czwartek, 21 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dramat taksówkarza, dramat rodziny

Dramat taksówkarza, dramat rodziny

Dramat taksówkarza, dramat rodziny
Data publikacji: 2018-12-09 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-12 08:56
Wywietleń: 11538 365518

Mirosław Wolny, taksówkarz ze Świnoujścia, który w sierpniu br. został brutalnie pobity przez bandytów, dotąd nie odzyskał świadomości. Przebywa w ośrodku w Gryficach.

Do napadu doszło 14 sierpnia tego roku. Sprawcy (obywatele Niemiec) zamówili kurs spod kolejki UBB w Świnoujściu w stronę Szczecina. Na drodze krajowej nr 3 pod Babigoszczą napastnicy bili, dusili i cięli taksówkarza nożem. Wyrzucili go na drodze i tak pozostawili. Skradzionym citroenem wraz z dokumentami pojazdu i kartami bankomatowymi uciekli do Niemiec. Tam zostali zatrzymani po wspólnej akcji polskiej oraz niemieckiej policji. Ale ofiara tego napadu oraz rodzina do dzisiaj przeżywają dramat. Po napadzie pan Mirosław w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie spędził miesiąc. Niestety, nie odzyskał świadomości. Jego mózg został uszkodzony. Oddycha samodzielnie, lecz z rurką tracheostomijną. Jest odsysany kilkanaście razy dziennie, gdyż nie ma odruchu wykrztuśnego. Karmiony jest prosto do żołądka przez rurkę PEG.

– Tata jest przytomny, ale nie ma z nim kontaktu. Nie reaguje na bodźce. Po prostu patrzy przed siebie. Jeździmy do Gryfic na zmianę: jednego dnia ja, innego dnia moja siostra, siostra taty, brat taty… Opinia lekarza jest taka, że komórki uległy uszkodzeniu w taki sposób, że zmiana tego stanu nie jest możliwa. Próbujemy być dobrej myśli. Chcemy zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Robimy co możemy – tłumaczy Łukasz Wolny, syn pana Mirosława.

Koszty pobytu w specjalistycznym ośrodku i rehabilitacja nie są tanie. Ponad cztery tysiące złotych to koszt miesięcznego pobytu w placówce. Za rehabilitację trzeba płacić ponad tysiąc złotych. Około 1500 zł to cena za akcesoria medyczne, tj. cewniki, filtry do oddychania oraz kosmetyki i specjalne kremy. Rodzina pana Mirosława apeluje o pomoc. Są wdzięczni za każdą wpłatę. Jak opowiada nam pan Łukasz, po informacji o zbiórce, która ukazała się w lokalnych mediach, było sporo wpłat, ale obecnie są sporadyczne.

Zbiórka pieniędzy odbywa się poprzez witrynę pomagam.pl

Przestępstwa, które doprowadziło pana Mirosława do obecnego stanu, jest dramatem całej rodziny i wciąż bulwersuje mieszkańców Świnoujścia – dokonała czwórka obywateli Niemiec. Obecnie przebywają w areszcie w swoim kraju. Polska prokuratura rozpoczęła kroki zmierzające do tego, żeby sprawców sądzić w kraju, w którym dokonali przestępstwa. Jak się dowiedzieliśmy, polski prokurator zwrócił się z europejskim nakazem dochodzeniowym do strony niemieckiej.

– Prokuratura otrzymała materiały, o które się zwróciła. Rozpoczęły się również procedury, które dążyć będą do wydania europejskiego nakazu aresztowania – mówi „Kurierowi” Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Chodzi o ekstradycję bandytów do Polski, gdzie mają stanąć przed sądem. Postępowanie wobec dwóch pierwszych obywateli Niemiec ma doprowadzić do przedstawienia zarzutów dotyczących rozboju z użyciem ostrego narzędzia, którym był w tym przypadku nóż. Odrębne postępowanie będzie toczyć się wobec dwójki pozostałych uczestników napadu, którzy są nieletni. ©℗

Bartosz TURLEJSKI

Fot. Archiwum rodzinne

Komentarze

do bezstronnej
czytam Pani komentarz i trudno uwierzyć że są tacy ludzie, pełni jadu i zawiści, bezwzględni. Czy Pani im zazdrości ? Czy Pani wie , jaki dramat przeżywają ? ile razy jak dzwoni telefon to boją sie odebrać w obawie o życie ich taty? czy Pani doświadczyła kiedyś takiej tragedii? nie życzę , naprawdę . Wspólczuję Pani , że jest taka zimna . A może warto by było rozejrzeć się w koło i tak bezinteresownie po prostu pomóc? Stać Panią na to ?
2018-12-12 07:37:10
Do pani Bezstronnej
Jak pani współczuje tak rodzinie , to czemu w następnym zdaniu Wyjeżdża pani z tekstem o wyłożeniu odrazu całej kwoty na leczenie przez brata i siostrę ? Typowa zawiść ! Jak pani jest taka pewna to niech pani powie im prosto w oczy a nie wylewa żale na portalu , niech pani im powie : wyłóżcie odrazu 1,5 miliona na następne 20 lat leczenia taty ! Najlepiej teraz chodzić w podartych ciuchach i broń Boże gdzie kolwiek się pokazywać bo zaraz pocisną zawistni znajomi na portalu .
2018-12-11 08:54:40
Żal
Jak widzę te wszystkie komentarze to aż mnie krew zalewa ! Wszyscy są mądrzy dopóki doputy nie doświadcza tragedii na własnej skórze! To ze rodzina nie tknęła jeszcze pieniędzy ze zbiórki mało kto wie to ze płaca teraz co miesiąc po 7 tys zł i to ze ten stan poszkodowanego może się utrzymywać wg lekarza przez następne 20-25 lat tez mało kto wie, rozumny człowiek może sobie obliczyć ze kwoty idą w milionach , kto ma takie pieniądze ? Ja wiem najlepiej sprzedać mieszkania iść mieszkać pod most to wszyscy by się cieszyli taka tragedia . Żal
2018-12-10 19:01:14
h
Jak możecie pisać takie okrucieństwa. To tak jak o tej dziewczynie, która dostała wylewu i jest w śpiączce, znajomi robili różne zbiórki, a zagraniczny mąż zarabia ogromne pieniądze i co, to znaczy, żeby jej nie pomagać? Lepiej napisać, czy ci bandyci to prawdziwi Niemcy, czy imigranci lub tylko się urodzili za zachodnią granicą?
2018-12-10 10:22:00
Warszow
A corka to malo ma kasy?wsyyd oszukiwac ze brak kasy
2018-12-10 07:53:57
Aneta
Karą powinno byc utrzymanie pana Miroslawa i jego rodziny, niech pracują na to dopoki on tego potrzebuje... 5000zl miesiecznie plus to co zarobilby gdyby pracowal dalej jako taksowkarz. Taka moja opinia.
2018-12-10 00:51:58
Mistrzuniu
Polskie wyroki są nie unieważnione za granjca !!! A zreszta i tak Niemcy ich nienwysadza
2018-12-09 23:52:38
Bezstronna
Bardzo współczuje ale jak zobaczyłam ze rodzina pana Mirosława zbiera pieniadze na jego leczenie gdzie córka z powodzeniem mogliby wraz z bratem wyłozyc na leczenie ojca odrazu. Z jednej strony wspolczuje a z drugiej niefajnie jest oszukiwac spoleczenstwo gdzie wcale nie jest sie biednym i bawi sie w najdrozszych hotelach.
2018-12-09 20:58:58
Muł
A będzie informacja czy Niemcy niemieccy czy Niemcy Bliskwoschodni? Czy nie wolno w terrorze poprawnosci politycznej udzielać takich informacji?
2018-12-09 18:30:40
Świnoujścianka
Dopiero ta fotografia, wykonana przed laty pozwoliła mi rozpoznać mieszkańca Świnoujścia, przyzwoitego i niezwykle sympatycznego człowieka. Bardzo współczuję Rodzinie i Bliskim. Ufam, że nadzieja Rodziny, że Pan Mirosław Wolny odzyska możliwość kontaktu z otoczeniem spełni się. Tego serdecznie życzę Rodzinie. A do mieszkańców apeluję o solidarną pomoc, bez względu na to jakie będą decyzję Sądu.
2018-12-09 16:50:26
Sprawiedliwość - ja płacę, pani płaci
Bandyci dostaną pewnie ok. 10 lat za kratami za nasze pieniądze, także Polscy podatnicy zapłacą za leczenie. Dlaczego to nie sprawcy płacą za wyrządzone szkody? Dla rodziny ofiary serdeczne współczucia i dużo wytrwałości!
2018-12-09 15:56:04
Jazon
Kolejny przykład niemieckiej kultury i miłości do Słowian, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków.
2018-12-09 14:25:41
czytam
Jesteśmy w unii , a gdzie są bandyci - w Ameryce , sprzed 200 lat ? Pierwsza sprawa , to z tych gnoi sciągać wszystko , co sie da na rzecz leczenia ofiary ich bestilastwa / kaprysu gówniarzy ?/.Niemce , to dziecko Polakow przez jugendamt do zniemczenia i kulturowego wykorzenienia porwać potrafią , o demokracje się troszczą poza swoja granicą a tu co zrobią ? Do d..y taka unia i jej stosowanie prawa .
2018-12-09 14:19:37
kosztami obciążyc sprawców
kosztami oraz odszkodowaniem obciążyć sprawców - do końca ich zycia