Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dzień Życia Konsekrowanego. Święto zakonne kobiet i mężczyzn

Data publikacji: 03 lutego 2019 r. 14:10
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Dzień Życia Konsekrowanego. Święto zakonne kobiet i mężczyzn
 

Życie zakonne prowadzą osoby niezależnie od płci. Nie tylko w zgromadzeniach zakonnych, bo indywidualne formy życia konsekrowanego są udziałem dziewic i wdów. W sobotę (2 lutego) na całym świecie obchodzony był Dzień Życia Konsekrowanego.

Główne obchody w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przebiegły w katedrze pw. NP NMP. Odbyły się adoracja Najświętszego Sakramentu i msza święta pod przewodnictwem biskupa Edwarda Dajczaka, zwierzchnika duchowieństwa w diecezji. 

- Na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działa 11 instytutów zakonnych męskich i 26 żeńskich – informuje ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej. - Posługuje 124 księży zakonnych, 8 braci i prawie 200 sióstr. Jest także 8 dziewic i 6 wdów konsekrowanych. Siostry, bracia i kapłani zakonni, zwani najczęściej ojcami, pełnią różne funkcje w Kościele, także w naszej diecezji.

Bracia i ojcowie pracują głównie w parafiach. Na przykład Bracia Szkolni prowadzą Dom Pomocy Społecznej (DPS) dla upośledzonych intelektualnie mężczyzn w Przytocku, niedaleko Miastka. Działa zgromadzenie typowo monastyczne, jak Benedyktyni w Starym Krakowie koło Darłowa. Salezjanie w Pile prowadzą szkoły katolickie, Marianie w Grzybowie – dom rekolekcyjny, a Franciszkanie konwentualni - pustelnię na Świętej Górze Polanowskiej. Z kolei siostry zakonne pracują w instytucjach diecezjalnych: kuria biskupia (Pallotynki), Wyższe Seminarium Duchowne (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej) i Dom Księży Emerytów w Kołobrzegu (Felicjanki). Wiele sióstr uczy w szkołach, nie tylko katechezy. Pracują w sanktuariach: w Skrzatuszu (Uczennice Krzyża), na Górze Chełmskiej (Siostry Szensztackie) i w hospicjum Caritas w Darłowie (Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego). Prowadzą Dom Samotnej Matki w Koszalinie (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), DPS dla upośledzonych kobiet w Bobolicach (Pallotynki) i przedszkole w Połczynie-Zdroju (Salezjanki). Są też siostry kontemplacyjne: Karmelitanki Bose w Bornem Sulinowie, Klaryski w Słupsku i Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej w Koszalinie. 

Dwa zgromadzenia zakonne powstały w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To Wspólnota Dzieci Łaski Bożej w 1986 roku i Bracia Jezusa Miłosiernego przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie w zeszłym roku. ©℗

(m)

Fot. koszalin.gosc.pl

Na zdjęciu: Siostry Szensztackie prowadzą sanktuarium na koszalińskiej Górze Chełmskiej. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do poprzednika
2019-02-04 13:17:42
- nie twoje życie, nie pękaj....Do "stażowego" ministranta - to o czym PO_pierdujesz musisz zawdzięczać komuchowi "Olkowi", jego PO_d_PiS spowodował iż tobie dalej dupka swędzi....Jesteś jednym z tych, którzy zgłosili "molestowanie" gdy wielebny przestał już ciebie molestować?
czyli inaczej
2019-02-04 10:06:27
Dzień Życia Straconego
@ obserwator
2019-02-03 20:15:01
Może jakieś kontrargumenty ?? Jak na razie to TY wyglądasz na PUSTAKA :)))
obserwator
2019-02-03 19:12:25
i po co dajecie pustakom z kodu mozliwość agresji?????????????????? przeciez oni skończyli 3 klasy tylko..
były ministrant z 9 letnim stażem
2019-02-03 18:39:43
Same miłosierne , a o kasę to każdy łapkę wyciąga, pedofilia i inne patologie kwitną , wykluczenie z cywilnych kontroli także , Kościół Katolicki w RP to państwo w państwie, a w Konstytucji ,której PIS nie przestrzega w rozdziale 24 mamy zaPISany rozdział państwa od Kościoła !! NARA !!
Panie otwóż im oczy , aby nie gnuśnieli w ciemnościach...
2019-02-03 18:31:07
Czy nie można się poświęcać dla ludzi i świata , a jednocześnie nie ośmieszać się przed otoczeniem ??Módl się w zaciszu swego domu, albowiem Ci , którzy modlą się na pokaz otrzymali już swoją nagrodę, a Pan który widzi w ukryciu odda Tobie... Precz z PIS, klechami i ciemnogrodem w RP na wieki Amen !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA