Czwartek, 19 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich. Wyjątkowe świąteczne spotkanie

Data publikacji: 19 grudnia 2024 r. 07:02
Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2024 r. 10:11
Dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich. Wyjątkowe świąteczne spotkanie
Ponad 370 osób zasiadło przy wspólnym stole, aby podzielić się opłatkiem, posiłkiem i serdecznymi życzeniami. Fot. Dariusz GORAJSKI  

W sali sportowej Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Gen. J. Sowińskiego w Szczecinie odbyło się w środę 18 grudnia tradycyjne coroczne spotkanie wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich. Ponad 370 osób zasiadło przy wspólnym stole, aby podzielić się opłatkiem, posiłkiem i serdecznymi życzeniami.

Wydarzenie, które od lat organizuje Dom Kultury „Słowianin” we współpracy z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, lokalnymi instytucjami oraz wolontariuszami, ponownie przyniosło radość tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Hala wypełniła się świąteczną atmosferą, kolędy śpiewał zespół Pieśni i Tańca Krąg, a uczestnicy mogli liczyć na ciepły posiłek, wsparcie emocjonalne i symboliczne paczki świąteczne.

– To nie tylko kolacja, to moment, kiedy możemy poczuć, że nie jesteśmy sami. Tu wszyscy są dla siebie życzliwi, jak rodzina – mówiła pani Barbara, jedna z uczestniczek.

Nieoceniony wkład w organizację wydarzenia mieli wolontariusze, w tym uczniowie szczecińskich szkół oraz Straż Miejska, którzy zadbali o sprawną obsługę i przyjazną atmosferę.

– Praca przy takim wydarzeniu to ogromna satysfakcja. Widzimy, jak wiele to znaczy dla tych ludzi – przyznała wolontariuszka Ania.

Świąteczne spotkanie było współfinansowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewodę Zachodniopomorskiego. Na wigilii obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych oraz kościelnych, w tym arcybiskup Wiesław Śmigiel. Duchowny złożył życzenia wszystkim zgromadzonym i dzielił się opłatkiem z uczestnikami.

– W takich chwilach najbardziej widzimy, jak ważna jest wspólnota. Dzielenie się opłatkiem to symboliczny gest, ale dla wielu z tych osób to ogromne wsparcie duchowe – powiedział arcybiskup.

Jednym z głównych organizatorów wydarzenia był Jacek Janiak z Domu Kultury „Słowianin”. W rozmowie podkreślał znaczenie tej inicjatywy:

– Wigilia to nie tylko świąteczny posiłek. To dowód na to, że są ludzie i instytucje, które chcą i potrafią pomagać. Spotkanie jest również okazją do rozmowy o problemach, takich jak bezdomność, i budowania wspólnej solidarności.

Organizatorzy przypomnieli, że bezdomność i ubóstwo to nie tylko kwestia materialna, ale także wyzwanie społeczne.

– Nie wyobrażam sobie, by tej tradycji zabrakło. Praca nad organizacją takiego wydarzenia wymaga wysiłku, ale widok szczęśliwych ludzi wynagradza wszystko – dodał Jacek Janiak. ©℗

(dg)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wojtek
2024-12-19 13:57:04
A czy te panie nie powinny mieć białych fartuchów i czepków na głowie ? Może jak to wigilia dla ubogich to żadne przepisy sanitarne nie obowiązują. Gdzie jest Sanepid ja się pytam ?
klemens
2024-12-19 11:58:44
już się pogubiłem . Kiedy jest Wigilia ?
Piotr
2024-12-19 10:02:24
Szlachetne to ale czy Straż Miejska nie powinna pilnować porządku w mieście ? A tak zabierają robotę instytucją do tego przeznaczonych. A jak dzwonisz do SM to mówią że nie ma patroli i trzeba 2 godz czekać. A tu na zdjęciach widać ze 3 patrole nalewające kompot.
okazja
2024-12-19 07:49:49
Bezdomnym od razu wszczepiać lokalizatory GPS. Skończy się sikanie po klatkach schodowych i nagabywanie naszych dzieci.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA