środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Do solarium zabierz dowód

Do solarium zabierz dowód

Do solarium zabierz dowód
Data publikacji: 2018-02-18 10:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:35
Wywietleń: 803 314652

Od 16 lutego obowiązuje ustawa o ochronie zdrowia przed następstwem korzystania z solariów. Od tej pory z tych urządzeń korzystać nie mogą osoby niepełnoletnie, nie można też ich reklamować i promować. A tabliczka o szkodliwości promieni UV musi być w widocznym miejscu w każdym punkcie z łóżkami do opalania. Kto złamie przepisy, może zapłacić nawet 50 tys. zł kary.

Ustawa wprowadziła ograniczenia w działaniu solariów, m.in. zakaz korzystania z nich przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, a także całkowity zakaz reklamy i promocji. Nowym obowiązkiem jest również umieszczenie w widocznym miejscu tabliczki ostrzegawczej o negatywnych skutkach ekspozycji na promienie UV.

Ten, kto złamie te przepisy, naraża się na dotkliwe konsekwencje. Kara finansowa może wynieść od tysiąca do nawet 50 tysięcy złotych.

– Zakaz reklamy i promocji oznacza, że solaria nie będą mogły polecać swoich usług w telewizji, radiu, prasie, kinach, szkołach, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych i w innych miejscach użyteczności publicznej, ale również na plakatach, w tym wielkoformatowych, oraz na portalach internetowych – wyjaśnia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. – Niedozwolone jest udostępnianie usług osobom, które nie ukończyły 18 lat.  W związku z tym pracownicy solariów będą mogli żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek, jeśli będą istniały wątpliwości co do pełnoletności.

Na straży przestrzegania tych przepisów będzie czuwać inspekcja sanitarna. W ewidencji WSSE  w Zachodniopomorskiem jest 513 zakładów, w których świadczone są łącznie więcej niż jedna z usług, tj. fryzjerskie, kosmetyczne, odnowy biologicznej, w tym solaria. Obiektów, w których funkcjonuje tylko solarium, według stanu za 2017 rok jest 80.

(sag)

Fot. arch.

Komentarze

Zzzgryźliwy
Kogoś porąbało? Ja rozumiem, że małolaty mają zakaz korzystania, ale jak dorośli mają znaleźć solarium? Na węch? Czy Kowalska może się pochwalić Nowakowej, że była w solarium na ulicy Słonecznej, czy to zabronione i grozi grzywna?
2018-02-19 07:37:28
paprykarz
@ OBSERWATOR(1) Dla Ciebie jest wersja z poslanka Grodzka. Tylko musisz poszukac...
2018-02-18 23:50:06
Tola
Podobno od 15 czerwca ma wejść ustawa, że osoby niepełnoletnie nie będą wpuszczane na plaże i inne miejsca gdzie można się opalać. Wszystko ze względu na szkodliwość promieni UV. Zarządcy plaż zostaną prawnie zobligowani dla utworzenia dla nich tzw. stref cienia. Jedynym wyjątkiem będą sytuacje, gdy zainteresowana osoba pokryje się odpowiednio grubą warstwą kremu ochronnego. Grubość tej warstwy będą sprawdzać lotne patrole Sanepidu i przedstawicieli koncernów kosmetycznych, które to wszystko finansują. Witamina D, która przypadkiem produkuje się pod wpływem tych promieni UV i jest niezbędna dla organizmu (m.in. działanie antynowotworowe) będzie podawana w zastrzykach. O pełną dostępność tych środków mają zadbać koncerny farmaceutyczne.
2018-02-18 17:39:54
OBSERWATOR(1)
ZDJĘCIE BARDZO OBSCENICZNE I WULGARNE.
2018-02-18 17:10:12
hah
No to co siksy, d**** blada ;)
2018-02-18 12:10:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy