Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Dramat taksówkarza, dramat rodziny

Data publikacji: 2018-12-09 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Dramat taksówkarza, dramat rodziny
 

Mirosław Wolny, taksówkarz ze Świnoujścia, który w sierpniu br. został brutalnie pobity przez bandytów, dotąd nie odzyskał świadomości. Przebywa w ośrodku w Gryficach.

Do napadu doszło 14 sierpnia tego roku. Sprawcy (obywatele Niemiec) zamówili kurs spod kolejki UBB w Świnoujściu w stronę Szczecina. Na drodze krajowej nr 3 pod Babigoszczą napastnicy bili, dusili i cięli taksówkarza nożem. Wyrzucili go na drodze i tak pozostawili. Skradzionym citroenem wraz z dokumentami pojazdu i kartami bankomatowymi uciekli do Niemiec. Tam zostali zatrzymani po wspólnej akcji polskiej oraz niemieckiej policji. Ale ofiara tego napadu oraz rodzina do dzisiaj przeżywają dramat. Po napadzie pan Mirosław w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie spędził miesiąc. Niestety, nie odzyskał świadomości. Jego mózg został uszkodzony. Oddycha samodzielnie, lecz z rurką tracheostomijną. Jest odsysany kilkanaście razy dziennie, gdyż nie ma odruchu wykrztuśnego. Karmiony jest prosto do żołądka przez rurkę PEG.

– Tata jest przytomny, ale nie ma z nim kontaktu. Nie reaguje na bodźce. Po prostu patrzy przed siebie. Jeździmy do Gryfic na zmianę: jednego dnia ja, innego dnia moja siostra, siostra taty, brat taty… Opinia lekarza jest taka, że komórki uległy uszkodzeniu w taki sposób, że zmiana tego stanu nie jest możliwa. Próbujemy być dobrej myśli. Chcemy zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Robimy co możemy – tłumaczy Łukasz Wolny, syn pana Mirosława.

Koszty pobytu w specjalistycznym ośrodku i rehabilitacja nie są tanie. Ponad cztery tysiące złotych to koszt miesięcznego pobytu w placówce. Za rehabilitację trzeba płacić ponad tysiąc złotych. Około 1500 zł to cena za akcesoria medyczne, tj. cewniki, filtry do oddychania oraz kosmetyki i specjalne kremy. Rodzina pana Mirosława apeluje o pomoc. Są wdzięczni za każdą wpłatę. Jak opowiada nam pan Łukasz, po informacji o zbiórce, która ukazała się w lokalnych mediach, było sporo wpłat, ale obecnie są sporadyczne.

Zbiórka pieniędzy odbywa się poprzez witrynę pomagam.pl

Przestępstwa, które doprowadziło pana Mirosława do obecnego stanu, jest dramatem całej rodziny i wciąż bulwersuje mieszkańców Świnoujścia – dokonała czwórka obywateli Niemiec. Obecnie przebywają w areszcie w swoim kraju. Polska prokuratura rozpoczęła kroki zmierzające do tego, żeby sprawców sądzić w kraju, w którym dokonali przestępstwa. Jak się dowiedzieliśmy, polski prokurator zwrócił się z europejskim nakazem dochodzeniowym do strony niemieckiej.

– Prokuratura otrzymała materiały, o które się zwróciła. Rozpoczęły się również procedury, które dążyć będą do wydania europejskiego nakazu aresztowania – mówi „Kurierowi” Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Chodzi o ekstradycję bandytów do Polski, gdzie mają stanąć przed sądem. Postępowanie wobec dwóch pierwszych obywateli Niemiec ma doprowadzić do przedstawienia zarzutów dotyczących rozboju z użyciem ostrego narzędzia, którym był w tym przypadku nóż. Odrębne postępowanie będzie toczyć się wobec dwójki pozostałych uczestników napadu, którzy są nieletni. ©℗

Bartosz TURLEJSKI

Fot. Archiwum rodzinne

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ
2021-04-22 11:42:06
MIROSŁAW W. żył lat 70 Zm. 20.04.2021r.
do bezstronnej
2018-12-12 07:37:10
czytam Pani komentarz i trudno uwierzyć że są tacy ludzie, pełni jadu i zawiści, bezwzględni. Czy Pani im zazdrości ? Czy Pani wie , jaki dramat przeżywają ? ile razy jak dzwoni telefon to boją sie odebrać w obawie o życie ich taty? czy Pani doświadczyła kiedyś takiej tragedii? nie życzę , naprawdę . Wspólczuję Pani , że jest taka zimna . A może warto by było rozejrzeć się w koło i tak bezinteresownie po prostu pomóc? Stać Panią na to ?
Do pani Bezstronnej
2018-12-11 08:54:40
Jak pani współczuje tak rodzinie , to czemu w następnym zdaniu Wyjeżdża pani z tekstem o wyłożeniu odrazu całej kwoty na leczenie przez brata i siostrę ? Typowa zawiść ! Jak pani jest taka pewna to niech pani powie im prosto w oczy a nie wylewa żale na portalu , niech pani im powie : wyłóżcie odrazu 1,5 miliona na następne 20 lat leczenia taty ! Najlepiej teraz chodzić w podartych ciuchach i broń Boże gdzie kolwiek się pokazywać bo zaraz pocisną zawistni znajomi na portalu .
Żal
2018-12-10 19:01:14
Jak widzę te wszystkie komentarze to aż mnie krew zalewa ! Wszyscy są mądrzy dopóki doputy nie doświadcza tragedii na własnej skórze! To ze rodzina nie tknęła jeszcze pieniędzy ze zbiórki mało kto wie to ze płaca teraz co miesiąc po 7 tys zł i to ze ten stan poszkodowanego może się utrzymywać wg lekarza przez następne 20-25 lat tez mało kto wie, rozumny człowiek może sobie obliczyć ze kwoty idą w milionach , kto ma takie pieniądze ? Ja wiem najlepiej sprzedać mieszkania iść mieszkać pod most to wszyscy by się cieszyli taka tragedia . Żal
h
2018-12-10 10:22:00
Jak możecie pisać takie okrucieństwa. To tak jak o tej dziewczynie, która dostała wylewu i jest w śpiączce, znajomi robili różne zbiórki, a zagraniczny mąż zarabia ogromne pieniądze i co, to znaczy, żeby jej nie pomagać? Lepiej napisać, czy ci bandyci to prawdziwi Niemcy, czy imigranci lub tylko się urodzili za zachodnią granicą?
Warszow
2018-12-10 07:53:57
A corka to malo ma kasy?wsyyd oszukiwac ze brak kasy
Aneta
2018-12-10 00:51:58
Karą powinno byc utrzymanie pana Miroslawa i jego rodziny, niech pracują na to dopoki on tego potrzebuje... 5000zl miesiecznie plus to co zarobilby gdyby pracowal dalej jako taksowkarz. Taka moja opinia.
Mistrzuniu
2018-12-09 23:52:38
Polskie wyroki są nie unieważnione za granjca !!! A zreszta i tak Niemcy ich nienwysadza
Bezstronna
2018-12-09 20:58:58
Bardzo współczuje ale jak zobaczyłam ze rodzina pana Mirosława zbiera pieniadze na jego leczenie gdzie córka z powodzeniem mogliby wraz z bratem wyłozyc na leczenie ojca odrazu. Z jednej strony wspolczuje a z drugiej niefajnie jest oszukiwac spoleczenstwo gdzie wcale nie jest sie biednym i bawi sie w najdrozszych hotelach.
Muł
2018-12-09 18:30:40
A będzie informacja czy Niemcy niemieccy czy Niemcy Bliskwoschodni? Czy nie wolno w terrorze poprawnosci politycznej udzielać takich informacji?
Świnoujścianka
2018-12-09 16:50:26
Dopiero ta fotografia, wykonana przed laty pozwoliła mi rozpoznać mieszkańca Świnoujścia, przyzwoitego i niezwykle sympatycznego człowieka. Bardzo współczuję Rodzinie i Bliskim. Ufam, że nadzieja Rodziny, że Pan Mirosław Wolny odzyska możliwość kontaktu z otoczeniem spełni się. Tego serdecznie życzę Rodzinie. A do mieszkańców apeluję o solidarną pomoc, bez względu na to jakie będą decyzję Sądu.
Sprawiedliwość - ja płacę, pani płaci
2018-12-09 15:56:04
Bandyci dostaną pewnie ok. 10 lat za kratami za nasze pieniądze, także Polscy podatnicy zapłacą za leczenie. Dlaczego to nie sprawcy płacą za wyrządzone szkody? Dla rodziny ofiary serdeczne współczucia i dużo wytrwałości!
Jazon
2018-12-09 14:25:41
Kolejny przykład niemieckiej kultury i miłości do Słowian, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków.
czytam
2018-12-09 14:19:37
Jesteśmy w unii , a gdzie są bandyci - w Ameryce , sprzed 200 lat ? Pierwsza sprawa , to z tych gnoi sciągać wszystko , co sie da na rzecz leczenia ofiary ich bestilastwa / kaprysu gówniarzy ?/.Niemce , to dziecko Polakow przez jugendamt do zniemczenia i kulturowego wykorzenienia porwać potrafią , o demokracje się troszczą poza swoja granicą a tu co zrobią ? Do d..y taka unia i jej stosowanie prawa .
kosztami obciążyc sprawców
2018-12-09 12:50:59
kosztami oraz odszkodowaniem obciążyć sprawców - do końca ich zycia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA