poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Do podstawówki jazda za darmo

Do podstawówki jazda za darmo

Do podstawówki jazda za darmo
Data publikacji: 2018-01-25 22:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:34
Wywietleń: 2879 311127

Jeśli większość radnych Szczecina się zgodzi, to każdy młody szczecinian od urodzenia do ukończenia ustawowo obowiązkowego poziomu edukacji szkolnej będzie korzystał nieodpłatnie z przejazdów komunikacją miejską. Tak miałoby być od najbliższych wakacji, a dokładnie od 1 lipca. 

Z inicjatywy radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, tyle że w wersji z autopoprawkami po dyskusji z urzędnikami magistratu oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, w porządku obrad najbliższej sesji rady miasta, 30 stycznia, ma znaleźć się projekt uchwały wprowadzający stosowne zmiany do uchwały o opłatach przewozowych, zasadach taryfowych z wykazem osób uprawnionych do przejazdów bezpłatnych. 

Temat nieodpłatnych przejazdów dla dzieci i części młodzieży szkolnej w rozmaitych odsłonach stawał się przedmiotem rozważań radnych co najmniej od trzech lat przy każdej okazji, kiedy pojawiały się co rusz nowe pomysły na korekty w cenniku biletowym, jak i co do kręgu uprawnionych do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów tramwajami i autobusami.

Przypomnijmy, że teraz tylko za dzieci w wieku 0-4 lat nie trzeba płacić. Te w wieku od 4 do 7 lat objęte są 50-procentową ulgą, podobnie jak te w wieku od 7 do 15 lat. Z tym, że w przypadku tej ostatniej grupy, gdy w rodzinie jest przynajmniej dwoje dzieci lub więcej to na podstawie wprowadzonego programu pn. Szczecin Przyjazny Rodzinie faktycznie bilety miesięczne oraz bilety trzymiesięczne imienne sieciowe na wszystkie linie: dzienne, pospieszne, nocne z wyjątkiem indywidualnych dla uczniów szkół podstawowych kosztują 1 zł. A dla uczniów szkół ponadpodstawowych z rodzin liczących co najmniej dwoje dzieci w zależności od ich liczby ulga przy zakupie sieciówek ulga sięga od 55 do 99 procent. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 stycznia 2018 r.

(MIR)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

WOJBAK
Z badań wynika że zależności od miasta około 80% dzeici chodzących doo żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej przywozóznych i odwożonych jest [rzez rodziców lub opiekunów lub taksówkarzy. Resztya dzieci poza żłobkami przychodzi lub przyjeżdzą komunikacją zbiorową tj. 20%
2018-01-26 19:48:42
gimnazjalista
A gimnazjalista z postawówki płaci jak ponadpodstawówka
2018-01-26 17:52:41
najlepsze to...
jak rodzic ma 12 dzieci to jeździ za 0,70 pln/m-c , a niemiaszki jak mają bilet VBB to za darmo jeżdżą u nas.
2018-01-26 16:26:03
ciekaff
Do @ ola... Umiesz czytać ze zrozumieniem ??!! 0-4 bezpłatnie a 4-7 lat ulga 50 %. Czyli do ukończenia 4 lat np.do 22 Września (bo wtedy kończy 4 latka)-bezpłatnie;potem do ukończenia 7 lat za 50 % (Czyli już od 23 Września). "Bosze" coś uczynił z tą edukacją w Narodzie !!
2018-01-26 14:46:42
ciekaff
do @ gg... Obowiązkiem Gminy jest zapewnić bezpłatny dojazd dzieci do szkół i przedszkoli. Najpierw zapoznaj się z obowiązującym prawem a potem komentuj. To że PO kasowało za wszystko nie oznacza że PIS ma robić to samo ! Tak jak Obywatel ma swoje obowiązki tak samo Państwo ma obowiązki wobec swoich obywateli. Jak Rada Miasta zdecyduje tak będzie, przypominam tylko że jak nie wprowadzi darmowych przejazdów to będzie zwracać koszty ...Wybiorą co tańsze ; ale Ty i tak tego nie zrozumiesz.
2018-01-26 14:40:05
?
@Fabet :kazdy kto ukonczy 70 lat ma za darmo km, po okazaniu dokumentu ktory to poswiadcza niezaleznie od narodowosci,zreszta w zditm nie ma nic w jezyku angielskim lub innym,takze regulaminow wiec nawet biedni emeryci zagraniczni nic nie wiedza o tym i kupuja w ciemno bilety, taki to biznes :)
2018-01-26 10:31:33
Fabet
Tak samo , małoprecyzyjny jest regulamin odnośnie cudzoziemskich zagranicznych staruszków-emerytów po 70tce, jeżdżą, w końcu jeżdżą, czy nie jeżdżą za darmo jak polscy emeryci ?
2018-01-26 10:26:44
gg
Dlaczego tylko do podstawówki, dla WSZYSTKICH,ZA DARMO,bogaty kraj ,jeszcze wiecej sie zadłużyc , co tam pincet , rodzice taksowki dla swoich dzieci i dla siebie moga zamawiac sobie z waszych podatkow a tu jeszcze trzeba bedzie do komunikacji miejskiej dokladac.
2018-01-26 08:48:59
ola
Czyli jak ma 4 lata to wybiórczo? raz 50 %, raz bez opłaty? Kto decyduje? Kontroler? mało ścisła informacja jeśli chodzi o czterolatka :(.
2018-01-26 00:25:43