Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Dobre maniery w Intercity

Data publikacji: 13 lipca 2016 r. 23:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Dobre maniery w Intercity
 

Najczęściej podczas jazdy pociągiem irytują głośne rozmowy telefoniczne lub ze współpasażerami – tak wynika z sondy przeprowadzonej przez PKP Intercity. Przewoźnik 
podczas konsultacji społecznych zebrał opinie pasażerów o najbardziej drażniących zachowaniach. Na ich podstawie wraz ekspertem akcji - Adamem Jarczyńskim - stworzył kodeks kulturalnego podróżowania.

Internetowe głosowanie było kolejnym etapem akcji „Strefa kulturalnego podróżowania”, zorganizowanej przez PKP Intercity w celu przygotowania kodeksu savoir-vivre’u w podróży. W pierwszym przewoźnik zorganizował panel fokusowy, do którego zaprosił m.in. osoby niepełnosprawne, rodziny z dziećmi, seniorów czy studentów. Następny etap akcji odbył się na facebookowym profilu PKP IC. W głosowaniu na najczęstsze i najbardziej uciążliwe zachowania podczas jazdy pociągiem udział wzięło przeszło 3 tys. osób. Dodatkowo, ponad 100 opisało swoje doświadczenia z podróży.

Ponad połowę ankietowanych irytują głośne rozmowy współpodróżnych lub przez telefon. Internauci za drażniące uznali również zdejmowanie butów, pozostawianie śmieci w przedziale czy zajmowanie miejsc siedzących bagażem.

W komentarzach do ankiet internauci opowiedzieli również o swoich doświadczeniach z jazdy pociągiem. Pojawiły się historie pasażerów, którzy m.in. podróżowali w przedziale z osobą jedzącą fast food czy obcinającą paznokcie.

- Konsultacje są cennym źródłem informacji na temat tego, co możemy zmienić, żeby podróż naszymi pociągami była jeszcze bardziej komfortowa - mówi Beata Czemerajda, rzecznik PKP Intercity SA. - Kodeks kulturalnego podróżowania powstał przy uwzględnieniu zebranych opinii pasażerów. Chcemy, aby stał się częścią podróży naszymi pociągami.

Efektem akcji jest kodeks kulturalnego podróżowania. PKP Intercity przygotowało go wspólnie z Adamem Jarczyńskim, ekspertem do spraw savoir-vivre`u. 

- Pamiętajmy, że pociąg nie jest naszym prywatnym środkiem lokomocji - przypomina Adam Jarczyński. - Na dworcu, przystanku czy w przedziale, miejmy na uwadze, że kluczem w relacjach międzyludzkich jest życzliwość. Pomagajmy sobie nawzajem, na przykład przy wkładaniu bagażu, a w czasie jazdy pociągiem zachowujmy się cicho i kulturalnie. 

1. Plecak, torba czy walizka – pomagajmy sobie nawzajem w podnoszeniu bagażu. Dodatkowo starajmy się układać nasze rzeczy w taki sposób, aby również inni mieli miejsce na swoje.
2. Głodny? Przekąska w czasie podróży to nic złego pod warunkiem, że zapach naszej potrawy nie przeszkadza współpasażerom.
3. Wybierając film czy ulubioną muzykę, która umili nam czas podróży, pamiętajmy o słuchawkach.
4. Komputer czy telefon – wyłączajmy dźwięki, bo mogą przeszkadzać czytającym książkę czy odpoczywającym współpasażerom.
5. Buty lubią towarzystwo naszych stóp, a zachowamy się taktownie nie pozbawiając ich tej przyjemności.
6. O pracy, pogodzie czy wizycie u lekarza – poczekajmy z rozmową telefoniczną do momentu, aż opuścimy pociąg. W nagłych wypadkach wyjdźmy z telefonem na korytarz.
7. Najprzyjemniej podróżuje się w czystości – zadbajmy o nią wspólnie na pokładzie pociągu.
8. Choć wygodnie nam się podróżuje i czujemy się jak w domu, to nie kładźmy nóg na siedzeniu, by nie uprzykrzać podróży nikomu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolej
2016-07-14 07:43:49
Niewychowane dzieci, opieranie stóp bez obuwia na siedzisku współpasażera, czy jedzenie, również irytuje.
Gargamel
2016-07-13 23:58:30
Jak ktoś zna zasady savoir-vivre to żaden kodeks nie jest mu potrzebny. Wystarczy być kulturalnym. Niestety, większość społeczeństwa to buractwo i prostactwo przekonane o swojej doskonałości. Ludzi wychowanych, obytych i kulturalnych coraz mniej...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA