sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa przegrywają z reklamą

Drzewa przegrywają z reklamą

Drzewa przegrywają z reklamą
Data publikacji: 2016-04-16 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 1079 128277

Ucięty główny pień drzewa i wszystkie konary po jednej jego stronie. Po tej, po której zasłaniałyby stojącą opodal reklamę. Takie barbarzyństwo w zieleni widać nie tylko przy ul. Europejskiej w Szczecinie. Również przy ul. 26 Kwietnia poraża widok właśnie ogłowionych lip. Szczecin to wciąż miasto zieleni czy raczej zielonych barbarzyńców?

 Na ulice miasta wychodzą wandale. Piłami dotkliwie kaleczą drzewa. Niszczą ich pnie, stożki wzrostu, ucinają konary. Działają bezwzględnie i z premedytacją. Barbarzyńcy, co niszczą drzewa, aby odsłonić reklamy.

Kardynalny przykład tak bezmyślnego i okrutnego działania lata temu zdarzył się na pl. Rodła, a więc w sercu miasta. Kuriozalnie, bo tuż po zamontowaniu kamer policyjnego monitoringu „ktoś" wyciął 15-letni bożodrzew. Okaz o wyjątkowej wartości dendrologicznej i strata, której materialny wymiar oszacowano na 18 tys. zł. Sprawcy, co nie powinno być tak oczywiste, pozostali nieznani. Jak będzie z drzewami właśnie ogłowionymi przy ul. 26 Kwietnia?


- Wandal, czyli właściciel tablicy reklamowej stojącej tuż przed wiaduktem, ściął do pnia młodziutkie korony. Ogłowił, choć jest to sprzeczne z prawem i wbrew ogrodniczej sztuce. Ujdzie mu to płazem?! Zróbcie coś, na Boga... - alarmował Ryszard Szablewski, nasz Czytelnik.


A Zakład Usług Komunalnych na to:

- Przycinki nie są dokonane za przyzwoleniem ani wiedzą miasta. Oczywiście, na aż tak radykalną ingerencję nie byłoby zgody. Drzewa znajdują się w pasie drogowym. Choć będzie to dosyć trudne, postaramy się ustalić sprawcę. Tylko wtedy można wyciągnąć wobec niego jakiekolwiek konsekwencje. Bardzo prosimy, aby świadkowie podobnych działań natychmiast zgłaszali sytuację do miasta lub ZUK.
Akty wandalizmu w zieleni można zgłaszać do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM - tel. 91-424-56-30. Można do wydziału zieleni ZUK - kier. Jadwiga Tumielewicz - tel. 91-485-71-42. Jednak przede wszystkim należy alarmować służby powołane do ścigania tego rodzaju sprawców, czyli straż miejską (986, 196-56) oraz policję (997).

To w końcu powinno oczekiwany efekt, czyli zburzyć uzasadnione poczucie bezkarności zielonych wandali.
* * *
Prawo zabrania ogławiania drzew. Broni je przed dewastacją. Żeby jednak mogło skutecznie działać, musimy mu pomóc: my wszyscy, którzy nie godzimy się, aby zieleń naszego miasta przegrywała z reklamą. Jak działać? Podstawowy krok to nie pozostać obojętnym, gdy widzi się sprawców na tzw. gorącym uczynku. Róbmy im zdjęcia, filmujmy, alarmujmy i przekazujmy te materiały policji oraz straży miejskiej. Krok drugi to bojkot obywatelski. Nie róbmy zakupów w sklepach i nie zlecajmy prac tym firmom, które za wszelką cenę - czyli kosztem szczecińskiej zieleni - reklamują swoje towary i usługi. Mamy moc, za sprawą której możemy zmieniać nasze miasto na lepsze. Wykorzystajmy ją w tak słusznej sprawie! ©℗
Arleta NALEWAJKO
Fot. Czytelnik

Drzewa przegrywają z reklamą Drzewa przegrywają z reklamą

Komentarze

Kolejny raz
Dla tych którzy nie wiedzą to pas ruchu od chodnika w tym miejscu oddziela pas zieleni, zdaje się róże. Z faktu iż były one dość bujne i zasłaniały reklamę w zeszłym roku zostały przycięte. Widać iż pas róż już nie przeszkadzał a drzewka to też je tak przycięto że pewnie nic z nich już nie będzie.
2016-04-16 20:12:31
Mieszkaniec
Pora wprowadzić w naszym mieście ustawę krajobrazową i te szpetne reklamy po prostu wywalić.Gdzie jest architekt miasta??Za co gość bierze kasę?? Pora zacząć działać bo i tak nikt nie korzysta z tych reklam.
2016-04-16 19:57:41
Kron
Dlaczego miejskie służby są tak nieskuteczne?!
2016-04-16 19:54:26
Gość
Ukarać reklamodawcę i niech sam się dalej rozlicza z wykonawcą.
2016-04-16 18:03:49
miejscowy
podobnie jest na ulicy Skalistej gdzie ogłowiono zdrowe akacje, a pozostawiono uschniętą lipę, proponując ,,drewno do kominka"
2016-04-16 18:01:49
bieta
Wyć się chce!
2016-04-16 16:13:48
Cóż. Chamstwo rządzi, ma głos.
.
2016-04-16 13:41:41

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie