Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dziesiątki tysięcy kwiatów dla ozdoby Szczecina

Data publikacji: 03 maja 2019 r. 08:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
Dziesiątki tysięcy kwiatów dla ozdoby Szczecina
W gigantycznych donicach znów się pojawiły drobne sadzonki pelargonii, trzmielin i wilców, choć tym razem skomponowane z przyciągającymi uwagę żywotnikami. Na tym nie koniec ukwiecania dawnej al. kwiatowej. W maju ozdobi je 10 tzw. lodów, podobnie jak przed rokiem obsadzonych wilcami, begoniami i pelargoniami. Natomiast na latarniach przyulicznych wzdłuż pl. Żołnierza Polskiego pojawią się kwiatowe ample. Podobnie, na pobliskich przystankach tramwajowych. Fot. Arleta Nalewajko  

Pierwsze nasadzenia sezonowych roślin już się pojawiły w donicach na skraju słonecznego zegara, w dawnej alei kwiatowej. To ledwie zapowiedź powodzi z blisko 60 tysięcy aksamitek, begonii, pelargonii, niecierpków i wilców, które wraz z koleusami, starcami, dąbrówkami i żeniszkami wkrótce ozdobią niemal cały Szczecin.

Nowe nasadzenia feerii kwiatowych barw - tradycyjnie - są zarezerwowane dla najbardziej reprezentacyjnych i znaczących punktów miasta: od Pomnika Czynu Polaków, przez „Złoty Szlak" i pl. Hołdu Pruskiego, ul. Wyszyńskiego, po pl. Tobrucki i rondo Giedroycia. Wśród tych nasadzeń można się spodziewać największej różnorodności. Jednak przede wszystkim kolorystycznej. Bowiem gatunkowo... nie będzie na bogato. Czyli nie ma co się spodziewać ani efektownych pięciorników, szałwii omszonych, pachnących heliotropów, laków, lewkonii, ani nawet lawendy, którymi w minionych sezonach były obsadzane miejskie kwietniki.

I tak, przy „trzech orłach" królować będzie begonia: biała, czerwona, różowa, żółta. W al. Papieża Jana Pawła II - niecierpki białe, w odcieniach różu i czerwieni, koleusy oraz ozdobne z liści bordowe irezyny. Na rondzie Giedroycia lobelie będą się przeplatały z aksamitkami i starcami, gdy na pl. Tobruckim do kul z bukszpanu zostaną dosadzone wyłącznie pelargonie. Ciekawiej będzie na pl. Hołdu Pruskiego, gdzie ornamentowe wzory będą tworzyły begonie, koleusy i aksamitki.

Sezonowe kwiaty ozdobią również kwietniki Cmentarza Centralnego, miejskie kąpieliska, pracownię edukacyjną przy ul. Miodowej, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz ekoport przy ul. Leszczynowej. Będą to głównie kompozycje z begonii i aksamitek. Pod tym względem ciekawiej będzie się prezentowała tylko Arkonka, na której kwietnikach znajdą się - oprócz zestawu podstawowego - również alstromemeria, dąbrówki oraz w tęczowym zestawie kolorów osteospermum.

Na tym nie koniec. Kwiaty w donicach pojawią się również przy Teatrze Letnim, a w innych rejonach i pasach drogowych również w formie konstrukcji kwiatowych: wysokich, zwanych zwykle lodami (37 sztuk) oraz niskich (15 szt.). Nie zabraknie również kwiatów w amplach (232 szt.): zarówno na przyulicznych lampach starego miasta, jak i na największych przystankach komunikacji miejskiej. Dla nich wszystkich kompozycyjną bazą będą trzy rośliny: begonia 'Belina Orange', pelargonia 'Ivy Arctic Rose' oraz wilec 'Marguerite'.

Obsadzanie Szczecina rabatowymi kwiatami rozpocznie się po długim majowym weekendzie, czyli od 6 maja, a potrwa najprawdopodobniej do 21 maja. Tym razem za dostawę sadzonek odpowiada konsorcjum szczecińskich firm: Gospodarstwo Ogrodnicze Mirosław Adamowicz oraz Gospodarstwo Ogrodnicze Olga Stępień. Szczecin w rozkwicie będzie kosztował ponad 195,7 tysięcy złotych. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gustaw
2019-05-04 07:42:34
Przyjemnie z kwiatami i potrzeba ich więcej. Ale potrzeba nasadzić też więcej drzew i krzewów w Szczecinie. Przez ostatnie lata wiele miast Londyn, Kopenhaga, Nowy York zaczęły organizować akcje nasadzeń tysięcy drzew by polepszyć powietrze, zmniejszyć smog i upały.
dej
2019-05-03 15:31:37
oo o janusze i grazyny działkowstwa i ogrodnictwa zaraz po ciemnku chetnie prztula co nie co, po co płacic ,dej klomba i bratka-mam horom działkie
Filipinka
2019-05-03 14:40:29
Tak, najpierw wycięcie drzew, potem zalanie wszystkiego betonem/wyłożenie kostką, a teraz postawienie plastikowych donic - widocznie tym razem szwagier prowadzi szkółkę roślin ozdobnych. Grunt, że interes się kręci.
obserwator
2019-05-03 09:51:58
Kwiaty w donicach tak ale nie na zegarze słonecznym bardzo nie korzystnie to wygląda ,sprawia wrażenie zapory przeciw czołgowej. Pomysł jak zwykle nie trafiony.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA