Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Darmowa komunikacja na mecze Pogoni w mocy

Data publikacji: 2019-03-06 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Darmowa komunikacja na mecze Pogoni w mocy
 

Radni Szczecina obecnej kadencji nie zamierzają wycofywać się z decyzji swych poprzedników z minionej kadencji, którzy przyznali kibicom kontrowersyjny i budzący także oburzenie wśród części szczecinian przywilej darmowej jazdy miejskimi tramwajami i autobusami w dniach, w których piłkarze Pogoni Szczecin rozgrywają mecze ligowe bądź pucharowe na stadionie przy ul. Twardowskiego.

Według przeciwników tej decyzji, to niczym nieuzasadniony przywilej dla wątpliwej grupy wybranych. I jest przejawem skrajnie nierównego traktowania. Natomiast zdaniem zwolenników i autorów takiego rozwiązania (byli nimi radni klubu PiS), ten gest i prezent w postaci zwolnienia z opłat przyczyni się do kształtowania wizerunku Szczecina jako miasta przyjaznego sympatykom sportowych zmagań. To ma być zarazem forma uhonorowania kibiców, identyfikujących się z klubem. I droga do przyciągnięcia większej liczby nowych widzów po modernizacji stadionu. A jednocześnie zachęta i swoista rekompensata za niedogodności i pogorszenie warunków oglądania meczów w trakcie realizacji planów przebudowy. Ponadto podnosili, że takie darmowe przejazdy powinny skłonić większą liczbę osób do porzucenia aut na rzecz przesiadki do tramwajów i autobusów, co przyczyni się do rozładowania problemów z parkowaniem na uliczkach Pogodna w dniach rozrywania meczów.

- Dlaczego wszyscy mamy się zrzucać na darmowe przejazdy dla kibiców tylko Pogoni, wybranego klubu, którym zarządza prywatna spółka akcyjna? – pytał Igor Podeszwik, aktywista Inicjatywy „Nowy Szczecin", podczas środowych obrad komisji komunalnej, zwracając się personalnie do prezesa MKS Pogoń. – To nie jest w porządku. Nie ma uzasadnienia dla takiego dofinansowywania, tym bardziej, że klub z budżetu miasta i tak już jest dotowany.

- Trudno mi się odnosić do tego rodzaju zarzutu. Jest on populistyczny Tak samo ja mógłbym spytać, a dlaczego z pańskiej kieszeni nie utrzymuję szkółek. Myślę, że na cele społeczne wydaję więcej niż pan - odparł Jarosław Mroczek, prezes MKS Pogoń.

W środę (6 marca) podczas obrad komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska radni przegłosowali, że nie nadadzą trybu uchwałodawczego wnioskowi, jaki złożył Igor Podeszwik, aktywista Incjtaywy „Nowy Szczecin", o uchylenie uchwały w powyższej sprawie, przyjętej na sesji 30 października ub.r., a która w praktyce obowiązuje od lutego tego roku. Odrzucili wniosek jego autorstwa 9 głosami, przy braku sprzeciwu. Po raz kolejny wybierający się na najbliższy mecz piłkarzy MKS Pogoń będą mogli z przywileju w postaci darmowych przejazdów komunikacją zbiorową skorzystać w najbliższą niedzielę, 10 marca, od południa do północy.

I jak się okazuje, będą mogli dłużej, tj. do czasu zakończenia planowanych inwestycji przy ul. Twardowskiego, w tym przebudowy, modernizacji i wybudowania nowego stadionu. Z takim wnioskiem o odłożeniu jakichkolwiek rozstrzygnięć w powyższej kwestii wystąpiła Jolanta Balicka (klub Bezpartyni), przewodnicząca komisji. Dopiero wówczas - wedle zapowiedzi, jakie padły w środę - radni dokonają przeglądu wykazu wszystkich dotąd grup osób uprawnionych do ulgowych opłat za przejazdy komunikacją miejską w Szczecinie i tych  - jak dotąd z ich woli w trybie kolejnych uchwał - zwolnionych z jakichkolwiek opłat. I wtedy ewentualnie dokonają selekcji i być może kogoś z aktualnego wykazu zdecydują się wykreślić.

Głos w środowej dyskusji zabrał również Hanna Durka, radczyni prawna, która oświadczyła: - Według trybu art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego, jak podaje w sowim wniosku pan Podeszwik, nie można rozpatrywać wniosku o uchylenie uchwały. Możliwe jest ono na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym.

Natomiast I. Podeszwik w odpowiedzi na swój wniosek o uchylenie październikowej uchwały o dopisaniu kibiców meczowych jako kolejnych do długiej listy dotychczas zwolnionych już z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej, usłyszał, że w takiej sytuacji otworem stoi przed nim teraz droga sądowa. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Środowe posiedzenie komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska RM w Szczecinie. Temat: darmowe przejazdy komunikacją miejską dla kibiców na mecze piłkarzy Pogoni. Główni aktorzy sporu (od lewej): Igor Podeszwik, aktywista Inicjatywy „Nowy Szczecin", podczas wymiany zdań z zadowolonym ze stanowiska radnych Jarosławem Mroczkiem, prezesem MKS Pogoń.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie kibic
2019-03-08 23:22:51
W czasach pisowskich rządów przywilejami cieszą się narodowcy, kibole i inni co to będą pewnie użyteczni jak pis przegra wybory. W końcu muszą gdzieś ćwiczyć. To jest skandal aby bezrobotny płacił za bilet jadąc do PUP, a kibol którego stać na bilet na mecz nie płacił za przejazd komunikacją miejską.
oo
2019-03-07 21:35:35
może jeszcze wprowadzić darmowe przejazdy na dworzec?
Roman
2019-03-07 10:01:20
Proponuję darmowy catering (zwłaszcza napoje )podczas dni kiedy odbywają się mecze, lecz tylko dla kibiców - prawdzwych- !!!!!!!
oloprus
2019-03-07 08:53:44
Tych podpitych gamoni wozic za darmo - brawo !
Von
2019-03-07 07:05:48
A dlaczego, swojego czasu, mieliśmy być narażeni na oglądanie tęczowych flag na pojazdach komunikacji miejskiej, bo taki wniosek też był wysuwany?
litości, co to za prawnik
2019-03-07 01:34:50
ci to za prawnik, co nie zna prawa ... radczyni prawna, która oświadczyła: - Według trybu art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego, jak podaje w sowim wniosku pan Podeszwik, nie można rozpatrywać wniosku o uchylenie uchwały. Możliwe jest ono na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym.
beee
2019-03-06 20:23:06
Podszewik to zwykły pieniacz, który za wszelką cenę chce się wykreować. Pojawia się wszędzie, zabiera głos w każdym możliwym temacie. Ważne aby ON sam znalazł się w centrum uwagi
@ Krótko
2019-03-06 19:54:37
Zgadzam się z tą opinią. P.Podeszwik coraz częściej istnieje w mediach ze swoimi głupimi pomysłami. Sam sobie dołek kopie. Ale to i dobrze. Radnym nie będzie. :-) A zresztą ...Ryby i dzieci głosu nie mają. Do roboty chłopie, bo chyba jeszcze, panie, nie znasz słowa - Praca
beee
2019-03-06 19:44:35
KPINA!!!!!!!
Czytelnik
2019-03-06 19:14:03
Farsa obciach. Silniejszy oraz głośniejszy ma rację. To może jeszcze niech za darmo sobie na mecze chodzą. Niech Radni im zafundują bezpłatne wejście na stadion. Co tam skoro klub juz ma 4 miliony z konkursu. Bezpłatne przejazdy. To wdzięczni mieszkańcy powinni im zafundować bezpłatne kibicowania. A i jeszcze bułki z paprykarzem by mieli siłę wrzeszczeć. A co tam stać nas na stadion za 400 baniek . To co nie stać na kolejne miliony. Radni zapomnieli że reprezentują teź inne grupy społeczne. WSTYD ..
Krótko
2019-03-06 18:47:23
Pan Podeszwik - kolejny młody szczecinianin którego wykształcenie umożliwia mu jedynie istnienie w mediach w celu późniejszego wejścia do Urzędu Miejskiego i branie pensji z budżetu. Gdyby był chociaż glazurnikiem z fachem w ręku, nigdy byśmy o nim nie usłyszeli chyba że od polecającego jego pracę sąsiada.
Czytelnik
2019-03-06 18:36:11
Nie przepadam za panem Podeszwikiem. Jednak w takiej sytuacji praktykuje się źe kluby dopłacają na przykład do darmowych przejazdów. To kolejny wydatek mieszkańców na prywatny klub. 4 mln na promocję .. 0,6 mln na darmowe przejazdy. Skoro klub jest taki przejrzysty i działa tak prospołecznie to nie ma przeszkód by ujawnił budżet klubu ! To nawet trzeba się pochwalić by te wszystkie niedowiarki zobaczyły jakieź to charytatywne i wspaniałe społeczne są wydatki klubu. Na ten moment to tylko opowieści z trawy. Mieszkańcy którzy płacą wiele milionów chętnie zapoznają się z wynikami audytu , przecież jest się czym chwalić ! Wiadomo byłoby ile zarabiają Prezesi? Jakue sa dochody przedstawicieli Rady Nadzirczej? Jakie jest obecne zadłuźenie klubu ? Jakie są koszty funkcjonowania Akademii. Ile płacą rodzice za ten zaszczyt kopania piłki na miejskich boiskach ?. A ponoć klub płaci kilkanaście tysięcy złotych za dzierżawę stadionu .. kilkunastu hektarów w środku miasta I oczywiście wszystko jest w porządku. Ale jak jadę na mecz Wilków Lub SPR Pogoni to muszę płacić za bilety ! Trudno się zatem dziwić że kibice innych drużyn szczecińskich uważają źe to jest niesprawiedliwe i nieuczciwe uprzywilejowanie jednej grupy na rzecz drugiej..Według zasady silniejszy i głośniejszy ma rację ! Ogólnie to jedna wielka farsa. A Radni powinni się wstydzić. A nie bezpłciowo wypowiadać. Bo w mieście jest wiele grup społecznych , nie tylko kibice jednej drużyny!
Kaziu
2019-03-06 18:18:42
No i każdemu jeszcze palę wręczyć przy wsiadaniu do tramwaju, żeby się mieli czym napie....lać po meczu.
Heniu
2019-03-06 17:32:46
W SzczĘcinie to - jak nie tak, jak tak
Iga
2019-03-06 17:29:48
Igor bulwersuj się. Kibice jeździli i będą jeździć za darmo. A ja jeszcze proponuje Swingi i te najnowsze autobusy. A jak :-)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA