piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Dzień Lasów

Dzień Lasów [FILM]

Dzień Lasów
Data publikacji: 2018-03-21 11:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:37
Wywietleń: 604 319214

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, który został ustanowiony w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tegoroczny został poświęcony lasom i zieleni w miastach oraz wokół ośrodków miejskich.

Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 proc. globalnej populacji. Postępująca urbanizacja nie musi jednak oznaczać niekontrolowanej ekspansji zanieczyszczonych miast. Drzewa na takich terenach oraz lasy wokół nich sprawią, że w miastach będą lepsze warunki życia.

Dlaczego tereny zielone mają tak duże znaczenie dla mieszkańców metropolii?

* Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.

* Obecność drzew wpływa pozytywnie również lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania.

* Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stop.C, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.

* Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.

* Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.

* Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając pozytywnie na różnorodność biologiczną.

* Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.

* Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

  

Z okazji MDL Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie przypomina, że: "Przeprowadzone w latach 50. i 60. XX wieku zalesienia gruntów porolnych i podmiejskich powiększyły obszar Puszczy Bukowej o ok. 500 ha nowego lasu. Wtedy był ponoszony trud likwidacji szkód wojennych oraz odbudowy Polski po wojnie, gdyż dużo drewna wyjechało stąd do Warszawy. Systematycznie rośnie zapas i zasobność drzewostanów Puszczy - zarówno za przyczyną zmian w strukturze wiekowej, jak i zmiennego w czasie, lecz zawsze mniejszego od przyrostu, pozyskania drewna."

(LP)

Film: FAO

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

SromotnikBezwstydny
Kiedyś była Dyrekcja Parków Krajobrazowych w Gryfinie, teraz Nadlesnictwo Gryfino zrobiło z Puszczy Bukowej jedną wielką PORĘBĘ! Ogromne traktory ciągnące przyczepy wyładowane klocami drewna zniszczyły lesne, zabytkowe dukty i ścieżki, zrobiły w grząskim gruncie rowy wypełnione bryją torfową! Zniszczone zostały kamienne mostki i przepusty na leśnych, mnogich strumykach.Zatamowane cieki wodne tworzą bagniska... Dewastacja "Parku Krajobrazowego" trwa, bez jakiegokolwiek nadzoru ze straony władz województwa !!!Przedsiębiorstwo LASY PAŃSTWOWE stało się rozbójniczym państwem w państwie! Może dziennikarze zajmą się tym skrawkiem lasu? Jeszcze jest co ocalić(zanim wszystkie dziki przeniosą się do miejskich parków i ogrodów działkowych....)
2018-03-22 11:32:17
wq
A niby gdzie te 500 ha lasu, bo nasadzeń jakoś nie widzę, tylko wycinki.
2018-03-22 10:04:18
Gaik
Dzień Trzebionych Lasów. Zdrowo przetrzebionych, czyli święto zrębowiny.
2018-03-21 18:56:38
Pomorzanin
Z okazji dnia lasu zapraszam na spacer na zdewastowane przez Nadleśnictwo Gryfino tereny Puszczy (Plantacji) Bukowej. Wycięte hektary drzew, 2-metrowe koleiny na drogach i spotkanie z bezzębnymi drwalami po drodze gwarantowane.
2018-03-21 18:52:05
Czesław
Musimy zwiększyć ilość drzew w miastach. Są takie ważne dla naszego samopoczucia. Zmiejszaja smog.
2018-03-21 18:32:49
Obs.ryver
Chyba resztek lasów i puszcz....
2018-03-21 15:37:24
Indi
Kocham przyrode, spacery po lesie itp. Mam nadzieję że Szyszko nie jest głównym patronem tego święta ;)
2018-03-21 12:12:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy