piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Dyrekcja zamku zabiera głos

Dyrekcja zamku zabiera głos

Dyrekcja zamku zabiera głos
Data publikacji: 2017-07-12 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:24
Wywietleń: 934 274708

Sytuacja na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich przed katastrofą była cały czas monitorowana przez eksperta. Tak przynajmniej zapewnia kierownictwo obiektu. Dlaczego więc doszło do wypadku? Eksperci nadal szukają przyczyny. A umowa ubezpieczeniowa zamku zawiera kilka klauzul i różne kwoty.

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu sejmikowy radny SLD Dariusz Wieczorek ogłosił, że będzie wnosił o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Miałaby ona być poświęcona katastrofie budowlanej, do której doszło w maju tego roku na Zamku Książąt Pomorskich. W dodatku Wieczorek ujawnił, że z dokumentacji wynika, iż zamek jest ubezpieczony od wszelkich katastrof tylko do 5 milionów złotych.

Dyrekcja zamku prezentuje jednak odmienną od radnych wersję wypadków.

- Niezwłocznie po potwierdzeniu postępującego procesu rysowania się sklepień skrzydła północnego zatrudniony został rzeczoznawca w zakresie ochrony zabytków. Wykonane zostało bezpośrednie badanie gruntu przy słupie piwnicy, wprowadzono stały monitoring geodezyjny przemieszczeń pionowych elementów konstrukcyjnych z dokładnością do 0,1 mm. Codziennie również rzeczoznawca dokonywał oględzin zarysowań z pomiarem ich rozwarcia - tłumaczy Agnieszka Ciuruś, kierownik Działu Inwestycji i Remontów Zamku Książąt Pomorskich.

Inaczej też ma się przedstawiać sprawa ubezpieczenia zamku.

- Umowa ubezpieczeniowa zamku zawiera szereg klauzul dotyczących ubezpieczenia od różnych ryzyk i zawierających różne kwoty ubezpieczenia, w tym szereg ryzyk ubezpieczonych do pełnej wartości ubezpieczenia. W odniesieniu do zdarzenia z 11 maja 2017 roku nadal trwają prace ekspertów zmierzające do ustalenia jego przyczyny. Zatem na chwilę obecną niemożliwym jest przesądzenie, który z przyjętych w umowie ubezpieczeniowej limitów będzie dla tego przypadku obowiązujący - wyjaśnia Ciuruś.

(dar)

Na zdjęciu: Nadal trwają prace ekspertów zmierzające do ustalenia przyczyny katastrofy budowlanej w zamku

Fot. Tomasz Kubiak (OSP Wołczkowo)

Komentarze

hm
Zabiera głos, a co to, Wigilia?
2017-07-13 06:58:35
Paw
@Wojtek brak stabiloności podłoża oczywiście nie ma nic wspólnego ze zmianą rozłożenia obciążeń i ich zwiekszeniem prawda...?
2017-07-12 18:19:13
Andrzej
Do krzykacza @Andrzej: Przyczyn katastrofy bylo kilka. Jedna z dwoch najwazniejszych byla jednak glupota decydujaca o paskudnej nadbudowce nad skrzydlem polnocnym, ktora nie dosyc, ze zepsula historyczna bryle Zamku, przyczynila sie do katastrofy budowlanej, przeciazajac konstrukcja!!!!!Niezaleznie, co krzykacz, myslacy, ze zna prawa fizyki, wykrzyczy!
2017-07-12 16:14:39
Wojtek
@Agnieszka. Jak widać warto być jednak ekspertem, aby wypowiadać się publicznie na forum. Gdyby było tak jak piszesz, to strop na którym stoi szklana konstrukcja zawaliłby się. Jest cały i nienaruszony. Zatem to nie siły na dachu oddziaływały na konstrukcje, a brak stabilności podłoża. I postawienie lekkiej szklanej konstrukcji nie miało nic do rzeczy.
2017-07-12 15:51:46
skandal!!!
zniszczenie ważnego zabytku by urzędaski pana marszałka województwa miały luksusową palarnię z widokami na miasto na dachu zamku
2017-07-12 15:30:13
@Andrzej
Uwazaj żebyś ty nie wyleciał. Łatwo oskarżać, nie mając żadnej wiedzy technicznej. Gdybyś ją posiadał to nie pisałbyś bzdur o obciążeniach. Podstawy fizyki wskazują, że to nie ta przyczyna. Nieudolność i niekompetencja rzeczywiście aż krzyczy... Ale u ciebie! Nie skorzystałeś z okazji żeby siedzieć cicho. Do widzenia z tobą.
2017-07-12 15:09:32
Agnieszka
Nie trzeba być ekspertem że dziwny szklany stwór obciążył stropy zamku i to jest przyczyna katastrofy.
2017-07-12 14:26:36
Tomcia
Pitu pitu i nic z tych wyjaśnień pani Ciuruś nie wynika. Nie zdementowała również informacji, że Zamek jest ubezpieczony tylko do 5 mln zł, jak podawał pan Wieczorek. A tego rzeczoznawcy, co niby codziennie dokonywał oględzin bym już zrezygnowała.
2017-07-12 11:46:12
Andrzej
Dyrekcja Zamku powinna wyleciec na zbita twarz. Skandaliczna nadbudowka (akwarium) na dachu skrzydla polnicnego Zamku i przy okazji wylane na dach tony betonu dodatkowo obciazajace konstrukcje. Nieudolnosc, niekompetencja tych ludzi az krzyczy! Do widzenia z nimi!
2017-07-12 11:20:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy