Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Dzieci z Białorusi zwiedziły port [GALERIA]

Data publikacji: 2017-07-17 20:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Dzieci z Białorusi zwiedziły port
Fot. Elżbieta Kubowska  

Od soboty (15 lipca) przebywa w Szczecinie 40-osobowa grupa dzieci z Białorusi. Pochodzą z polskich rodzin i przyjechały na wakacyjny wypoczynek, zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W poniedziałek (17 lipca) goście m.in. zwiedzali port.

– Z dziećmi przyjechały trzy opiekunki i dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla – informuje Joanna Kominiarek, kierownik biura Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Nasi goście pochodzą z trzech miejscowości: Lidy, Wawierki i Nieświeża.

Grupa zamieszkała w „Domu św. Józefa” przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie. Przygotowano dla niej bogaty program rekreacyjny. Częściowo taki, jaki miały dzieci z Wileńszczyzny, które przebywały na Pomorzu Zachodnim na zaproszenie Fundacji Polskich Wartości, współpracującej z Caritasem.

W poniedziałek odbyła się wycieczka po szczecińskim porcie. Najpierw opowiedział o nim – w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – dr Wojciech Kuźmiński. Z gośćmi spotkał się też Kazimierz Drzazga, wiceprezes ZMPSiŚ. Później w roli przewodnika wystąpił Włodzimierz Kwiatkowski z Wolnego Obszaru Celnego, który pokazywał nabrzeża, statki oraz urządzenia w rejonie przeładunków masowych i drobnicowych. Goście z Białorusi m.in. mogli się przyjrzeć, jak działa wywrotnica wagonowa w terminalu węglowym spółki Bulk Cargo-Port Szczecin, byli przy elewatorze „Ewa”. Na koniec odwiedzili należące kiedyś do portu nabrzeże Starówka na Łasztowni, gdzie podziwiali rzeźby z piasku. Następnie popłynęli w rejs „Dziewanną”.

Na wtorek zaplanowano wypoczynek na „Arkonce”. W środę ma być wycieczka do Nowego Warpna i Brzózek.

– Odbędzie się tam spotkanie integracyjne z kolonistami z terenu naszej archidiecezji – dodaje J. Kominiarek.

Program na kolejne dni przewiduje m.in. wycieczkę nad morze, zwiedzanie Szczecina, wypoczynek w Pargowie, udział w Jarmarku Jakubowym. W poniedziałek goście opuszczą Szczecin i pojadą do Warszawy. W Polsce będą do 26 lipca.

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawe
2017-07-18 10:08:59
Ciekawe tak samo czy żrą w domach bułki z lidla jak nasze dzieci.
Fajne wakacje, należy im się.
2017-07-18 06:53:27
To Aleksander pozwala, aby dzieci oglądały tą zachodnią zgliniznę? ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA