sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dzień Europy w Szczecinie

Dzień Europy w Szczecinie [GALERIA]

Dzień Europy w Szczecinie
Data publikacji: 2018-05-09 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 2135 326746

Dzień Europy obchodzono w środę (9 maja) na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. W bezchmurne niebo poszybowały wraz z życzeniami dla Starego Kontynentu żółte i niebieskie balony.

W tym roku mieszkańcy, w szczególności dzieci i młodzież, zaproszeni zostali na miejską plażę na Wyspie Grodzkiej. Jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc Szczecina było idealne do wspólnego celebrowania Dnia Europy.

- Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej możemy podróżować bez problemu za granicę oraz swobodnie używać telefonu (roaming - red.), kiedy tylko chcemy - wymieniła zalety bycia w UE jedna z uczestniczek.

Na rozpoczęcie wyjątkowego dnia, najmłodsi szczecinianie napisali życzenia dla Europy, które przyczepione zostały do kolorowych balonów wypełnionych helem. W malowniczym miejskim pejzażu, przy letniej pogodzie, zostały wypuszczone w niebo. Akcji towarzyszył największy w Europie wybuch azotu. 

W trakcie wyczekiwania na wielkie bum i równie wielki odlot balonów, dzieci były zasypywane mnóstwem pytań m.in. "do czego podobny jest azot", "jaką temperaturę ma wrzątek" oraz "jakie życzenia chcą wypuścić w niebo".

- Chciałbym, żeby w Europie nie było wojen i żeby wszyscy żyli w zgodzie - zdradził jeden z chłopców. - Moja mama zawsze mi powtarza, że nie można się kłócić i uważam, że Europa też nie powinna.

Naukowy Dzień Europy poprowadził Szalony Profesor i jego asystenci. Wraz z uczestnikami wspólnie przeprowadzali eksperymenty "w barwach i smakach Unii Europejskiej". Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, które na przemian uczestniczyły w godzinnych warsztatach i pokazach.

Nie zabrakło również motywu edukacyjnego. Najmłodsi mieszkańcy dowiedzieli się m.in. jaką temperaturę ma azot, czy jest zimniejszy od wody oraz czym jest ciepło i jak się je mierzy. Szalony Naukowiec wytłumaczył również, dlaczego doszło do wcześniejszej eksplozji. Potem wraz z dziećmi wykonywał mniejsze wersje wybuchu na scenie.

- Myślałem, że azot jest cieplejszy od wody, ponieważ jak naukowcy go wlewali to wyglądał jak dym. A jak coś paruje, to ma chyba wysoką temperaturę - mówił młody szczecinianin, przyznając, że "to była bardzo fajna przygoda".

Podczas obchodów Dnia Europy każdy mógł spróbować zrobić ogromne bańki mydlane i wziąć udział w konkursie na największą w Polsce. Na stanowiskach znajdowały się specjalne urządzenia, dzięki którym dzieci mogły znaleźć się w środku mydlanej kuli.

- Bardzo lubię robić banki, ale nie mam takiego dużego sprzętu. Próbowałam zamknąć moją przyjaciółkę w bańce, ale nie udało mi się. Będę ćwiczyć i w końcu się uda - zadeklarowała nastolatka.

Imprezę zakończył największy w Polsce kontrolowany wybuch piłeczek ping-pongowych. Po 150 sztuk niebieskich i żółtych zostało wyrzuconych wysoko w powietrze. Każdy z uczestników mógł zabrać jedną z nich na pamiątkę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin.

(KaNa)

 Fot. Dariusz GORAJSKI

Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie Dzień Europy w Szczecinie

Komentarze

ygrek
@zed Fajny pusty slogan. Nie czuję się bezpieczny w UE. Jest to dyktatura wprowadzana przez ludzi, których nikt w żadnych wyborach nie wybrał, ignorująca rządy pojedynczych krajów, wciskająca na siłę wymysły konglomeratu francuzików i niemiaszków. Sprowadzają na nas niestabilność finansową, obdzierają nas z suwerenności, jednocześnie pisząc niebezpieczne dla nas prawo i importując do naszych krajów zwyczajnych morderców i bandytów, którzy dodatkowo obciążają, zbudowany przez socjalistów, chory system sponsorowania nierobów z ukradzionych nam, ciężko wypracowanych pieniędzy. A wszystko to bez przerwy nam grożąc i plując na nas. Obywatele krajów Europy są zwyczajnie ciemiężeni i robieni w bambuko przez ludzi, którzy świętują urodziny Marksa na wielkiej fecie za nasze pieniądze. Dobrze, że im zasponsorowaliśmy normalny tort z podatków, a nie jakieś wafelki.
2018-05-10 12:25:09
k
Gdyby to był tylko -JEDEN DZIEŃ ! A tu całe lata poddaństwa dyktatowi eurokratów !
2018-05-10 10:27:01
zed
Dopóki Polska jest w Unii Europejskiej jestem spokojny o jej los.
2018-05-10 09:38:10
Święto Karola Marksa
Kiedyś ludzie ginęli walcząc o wolność przeciw tej ideologii. Dziś głupio cieszą się wspierając jawnych jej wyznawców. Rugajcie mnie, bo UE przecież jest dobra, zachodnia i modna.
2018-05-10 07:51:29
Krawant
Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej możemy oddać się całkowicie niedemokratycznym rządom jawnych marksistów. Głosowania prowadzone niechlujnie, głosy liczone "na oko", ciągłe restrykcje pisane pod przedsiębiorców-łapówkarzy ładnie zwanych "lobbystami", których również jawnie się przyjmuje. Gnojenie odmiennego zdania, pobłażliwość wobec swoich. Mieliście niedawno cyrk - Polaka można nazwać nazistą, ale Polak wspominający jedynie czasy nazizmu mówiąc o ich ziomku to dla nich zbrodnia. A na drzewach, zamiast gaci będą wisieć eurokraci!
2018-05-10 06:55:33
Miś
To Dzień Europy czy jakieś krypto-święto ukraińskie sądząc po barwach?
2018-05-09 21:15:37
ale jaja -europoslanka
dzięki temu ,ze jezdem w ue mogę jechać do Brukseli i zarobic tyle melonów , ze pięć pokoleń będzie zyc bez pracy w RP !
2018-05-09 16:41:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie