Środa 19 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dokumentacja medyczna za darmo. Za pierwszym razem

Data publikacji: 2019-05-07 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Dokumentacja medyczna za darmo. Za pierwszym razem
 

Pierwsza kopia dokumentacji medycznej powinna być udostępniona pacjentowi bezpłatnie. Tak stanowią nowe przepisy, które weszły w życie 4 maja. Za darmo pacjent powinien też otrzymać kopię każdej kolejnej aktualizacji.

Nowe zasady są efektem zmian zawartych w ustawie wprowadzającej unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli tzw. RODO.

Ustawa porządkuje przepisy, ostatecznie rozstrzygając, że pierwsza kopia dokumentacji medycznej powinna być wydana pacjentowi za darmo. Każdy dokument z dokumentacji medycznej zostanie pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu udostępniony nieodpłatnie. Przy kolejnym wniosku pacjentowi bezpłatnie zostanie udostępniona ta część dokumentacji, której wcześniej nie otrzymał.

Za każde ponowne udostępnienie tych samych dokumentów placówka medyczna może pobrać opłatę, której maksymalne stawki określa ustawa.

Dokumentacja medyczna zostanie udostępniona nieodpłatnie w każdej placówce medycznej, w której pacjent się leczy, lub w której leczył się w przeszłości. Oczywiście wyłącznie pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu (a zatem już nie osobie upoważnionej przez pacjenta). Dodatkowo osoby te mogą skorzystać ze wszystkich form udostępniania dokumentacji medycznej - otrzymać kopię dokumentacji lub jej wydruk (w przypadku prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej).

 

- Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej. To po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej – nie mogą one wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów niż te wynikające z przepisów prawa – informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. - Będę monitorował przestrzeganie przez placówki medyczne prawa do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej dla osób uprawnionych. Każdy pacjent, który uważa, że jego prawo jest naruszane, powinien taką sprawę zgłosić do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

(a)

Na zdjęciu: Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta

Fot. rpp.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

??
2019-05-08 06:16:02
Najpierw trochę wiedzy a potem komentować, a nie absurdy pisać
wi fi
2019-05-07 12:05:56
Ach, te placówki medyczne, ile one dla nas robią ZA DARMO ! Sprawdźcie sobie swoje PITY - tam jest napisane jakie to DARMO co roku przykazujemy przymusowo na NFZ. Ale, że robimy to przymusowo i z góry, zatem jak każdy kto dostaje przymusowo i z góry "ofiarna rzesza pracowników służby zdrowia" ma nas w poważaniu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA