niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Do Powiatowego Urzędu Pracy osobiście, tylko w sprawach pilnych

Do Powiatowego Urzędu Pracy osobiście, tylko w sprawach pilnych

Do Powiatowego Urzędu Pracy osobiście, tylko w sprawach pilnych
Data publikacji: 2020-05-27 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-28 11:00
Wywietleń: 676 456647

Od poniedziałku w każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, jest możliwość osobistego załatwiania spraw. Także Powiatowy Urząd Pracy podał nowe zasady przyjmowania  interesantów. Dominujący jest wciąż kontakt elektroniczny, ale jest już możliwość – po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym – do bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem. PUP dodaje, że w sprawach pilnych.

To efekt rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja 2020 r., które mówi, iż od 25 maja urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

Jak załatwić sprawę w PUP?

Powiatowy Urząd Pracy uruchomił trzy okienka, w których można załatwiać osobiście sprawy pilne. Trzeba jednak wcześniej umówić się przez telefon, bo przy okienku o określonej godzinie możne znajdować się tylko jeden klient.  Jak informuje pracownik PUP jedno dotyczy zatrudnienia cudzoziemców, w drugim przyjmuje pośrednik pracy – doradca zawodowy, w trzecim można zasięgnąć informacji. Urząd, który zajmuje się dziś głownie wnioskami ściśle związanymi z tarczą antykryzysową zachęca do kontaktu przez Internet za pośrednictwem platformy ePUAP lub praca.gov.pl. Dalej można korzystać ze skrzynek podawczych umieszczonych w przedsionku budynku przy ul. Mickiewicza 39 lub po prostu wysłać dokumenty na adres urzędu tradycyjną pocztą.

- Dla mnie rejestracja przez internet nie była zbyt trudna - mówi pani Gabriela, która straciła pracę po likwidacji szczecińskiego oddziału dużej firmy z branży medycznej. - 1 kwietnia zarejestrowałam się przez portal www.praca.gov.pl, gdzie założyłam profil zaufany. Do wniosku musiałam dołączyć wszystkie świadectwa pracy, dokumenty o ukończeniu szkół oraz metryki dzieci. Nie posiadałam skanów, więc wysłałam zdjęcia. Największym problemem było dla mnie uzyskanie ostatniego świadectwa pracy, ale gdy tylko je odebrałam z poczty i mogłam dołączyć do wniosku, PUP rozpatrzył go błyskawicznie. Miałam wątpliwości, czy dzieci zostały dopisane do mojego ubezpieczenia zdrowotnego - porozumiałam się z pracownikiem PUP telefonicznie. 12 maja otrzymałam należny mi zasiłek. Wiem jednak, że nie dla wszystkich jest to sprawa prosta, pomagałam koleżance przebrnąć przez kilkadziesiąt rubryk.    

Zawieszone szkolenia i konsultacje zawodowe

Złe wiadomości mamy dla tych bezrobotnych, którzy w poszukiwaniu zatrudnienia potrzebują wsparcia specjalisty z pośredniaka. Zaplanowane na maj i czerwiec szkolenia, o których można przeczytać na stronie PUP na pewno nie odbędą się w wyznaczonych terminach.

Również osoby, które korzystały z pomocy doradców zawodowych wciąż muszą czekać na nowe terminy wizyt. O przełożonych spotkaniach zostaną poinformowani telefonicznie lub mailowo.

Pani D.S. (dane do wiadomości redakcji) do doradcy zawodowego chodzi od października ubiegłego roku. Jako absolwentka kierunku humanistycznego nie miała szans na pracę zgodną z wykształceniem, w wyborze swojej drogi zawodowej potrzebowała wsparcia specjalisty z PUP.

- Moje konsultacje zostały przerwane w marcu. Ustalona w lutym wizyta na 18 marca już się nie odbyła. O kolejnej - tym razem w kwietniu - zostałam poinformowana mailowo, jednak ona również nie doszła do skutku. Ostatnią informację otrzymałam w połowie kwietnia. Urzędnik napisał: "Nasze spotkanie jest nieaktualne, zostaje anulowane. Termin następnego spotkania zostanie podany w późniejszym terminie, jak przywrócona zostanie bezpośrednia obsługa klienta. Dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy ono nastąpi. Zostanie Pani na pewno powiadomiona o kolejnym terminie".  Liczę, że w połowie czerwca uda mi się wrócić do spotkań z doradcą zawodowym, choć nie ukrywam, że praca jest dla mnie priorytetem, a koronawirus zafundował mi trzymiesięczną przerwę w przekwalifikowaniu się i poszukiwaniu etatu.

Odwołane wizyty wcześniej planowane w PUP 

Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie dodatkowo informuje, iż w związku ze stanem epidemii spowodowanym wirusem COVID-19, wszystkie wcześniej zaplanowane wizyty związane ze zgłaszaniem się na tzw. terminy do potwierdzania gotowości do podjęcia pracy także zostały anulowane, a o kolejnych będzie informował telefonicznie, e-mailowo lub korespondencyjnie. Dla pozostających bez pracy niezwykle ważna jest także informacja, że urząd pracy odprowadza składki zdrowotne za wszystkie osoby pozostające w jego rejestrze.

Na stronie internetowej urzędu www.szczecin.praca.gov.pl wymienione zostały również wszystkie numery telefonów zgodnie z katalogiem spraw, które można załatwić w PUP. 

Tekst i fot. (kel)

Komentarze

walka z bezrobociem wg.
To są super rozwiązania rządowo/samorządowe w ramach walki z bezrobociem. Cel uniemożliwić dotarcie bezrobotnych do Biur Pracy. Dzieki temu wskaźnik wzrostu bezrobocia zmaleje lub zostanie "wypłaszczony". Zostanie to zaliczone jako sukces panujących. A że można bez ograniczeń wchodzić do kościołów, marketów, restauracji i innych obiektów użyteczności publicznej to g. władze obchodzi.
2020-05-28 10:55:36
paranoja
Dzisiaj wyślę moje dane przez internet a jutro się dowiem, że mam kredyt zaciągnięty na moje dane ,Chory kraj i chore przepisy
2020-05-27 19:33:22
czytelnik
Należy rozważyć redukcję etatów,zwolnić urzędników lub zmniejszyć pobory o 50% skoro nie świadczą pracy w ustawowym wymiarze i lenią się.
2020-05-27 18:23:57
aaa
Przez internet , to ja mogę zarobić . Po co są te urzędy ?
2020-05-27 16:31:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie