czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dobre powietrze, niskie zarobki. Szczecin najmniej przyjazny rodzinom?

Dobre powietrze, niskie zarobki. Szczecin najmniej przyjazny rodzinom?

Dobre powietrze, niskie zarobki. Szczecin najmniej przyjazny rodzinom?
Data publikacji: 2019-07-17 13:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 22:18
Wywietleń: 3079 402730

Spośród dziesięciu największych miast w Polsce Szczecin jest najgorszym miejscem do życia dla rodzin z dziećmi - wynika z rankingu przygotowanego przez portal iKalkulator. - Zadecydowała o tym niewielka liczba publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek oraz niskie zarobki. W Rankingu Miast Przyjaznych Rodzinom brano pod uwagę również poziom bezpieczeństwa, koszty życia i jakość powietrza w każdym z badanych miast. W ostatniej z kategorii jesteśmy najlepsi.

 - Miasto przyjazne dzieciom, czyli dokładnie jakie? Nasz ranking to próba odpowiedzi na to pytanie - tłumaczą autorzy zestawienia. - Jego podstawą jest analiza możliwości, które dana miejscowość oferuje rodzinom: zarówno tym, które dopiero planują dziecko, jak i tym, które już je mają. To, co dobre dla młodych, w dużej mierze będzie też korzystne dla rodziców, a w dalszej perspektywie dla całego społeczeństwa.

Jak dodają, w trakcie oceny brano pod uwagę obiektywne, mierzalne czynniki, takie jak oferta edukacyjna, kulturalna i rekreacyjna, poziom bezpieczeństwa oraz  wskaźniki ekonomiczne, m.in. wysokość średniej pensji oraz ceny mieszkań, biletów. Zwycięzcą zestawienia została Warszawa, drugi jest Poznań, trzeci Gdańsk. Kolejne - Łódź, Białystok, Wrocław, Bydgoszcz, Kraków, Lublin. Na ostatnim miejscu znalazł się Szczecin.

Najwięcej punktów Szczecin stracił ze względu na niewielką liczbę publicznych żłobków. Niewiele lepiej jest w zestawieniach publicznych przedszkoli i podstawówek przypadających na ogół mieszkańców – w obydwu uplasował się na 6. pozycji.

- Słaba dostępność publicznej edukacji może dodatkowo martwić, jeśli weźmiemy pod uwagę średnią wysokość czesnego w placówkach prywatnych i społecznych - czytamy w raporcie. - Dobra sytuacja panuje jedynie w niepublicznych żłobkach. Szczecińskie przedszkola za swoje usługi każą jednak płacić sobie słono – drożej jest tylko w Warszawie. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w Szczecinie wysokość przeciętnej pensji utrzymuje się na poziomie niższym od średniej krajowej. 

W zestawieniu średnich zarobków brutto jesteśmy na szóstym miejscu - za Warszawą (6059,04 zł), Gdańskiem (5312,48 zł), Wrocławiem (5070, 35 zł), Poznaniem (5062,37 zł) i Krakowem (4966,2 zł) z kwotą 4732,93 zł. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa, mamy dziewiąte miejsce w rankingu, najbezpieczniejszymi miastami są Bydgoszcz, Kraków i Warszawa. Pod względem ceny mieszkań (kupno i wynajem) najlepsza sytuacja jest w Łodzi, Bydgoszczy i Białymstoku. Szczecin, z ceną 5 677,00 metra kw. znalazł się na czwartym miejscu. Najwięcej za mieszkanie zapłacimy w Warszawie, gdzie cena metra kwadratowego jest aż o 3 tys. zł wyższa od średniej ceny w 10 miastach rankingu, wynoszącej niecałe 7 tys. zł.

Nasze miasto zajęło wysoką pozycję w kategorii oceniającej jakość powietrza. Zachodniopomorskie ma jeden z najlepiej rozbudowanych systemów tras rowerowych w kraju. Ponadto region jest krajowym liderem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Mamy też dobre ceny w sektorze edukacji - przeciętne ceny żłobków, szkół językowych i organizowanych w Szczecinie półkolonii należą do najniższych w kraju, taniej jest tylko w Białymstoku i Bydgoszczy. Ceny korepetycji także są nieco niższe  od średniej miast rankingu. 

Szczecin wspiera rodziny wielodzietne, za które uznaje już te z dwójka dzieci. W opracowaniu doceniono również gminny Szczeciński Bon Opiekuńczy na wsparcie w sfinansowaniu opieki żłobkowej w prywatnych placówkach.

-  Jeśli kierować się będziemy twardymi danymi, które pokazują niedostateczną liczbę placówek niższych szczebli edukacji, wtedy rzeczywiście Szczecin okaże się miastem niezbyt przyjaznym - podsumowują autorzy raportu. - Jeżeli jednak większy nacisk kładziemy na ekologię, dbałość o naturę oraz tworzenie atrakcyjnych warunków do rekreacji – wtedy Szczecin nie będzie miał sobie równych.

(gan)

Fot. Ryszard Pakieser

Dobre powietrze, niskie zarobki. Szczecin najmniej przyjazny rodzinom?

Komentarze

Gabi
Przyjazny rodzinom... jedyny basen dostosowany dla malych dzieci Arkonka... remont drogi obok, drugi sezon parking niedostepny, a przepraszam jest 0,5 km obok... i ta koczujaca straz miejska z blokadami... wspanialy widok, matka z trojka dzieci(jedno placzace na rekach) czekajaca w 30 stopniach na zdjecie blokady przez "usmiechnietego" straznika...az milo popatrzec... Przeciez jest fizyczna mozliwosc dojazdu do zamknietego parkingu, czemu nie udostepniony??? Tak latwiej zarobic, z "usmiechem"...
2019-07-19 22:06:09
Henryk
Jeśli mowa o rodzinach patologicznych, żyjących na garnuszku pracujących, to jest to powód do dumy ze Szczecina :)
2019-07-18 09:23:44
Monika
Pani Alicjo, ja jestem z tych co miasto "ich nie lubi", 9 lat poza miastem (oczywiście jestem często) ale 9 lat szukania pracy "w tym mieście" to koszmar...
2019-07-18 08:13:30
Ela
Wychodzi 8 lat rządzenia PiSu w naszym mieście
2019-07-17 23:21:26
Antypisior i antyklecha
To całe rozdawnictwo opiera się na tłumieniu przedsiębiorczości. W Czechach sprawę załatwia kwota wolna równa płacy minimalnej. Do tego progresywne ulgi podatkowe na każde kolejne dziecko. Nie ma KRUSu, bo czeski rolnik to przedsiębiorca i tak samo płaci składki i podatki. No ale prosty Czech nie żyje w przekonaniu, że rząd "coś daje". I tak Polska, zamiast wspierać klasę średnią, hoduje elektorat zasilkowo-roszczeniowo-menelski
2019-07-17 21:16:47
ktoś tu łże
Ale reżimowa TVPiS obwieściła społeczeństwu,że właśnie owy poziom bezpieczeństwa dzięki Policji jest w Szczecinie na wysokim poziomie a zaufanie społeczne do tej formacji wysokie jak nigdy. ;-) Ktoś tu łże.Jak myślicie kto robi mieszkańców Sczecina w bambuko
2019-07-17 20:57:31
fistasz
W Szczecinie brak dobrego gospodarza A jeszcze łapy maja z klejem.Wybudowali spalarnie smieci 3 /trzy/razy za duza za forse wystarczaja wysłac rakiete na Marsa. Idea była zeby spalać smieci z Berlina i z całych niemiec i na tym zarabiać.Dla takiego pomysłu trzeba miec kwadratowy łeb.Berlin powinien sam sie truc swoimi smieciami.Szwancparaden z zaglowymi statkami przeniescie do Rostoku a w Szczecinie zbudujcie drogi XXI wieku. beda drogi bedzie rozwój Miasto ma pecha do wladzy pozbawionej rozumu.Kierują nami miernoty idace na ustepstwa swoim promotorom czyli rzadzi nami mafia przestępcza miasto sie nie liczy bo to jest karma.
2019-07-17 20:39:52
Robert
Czym tu się podniecać? Metodologicznie bardzo słabe zestawienie. Poziom zarobków między Szczecinem, a miastami pierwszej piątki (poza Warszawą) porównywalny. Ważna tak naprawdę jest siła nabywcza, czyli ile za tę pensję można kupić m2 mieszkania, ile razy pójść do fryzjera czy do teatru etc. Dla rodzin też ważne jest ile terenów zielonych i wód jest w granicach miastach, tak aby nie była to betonowa pustynia jak w Łodzi czy Poznaniu. Gdy nie uwzględni się podstawowych parametrów naprawdę ważnych dla życia, to taki ranking może każdy gimnazjalista przygotować. Zupełnie nieobiektywny i przez to nie reprezentatywny.
2019-07-17 18:27:41
ustawiony
Ale po co w Szczecinie pracować ? Wystarczy zrobić 4 lub więcej dzieci, dostać od miasta za darmo urządzone mieszkanie, pomoc z Mopru i Mopsu, 500 + i emeryturę za wychowanie dzieci. Dlaczego więc mówicie że Szczecin nie jest przyjazny rodzinom .
2019-07-17 17:10:15
@Sid
Coś ci się pomyliło, w sz-nie od dawna rządzi peło ;< niestety
2019-07-17 17:07:19
czytam
Za szybko czytam i nie widzę - KTO coś , jakoś zbadal , "tabelkie " zrobił ? / a iKALKULATOR ! / I ŁUBUDU ! A może każdy pretekst dobry dla zatroskanych ?
2019-07-17 16:59:32
Ciekaff
Nie jest istotny wynik badań ; odpowiedzią jest natomiast na czyje zlecenie został wykonany !? Reasumując , skoro Szczecin ma najczystsze powietrze to jakie miejsce jest najkorzystniejsze dla Rodzin; biorąc pod uwagę wytyczne UE odnośnie zdrowia !? Warszawa na 1 miejscu ...za co ? Proszę ukazać współczynnik zarobków Warszawy,Wrocławia ,Poznania w stosunku do siły nabywczej zakupu metra kwadratowego mieszkania. Szczecin - Miasto zniszczonego przemysłu ; ale ekologiczne !! Pozostałe Miasta z listy...trują się same , ale w rankingu przodują.
2019-07-17 15:49:41
xxx
Jak może być dobrze jak Szczecin od dłuższego czasu nie ma gospodarza.
2019-07-17 15:31:10
en esej
nie rozumiem tego hejtu na szczecin. to miasto jest fantastyczne. jakieś pierdy pierdy wzięte pod uwagę, a tak naprawde najwazniejsze są zarobki, czystość powietrza i przepustowość komunikacyjna miasta ... w szczecinie poza tym młodzież ma za złotówkę komunikację, więc ta klasyfikacja to jakiś ŻART! poważnie! pod hospitalizację twórców tego żałosnego zestawienia, a nie do miarodajnych ocen ...
2019-07-17 15:02:28
Ania
Pływające ogrody mają +50pkt i tak PO, Krzystek i cała banda wysuwają Szczecin na pozycję lidera. Mieszkańcy dziękują!
2019-07-17 14:51:33
artemor
Alicjo z krainy czarów, kto i ile kadencji sprawuje władzę, kto go wybiera? MY. Myślisz ze lepszy byłby jakiś PISdzielcec? Malkontentko głową do góry, jest dobrze. Nie podoba się to zabieraj swoje słoiki do warszawy.
2019-07-17 14:39:59
kabaret z czystym powietrzem
Czyste powietrze z chemtrails? Wystarczy popatrzeć co dzieje się nad Szczecinem - groinżynieria szaleje, programy modyfikacji pogody realizowane bez wiedzy i zgody Polaków!
2019-07-17 14:37:34
kibic
jaki pan taki kram ... przecież większość tak kocha Krzystka,że wybiera go na kolejne kadencje to teraz nie płakać.
2019-07-17 14:20:00
Pablo E.
Co się przejmujecie, zaraz będą fajerwerki to zapomnimy...
2019-07-17 14:19:52
kibic
co na to prezydent Krzystek? może na wzór idiotyzmów słoikowa ... nową frygę lub coś w tym stylu ;) by żyło się mieszkańcom miasta lepiej ;)
2019-07-17 14:13:51
Alicja
Zgadzam się w 100 procentach. To miasto generalnie "nie lubi" swoich mieszkańców, a w zasadzie nie miasto samo sobie, ale ten kto rządzi a raczej siedzi w siedzibie miasta i myśli, co tu zrobić, aby jeszcze bardziej uprzykrzyć życie mieszkańcom Szczecina. To piękne miasto nie miało i nadal nie ma dobrego gospodarza.
2019-07-17 14:00:04
brawo
Same tuzy wyprzedziły Szczecin.
2019-07-17 13:47:34
Sid
To wciąż efekt ośmioletnich rządów PIS w Szczecinie w latach 2010-2018. Teraz trzeba po nich sprzątać.
2019-07-17 13:38:14