Sobota 25 września 2021r. 
REKLAMA

Dzień Europy w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2018-05-09 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Dzień Europy w Szczecinie
Żółty i niebieski zawładnęły plażą miejską. Fot. Dariusz Gorajski  

Dzień Europy obchodzono w środę (9 maja) na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. W bezchmurne niebo poszybowały wraz z życzeniami dla Starego Kontynentu żółte i niebieskie balony.

W tym roku mieszkańcy, w szczególności dzieci i młodzież, zaproszeni zostali na miejską plażę na Wyspie Grodzkiej. Jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc Szczecina było idealne do wspólnego celebrowania Dnia Europy.

- Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej możemy podróżować bez problemu za granicę oraz swobodnie używać telefonu (roaming - red.), kiedy tylko chcemy - wymieniła zalety bycia w UE jedna z uczestniczek.

Na rozpoczęcie wyjątkowego dnia, najmłodsi szczecinianie napisali życzenia dla Europy, które przyczepione zostały do kolorowych balonów wypełnionych helem. W malowniczym miejskim pejzażu, przy letniej pogodzie, zostały wypuszczone w niebo. Akcji towarzyszył największy w Europie wybuch azotu. 

W trakcie wyczekiwania na wielkie bum i równie wielki odlot balonów, dzieci były zasypywane mnóstwem pytań m.in. "do czego podobny jest azot", "jaką temperaturę ma wrzątek" oraz "jakie życzenia chcą wypuścić w niebo".

- Chciałbym, żeby w Europie nie było wojen i żeby wszyscy żyli w zgodzie - zdradził jeden z chłopców. - Moja mama zawsze mi powtarza, że nie można się kłócić i uważam, że Europa też nie powinna.

Naukowy Dzień Europy poprowadził Szalony Profesor i jego asystenci. Wraz z uczestnikami wspólnie przeprowadzali eksperymenty "w barwach i smakach Unii Europejskiej". Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, które na przemian uczestniczyły w godzinnych warsztatach i pokazach.

Nie zabrakło również motywu edukacyjnego. Najmłodsi mieszkańcy dowiedzieli się m.in. jaką temperaturę ma azot, czy jest zimniejszy od wody oraz czym jest ciepło i jak się je mierzy. Szalony Naukowiec wytłumaczył również, dlaczego doszło do wcześniejszej eksplozji. Potem wraz z dziećmi wykonywał mniejsze wersje wybuchu na scenie.

- Myślałem, że azot jest cieplejszy od wody, ponieważ jak naukowcy go wlewali to wyglądał jak dym. A jak coś paruje, to ma chyba wysoką temperaturę - mówił młody szczecinianin, przyznając, że "to była bardzo fajna przygoda".

Podczas obchodów Dnia Europy każdy mógł spróbować zrobić ogromne bańki mydlane i wziąć udział w konkursie na największą w Polsce. Na stanowiskach znajdowały się specjalne urządzenia, dzięki którym dzieci mogły znaleźć się w środku mydlanej kuli.

- Bardzo lubię robić banki, ale nie mam takiego dużego sprzętu. Próbowałam zamknąć moją przyjaciółkę w bańce, ale nie udało mi się. Będę ćwiczyć i w końcu się uda - zadeklarowała nastolatka.

Imprezę zakończył największy w Polsce kontrolowany wybuch piłeczek ping-pongowych. Po 150 sztuk niebieskich i żółtych zostało wyrzuconych wysoko w powietrze. Każdy z uczestników mógł zabrać jedną z nich na pamiątkę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin.

(KaNa)

 Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ygrek
2018-05-10 12:25:09
@zed Fajny pusty slogan. Nie czuję się bezpieczny w UE. Jest to dyktatura wprowadzana przez ludzi, których nikt w żadnych wyborach nie wybrał, ignorująca rządy pojedynczych krajów, wciskająca na siłę wymysły konglomeratu francuzików i niemiaszków. Sprowadzają na nas niestabilność finansową, obdzierają nas z suwerenności, jednocześnie pisząc niebezpieczne dla nas prawo i importując do naszych krajów zwyczajnych morderców i bandytów, którzy dodatkowo obciążają, zbudowany przez socjalistów, chory system sponsorowania nierobów z ukradzionych nam, ciężko wypracowanych pieniędzy. A wszystko to bez przerwy nam grożąc i plując na nas. Obywatele krajów Europy są zwyczajnie ciemiężeni i robieni w bambuko przez ludzi, którzy świętują urodziny Marksa na wielkiej fecie za nasze pieniądze. Dobrze, że im zasponsorowaliśmy normalny tort z podatków, a nie jakieś wafelki.
k
2018-05-10 10:27:01
Gdyby to był tylko -JEDEN DZIEŃ ! A tu całe lata poddaństwa dyktatowi eurokratów !
zed
2018-05-10 09:38:10
Dopóki Polska jest w Unii Europejskiej jestem spokojny o jej los.
Święto Karola Marksa
2018-05-10 07:51:29
Kiedyś ludzie ginęli walcząc o wolność przeciw tej ideologii. Dziś głupio cieszą się wspierając jawnych jej wyznawców. Rugajcie mnie, bo UE przecież jest dobra, zachodnia i modna.
Krawant
2018-05-10 06:55:33
Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej możemy oddać się całkowicie niedemokratycznym rządom jawnych marksistów. Głosowania prowadzone niechlujnie, głosy liczone "na oko", ciągłe restrykcje pisane pod przedsiębiorców-łapówkarzy ładnie zwanych "lobbystami", których również jawnie się przyjmuje. Gnojenie odmiennego zdania, pobłażliwość wobec swoich. Mieliście niedawno cyrk - Polaka można nazwać nazistą, ale Polak wspominający jedynie czasy nazizmu mówiąc o ich ziomku to dla nich zbrodnia. A na drzewach, zamiast gaci będą wisieć eurokraci!
Miś
2018-05-09 21:15:37
To Dzień Europy czy jakieś krypto-święto ukraińskie sądząc po barwach?
ale jaja -europoslanka
2018-05-09 16:41:39
dzięki temu ,ze jezdem w ue mogę jechać do Brukseli i zarobic tyle melonów , ze pięć pokoleń będzie zyc bez pracy w RP !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ