czwartek, 29 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa w kolizji z parkingiem. Wstyd i żal?

Drzewa w kolizji z parkingiem. Wstyd i żal?

Drzewa w kolizji z parkingiem. Wstyd i żal?
Data publikacji: 2019-08-01 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-07 13:33
Wywietleń: 2193 405941

Przy ul. Pomorskiej trwają prace drogowe. W kolizji z budowanym parkingiem znalazły się drzewa. Jedno padło, a drugie… Zdaniem magistratu powinno przetrwać inwestycję, choć inni w to wątpią.

Parking powstaje przy jednym z tamtejszych salonów samochodowych. Przebieg prac obserwują zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i społecznicy (Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina). Szczególnie pod kątem zachowania istniejącej zieleni. Zwrócili uwagę na radykalnie podcięte korzenie drzewa, które nie zostało - jak poprzednie - wycięte w „kolizji z inwestycją".

- Tylko czekać aż za chwilę samo spadnie. Obrazuje to, co dzieje się w całym Szczecinie: zero nadzoru, zero szacunku dla resztek zieleni i okresu lęgowego ptaków - komentuje nasza Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji). - Mam o to do magistratu żal. Urzędnikom odpowiedzialnym za stan miejskiej zieleni powinno być wstyd.

Czy na pewno? O kontrowersyjny styl zabezpieczenia drzewa - jak na zdjęciu - z budowy przy ul. Pomorskiej zapytaliśmy Wydział Ochrony Środowiska UM. W sprawie otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

„Dokumentacja projektowa dla tej inwestycji była uzgadniana z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego. Uzgodnienie obejmowało m.in. warunek prowadzenia prac w sąsiedztwie zieleni, zgodnie z przepisami w zakresie ochrony i jej utrzymania. W związku z tym, że niektóre elementy budowlane - krawężniki - były układane blisko pnia, aby zabezpieczyć drzewo i poprawić jego stan, wykonawca robót został zobowiązany do wymiany podłoża w misie ziemnej, nawożenia i podlewania drzewa. Zabiegi te pozwolą na zachowanie drzewa w dobrym stanie i poprawę jego witalności. Warto również nadmienić, że wskazane drzewo to klon jesionolistny, należący do grupy drzew stosunkowo dobrze znoszących nie tylko trudne warunki miejskie, ale i niedogodności wynikające z prac budowlanych prowadzonych w pobliżu. Oczywiście stan drzewa i sytuacja na budowie będą nadal kontrolowane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i ZDiTM".

Czas pokaże, na ile skuteczne okażą się działania miejskich służb dla „zachowania drzewa w dobrym stanie". Do sprawy jeszcze wrócimy. ©℗

(an)

Fot. Czytelniczka

Na zdjęciu: Czy klon o tak radykalnie podciętych korzeniach ma szansę przetrwać przy ulicy o dużym natężeniu ruchu i parkingu? „Wykonawca robót został zobowiązany do wymiany podłoża w misie ziemnej, nawożenia i podlewania drzewa. Zabiegi te pozwolą na zachowanie drzewa w dobrym stanie i poprawę jego witalności" - przekonuje magistrat.

Komentarze

Gość
Zobaczcie ile drzew wycina się obecnie wzdłuż linii przyszłej szybkiej kolei miejskiej. Obecnie trwa pogrom na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Arkońskiej.
2019-08-02 10:54:46
rot
A tam, czepiacie się. parking dla salonu volvo jest ważniejszy, przecież gdzieś muszą parkować te wypasione leasingowe fury, a w tej prestiżowej okolicy zakładów mięsnych i bloków pracowniczych miejsc mało.
2019-08-02 10:37:01
Same straty!!!
W tym roku mnóstwo drzew już uschło w Szczecinie. Dużo na budowach! Kolejne dwa bardzo dorodne dęby "padły" na budowie parkingu na Budziszyńskiej... czy firma posadzi takie nowe w zamian?
2019-08-02 01:44:02
pocoto
Jest okres ochronny dla ptaków, a cały czas chlastane są drzewa w całym mieście za przyzwoleniem urzędasów powołanych do ochrony przyrody. Ile wniosków o wycięcie drzew zostało rozpatrzonych odmownie ?. Czy ktoś zna odpowiedź ?.
2019-08-01 15:49:45
Nie ekolog
A czy miasto nie miało kupić pojazdu do /przesadzania/ drzew? Te władzunie to barbarzyńcy a wycierają sobie .... dbałością o zieleń!
2019-08-01 13:17:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Był klon...
Pogoda
8
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie