Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Dla pobierających rentę rodzinną. Wnioski tylko do końca września

Data publikacji: 2022-09-18 19:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-18 19:16
Dla pobierających rentę rodzinną. Wnioski tylko do końca września
Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu, a studenci mają czas do końca października. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Do końca września uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną, powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Studenci natomiast mają czas do końca października. Jeśli się spóźnią, to stracą świadczenie.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Chyba że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.

– Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Natomiast studenci mają czas do końca października. Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, nastąpi przerwa w wypłacie renty. Nie jest konieczne coroczne przedstawianie informacji o dalszej nauce, kiedy szkoła bądź uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze całkowity czas nauki.

Ważne jest również, żeby uczeń lub student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależnie wypłacane świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA