Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do tutejszego Sądu Okręgowego dwa akty oskarżenia przeciwko dwóm grupom przestępczym, które nielegalnie obracały paliwem.
Pierwszy z nich objął 13 oskarżonych, z których 7 działało w zorganizowanej grupie przestępczej od 2015 do 2016 roku w Polsce i za granicą, natomiast drugi - 18 oskarżonych, z których 17 działało w zorganizowanej grupie przestępczej od 2012 do 2013 r.
Z ustaleń śledztwa wynika, że celem pierwszej grupy było popełnianie przestępstw polegających m.in. na wystawianiu nierzetelnych faktur VAT i ich przekazywaniu kolejnym podmiotom. Skutkiem było narażenie skarbu państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego, VAT oraz opłaty paliwowej. Członkowie grupy podejmowali również działania mające ukryć prowadzony przez nich proceder.
Działalność oskarżonych polegała na obrocie pomiędzy podmiotami gospodarczymi, olejem smarowym oraz dokonywaniu transakcji gotówkowych poza systemem bankowym, związanych z obrotem tym olejem. W wyniku tych działań do obrotu handlowego wprowadzono olej smarowy jako olej napędowy w ilości prawie 8,5 miliona litrów. Działania oskarżonych miały również na celu legalizację uszczuplonych należności publiczno-prawnych w kwocie 26 240 962 zł stanowiących korzyść z popełnionych przestępstw.
W sprawie tej zajęto majątek oskarżonych w łącznej wysokości 2 599 218 złotych, na poczet grożących im kar grzywny oraz obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody.
Druga grupa sprowadzała z zagranicy olej napędowy, który był następnie rozprowadzany do odbiorców w taki sposób, aby nie ponosić kosztów zapłaty VAT. Oskarżeni posługiwali się w tym celu spółkami, w których funkcje prezesów zarządów powierzano podstawionym osobom - "słupom". Ich działania obejmowały również wystawianie nierzetelnych faktur VAT.
W wyniku działalności grupy wartość uszczuplonego podatku VAT wyniosła 20 890 583 zł.
W sprawie zajęto majątek oskarżonych, na poczet grożących im kar i przepadku korzyści, w łącznej wysokości 1 047 340 złotych.
(k)
Fot. Ryszard Pakieser