czwartek, 29 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa na wagę złota. Lecz zdrowie bezcenne

Drzewa na wagę złota. Lecz zdrowie bezcenne

Drzewa na wagę złota. Lecz zdrowie bezcenne
Data publikacji: 2020-10-17 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-19 11:44
Wywietleń: 1517 479601

Partia Zieloni alarmuje: "Dorodne drzewa z terenu szpitala właśnie są wycinane. A każde jest na wagę złota. Stanowczo protestujemy przeciwko takim barbarzyńskim działaniom!" Tymczasem... Trzy drzewa to cena konieczna dla realizacji niezbędnej inwestycji: budowy Sterylizacji Centralnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.

"Te brzozy, robinie i związane z nimi życie ptaków, pozwalało mi wracać do zdrowia... Do dziś rano" - żalił się Zielonym jeden z pacjentów szpitala. Zadeklarowali więc: "Stanowczo protestujemy przeciwko takim barbarzyńskim działaniom! Zwróciliśmy się do Wydziału Ochrony Środowiska UM o wyjaśnienie sytuacji. Poprosiliśmy również o ustalenie czy wycinka jest zgodna z prawem, biorąc pod uwagę trwający okres lęgowy".

"Kurier" również poprosił o wyjaśnienie - bezpośrednio - dyrekcję szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Okazało się, że na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez szczeciński magistrat (12 października br.), zostały usunięte trzy drzewa: głogi oraz platan. Szkodę w zieleni mają zrekompensować nowe nasadzenia: 9 klonów zwyczajnych oraz grabów pospolitych. Szpital został zobowiązany do ich posadzenia jeszcze w tym roku (do 31 grudnia).

Wycinka też nie nastąpiła z błahego powodu. Lecz w ramach przygotowań do realizacji inwestycji pn. „Rozbudowa i przebudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1, w zakresie nowego budynku centralnej sterylizatorni, wraz z zagospodarowaniem terenu i towarzyszącymi robotami instalacyjnymi na terenie nieruchomości przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Szczecinie”. Niezbędnej zarówno dla dobra pacjentów, jak też dalszego prawidłowego funkcjonowania placówki.

- Szpital jest jednostką wieloprofilową. Ma trzy lokalizacje: Szczecin, Police. Posiada 11 klinik zabiegowych. Rocznie hospitalizujemy ponad 55 tysięcy pacjentów. Zabiegów operacyjnych przeprowadzamy ponad 16 tys. Ponadto w poradniach przyklinicznych udzielanych jest 187 tys. porad specjalistycznych. W związku z tak szeroko prowadzoną działalnością obecnie funkcjonująca w szpitalu Sterylizacja Centralna staje się niewydolna. Dodam, że w każdej placówce wykonującej zabiegi, a szczególnie w szpitalu, sterylizatornia jest miejscem o szczególnym znaczeniu, a obieg materiałów sterylnych to jeden z podstawowych procesów zapewniających prawidłowe jej funkcjonowanie - tłumaczy dr n. med. Joanna Woźnicka, rzecznik prasowa SPSK nr 1. - Budowa Sterylizacji Centralnej jest niezbędna, bowiem ścisłe przestrzeganie reżimu sanitarnego to nie tylko znaczne ułatwienie pracy placówki i podniesienie bezpieczeństwa wykonywanych procedur medycznych, to także skuteczna eliminacja zakażeń szpitalnych. Sprawny system sterylizacji, oprócz aspektu zdrowotnego, ma też istotne uzasadnienie ekonomiczne, bowiem eliminuje koszty leczenia powikłań związanych z zakażeniami szpitalnymi.

Doktor Joanna Woźnicka zapewnia także: "W związku z realizacją projektu szpital uzyskał wszelkie wymagane zezwolenia, w tym na wycinkę trzech drzew. Bowiem usytuowanie placówki oraz brak wolnej przestrzeni nie pozwalałyby na prowadzenie robót budowlanych bez ich usunięcia".

Trzeba jasno powiedzieć, że w tym przypadku strata trzech drzew była koniecznością. W imię wyższego dobra. ©℗

A. NALEWAJKO

Na zdjęciu: Z terenu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej wycięto trzy drzewa, bo kolidowały z rozwojem placówki - budową nowej Sterylizacji Centralnej, bowiem stara staje się niewydolna.

Drzewa na wagę złota. Lecz zdrowie bezcenne

Komentarze

Partia Zielonkawych
Jakoś nie bronią tych drzew których naprawdę trzeba bronić dlaczego nie bronią skarpy przy zamku gdzie jest tyle spalin i drzewa są bardzo potrzebne?
2020-10-19 11:41:44
Rex
To jakieś jaja są. Trzy drzewka, których wycięcie jest niezbędne dla budowy szpitala, a lament jakby pół puszczy bukowej wycinali! Ludzie zachowajcie złoty środek. Nasadzi się nowe i na pewno więcej. Szpital musi być rozbudowany. Żadne krzaczki nie uleczą pacjentów.
2020-10-19 09:02:01
Ck
Niech każdy ekolog adoptuje jedno młode drzewo. Niech podlewa je w upały a jesienią przycina gałęzie i grabi liście.
2020-10-18 18:20:59
Robert
Kiedyś piękne parki miejskie: Żeromskiego, Dendrologiczny itd zaniedbane na maxa, a ekoterrorysci płaczą albo nad chaszczami na skarpie zamkowej albo nad wycięciem 3 rachitycznych drzew niezbędnej pod rozbudowę szpitala. Zamiast tworzyć głupie akcje weźcie się za modernizację parków, gdzie piękne okazy szlachetnych drzew niszczeją. Swoją drogą strasznie słaba musiała być nasza akademia rolnicza, skoro przez 70 lat nie była w stanie stworzyć ani ogrodu zoologicznego ani zagospodarować i zachować ogrodu dendrologicznego. Wstyd i hańba!
2020-10-18 16:24:10
nieudane oszołomy
Tam gdzie trzeba było bronić drzew to ich nie było jak na placu zgody cze szeregów.Nie mówiąc o uschniętych na nowych ulicach czy magnoliach przy dworcu.A tutaj kiedy chodzi o życie pacjentów robią raban.Oni są oderwani od życia i od obywatela.
2020-10-18 16:18:37
J.
Przy trzech lokalizacjach klinik szpitala, konieczna była budowa akurat na Unii Lubelskiej? Pomijam już fakt zbawiennego wpływu roślin na poprawę samopoczucia, a tym samym szybszego powrotu do zdrowia pacjentów. Tym, którym wydaje się to bzdurą - medycyna to potwierdza, tylko trzeba poczytać. Miłego chorowania z widokiem na beton.
2020-10-18 11:22:10
Gromi
Jeżdżę po województwie. Tam co widzę. Niech się tamtymi przypadkami zajmą. Drzewa ludzi nie wyleczą tylko szpital Potrzebny szpital
2020-10-18 06:09:28
Szczecinianin
Ktoś naprawdę był na mocnych lekach. "Te brzozy, robinie i związane z nimi życie ptaków, pozwalało mi wracać do zdrowia... Do dziś rano" - żalił się Zielonym jeden z pacjentów szpitala. " Wycięto 3 drzewa. Słownie TRZY a w opisie pacjenta liczba drzew to liczba mnoga brzozy i robinie czyli co najmniej 4. Naprawdę, duże czasu mają pacjenci którzy są w tym szpitalu.
2020-10-18 01:22:17
Do... "jeszcze zielonych"
A czy po zakonczeniu prze-budowy - nie bedzie juz mozna posadzic Nowych drzewek...???
2020-10-18 00:09:45
Viola
Ekoświrusy do psychiatryka.
2020-10-17 22:54:18
Ale po co?
Tłumaczyć się w ogóle ekoświrom? Ile oni drzew posadzili? Ile parków założyli? Jak napiszę, że żadnego to się pomylę? Gonić tę bolszewicką manierę wsadzania nochala w nieswoje sprawy i pouczania wszystkich wkoło będąc samemu nikim i reprezentantem niczego.
2020-10-17 20:29:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie