
= fuszerka
jebiel
2021-01-14 16:49:04
Podobnie wyglądają płyty ułożone na Jasnych Błoniach przy pomniku Trzech Orłów. Płyty powykrzywiane, fugi między płytami wypłukane. Przyjeżdżają turyści i oglądają tą spartoloną robotę przez brukarzy.
Mieszkaniec
2021-01-14 16:41:38
W naszym mieście pokutuje przez cały czas oby tanio.Nie liczy się jak a za ile.I tak na każdym kroku.Przykład to fontanna na Placu Orła Białego która po trzech remontach niestety nie działa .Winnych nie ma.Odpowiedzialność za te wszystkie fuszerki ponoszą poza wykonawcami urzędnicy którzy podpisują końcowe odbiory.W tym mieście kolesiostwo funkcjonuje i ma się dobrze co widać na zdjęciu artykułu.Pora chyba domagać się karania finansowo tych co partolą robotę i tych co podpisują odbiory
Dziękujemy POko
2021-01-14 16:08:49
Dziękujemy POko za super zarządzanie miastem. Parkingowce, wiele nowych miejsc do parkowania, nowe równe ulice, znakomita nowoczesna komunikacja. Miasto kwitnie.
👽
2021-01-14 15:50:43
"wypełnianie cementem" - niekoniecznie, są takie jezdnie gdzie idealna kostka jest ułożona na 'styk', a są też takie ulice np. Łukasińskiego gdzie 'fugi' są wypełnione ☑
Sandacz
2021-01-14 15:48:27
Obecnie zlecilem prace brukarskie bardzo dobrej grupie brukarzy ze Slaska. Aby ich pozyskac musialem zaplaci stawke godzinowa 19 €. Czyli okol 85 PLN/h . To jest tylko jeden aspekt. Rownie istotne punkty do ktorych sie w Polsce w ogole nie przywiazuje nalezytej uwagi - to dobra dokumentacja techniczna (nie mylic z piekna dokumentacja) , wykfalifikowany nadzor budowy. Jest w Polsce kilka dobrych firm ale za jakosc trzeba zaplacic.
Pogodniak
2021-01-14 15:41:55
Partacze układali także na Pogodnie.Zerwali a potem nie potrafili poprawnie ani gruntu przygotować ani położyć kostki przy ryneczku "Pogodno" Nie mam pojęcia skąd miasto bierze takich pseudo fachowców.Chyba z łapanki. Kto weryfikuje takie prace,kto egzekwuje w ramach gwarancji naprawy-? Nie ma winnych a partacze jak partaczyli miasto tak dalej partaczą.
Mieszkaniec Szczecin
2021-01-14 15:41:31
Czy w Urzędzie Miasta nie ma nadzoru nad działaniami Wydziału Inwestycji, Wydziału Gospodarki Komunalnej czy ZTiMD. Wspólne i oddzielne działania tych komórek prowadzą do nieodwracalnych, negatywnych zmian w infrastrukturze miejskiej. Czy Radni Miasta tj. koalicja rządząca i opozycja muszą się tylko gryźć politycznie. Czy nie widzicie, że centrum się wyludnia, nie można żadnej sprawy w centrum załatwić, po prostu nie miejsc nie ma miejsc parkingowych. Zamiast przyjąć program budowy parkingów podziemnych i naziemnych cały potencjał "intelektualny" Urzędu Miasta sprowadza się do tworzenia kolejnych utrudnień dla mieszkańców np. organizowanie wąskich, prostopadłych miejsc parkingowych na ulicach jednokierunkowych czy likwidacja już istniejących. Bardzo dobrze realizowany jest przez ZTiMD program montażu słupków stalowych i innych szykan utrudniających życie mieszkańcom. To nie jest sposób wyprowadzenia gratów z ulic miejskich na podwórka kamienic czy w inne miejsca. Odnośnie szerokości miejsc parkingowych, zaraz ktoś odpowie, że szerokość jest zgodna z warunkami technicznymi, tak to się zgadza tylko warunki techniczne podają minimalne szerokości i były tworzone kiedy w ruch dominowały FIATY 126p, od tego czasu chyba coś się zmieniło Panowie Projektanci drogowi. A wracając do zamiany kostek kamiennych na bardzo drogie nowe kostki kamienne to jest poważna niegospodarność. Tu się nasuwa pytanie co się dzieje kostką kamienna z rozbiórki. Dlaczego jest tolerowana bylejakość robót brukarskich, jak czegoś nie potrafimy robić to nie róbmy tego. Czy Radnych to interesuje to interesuje ? A może w ramach modernizacji niektórych ulic należałoby wymienić krawężniki , nawierzchnie chodników chodników, a starą kostkę kamienną nawierzchni przebrukować . Miliony złotówek przez to zaoszczędzimy i możemy te środki przeznaczyć na tworzenie programu budowy parkingowców. Inna kwestia, na jakiej zasadzie parkowane są w centrum miasta pojazdy bez ubezpieczenia OC i ważnych badań technicznych czy wraki powypadkowe, pojazdy porzucone ? Straż Miejska do roboty.
dzicz w zachpomie
2021-01-14 15:21:59
Bo to jest dzicz w zachpomie
@Budowlaniec
2021-01-14 14:54:10
No ale na Boga ktos to odbiera... Jakis nadzór nad tym chyba jest... czy tylko klasyka - czyli "kasa Misiu, kasa".... Ostatnio w Szczecine robi sie chodniki "artystycznie" czyli uklada sie ładne płyty chodnikowe etc. vide Małkowicza - potem przychodzi jakas awaria i "fachowcy" po awarii naprawiają chodnik robią to co potrafią czyli "syf". Jak sie czegos nie potrafi to... W Stanach chodniki to wylewka betonowa o odpowiednim profilu - sekcje (chyba 1,5 x 1,5 m) i jak jest awaria to pruje sie sekcje czy ile potrzeba chodnika, naprawia co trzeba a nową wylewke (sekcje czy parę) nawet polski "fachowiec" potrafi zrobic. No ale my musimy estetycznie/artystycznie...
ooops...
2021-01-14 14:30:51
nagle zaskoczenie... jak jewrokomuna likwidowała przemysł w Polsce i wyprzedawała majątek za grosze to wszyscy mieli być po liceum by podcierać tyłki Europejczykom... A co robi inwestor? Gdzie nadzór inwestorski? Zagęszczenie podłoża i wykonanie właściwej podbudowy, sprawdzenie jakości wykonania prac - nie będzie kłopotów.
:)
2021-01-14 14:26:17
Tylko że jazda po tym generuje poważny hałas ,najgorsze w tym remoncie to wstawianie starych czerwonych płyt tych śliskich na których zimą można się wywrócić , nie mozna zrobic normalnego chodnika jak na bramie portowej przy posejdonie ?! gorsza jest tylko kostka miedzy płytami która cały czas wypada np Krzywoustego ale kogo to obchodzi jak 300 tys osob jezdzi samochodem a nie chodzi
echte...
2021-01-14 14:18:00
Czyli co by tu jeszcze spie...c panowie! Kwintesencja ***** i
Budowlaniec
2021-01-14 14:13:20
Tak to prawda, wśród układających bruk brakuje fachowców. Najczęściej są to ludzie z z łapanki, jedyni którzy godzą się wykonywać te bardzo ciężką fizycznie prace za stawki jakie są na rynku czyli 15-17 za godzinę na rękę, za takie grosze nie znajdą fachowców.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ