Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Czynsze w Szczecinie. Ile obniżki, a ile podwyżki? [FILM]

Data publikacji: 08 listopada 2016 r. 22:22
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Czynsze w Szczecinie. Ile obniżki, a ile podwyżki?
 

Nowy system obniżek w czynszu za najem mieszkań komunalnych dla najuboższych zaczął właśnie obowiązywać w Szczecinie. Jego założenia to wyższe niż dotąd takie ulgi i poszerzenie kręgu osób, które będą mogły z nich skorzystać. Są pierwszym z elementów przyjętej we wrześniu tego roku przez radnych miasta uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2016-2020. A ta jednocześnie zakłada od 1 marca 2017 r. dla części najemców podwyżki.

Podczas konferencji prasowej we wtorek Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina, podkreślił, że wnioski o obniżenie czynszu według nowych stawek można składać od 26 października. W przypadku tych osób, które wystąpiły dotąd o ulgę czynszową na starych zasadach i ta została im przyznana na 12 miesięcy, po nowemu zostanie im ona przeliczona teraz według nowych zasad z automatu, bez konieczności składania nowego wniosku. Jak dodał, dotychczas z ulg mogli skorzystać tylko ci najemcy, którzy nie byli zadłużeni i mieli podpisaną umowę najmu. I to się zmieniło.

- Teraz - poza wzrostem procentowym samych obniżek - wszyscy użytkownicy, którzy podpiszą lub już realizują ugodę z miastem w sprawie spłaty zaległości będą mieli dostęp do systemu obniżek. Zarówno ci, którzy mają umowy najmu, jak i ci bez umowy - wyjaśnił P. Mync, informując jednocześnie o rozpoczętej informacyjnej kampanii plakatowo-ulotkowej skierowanej do najemców.

Uchwała z 6 września br. zakłada zwiększenie wysokości obniżek czynszu: z 15 do 25%, z 30 do 40% i z 40 do 50% w zależności od dochodu rodziny i pod warunkiem, że nie zajmuje ona mieszkania większego metrażem niż normy, które radni w niej ustalili. Limity co do wielkości lokalu nie dotyczą tych, które znajdują się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, lokali wspólnych oraz osób, które złożą oświadczenie, że podejmą działania w celu zamiany lokalu na lokal mniejszy spełniający kryteria powierzchniowe do udzielenia obniżki.

W minionych latach liczba najemców, którzy korzystali z obniżek czynszów, ustalonych uchwałą radnych z 2012 roku, wahała się od 1700-2200. W tym samym czasie z należnych ustawowo dodatków mieszkaniowych, korzystało od 2800-3200 najemców. Warto przy tym wiedzieć, że zajmującym mieszkania wynajmowane od gminy dodatek mieszkaniowy przysługuje niezależnie od obniżki, jaką na ich wniosek może przyznać im gmina.

Przypomnijmy, że ta sama wrześniowa uchwała równocześnie przewiduje od 1 marca 2017 r. zmiany w naliczaniu stawek czynszu komunalnego. Co oznaczać będzie dla części najemców ich podwyżki. W sumie ponad sześć tysięcy spośród nich zapłaci więcej o 10 procent. To ma przynieść do budżetu miasta - w założeniu - dodatkowe trzy miliony złotych rocznie na remonty lokali i budynków komunalnych. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Robert STACHNIK (arch.)

Film: Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jawność kasy
2016-11-09 21:57:37
@Daro-> w tbs-ach nie muszą obniżać, wystarczy jak zarząd ujawni swoje pensje.. to ludzie złożą im wizytę.
człowiek
2016-11-09 11:02:33
P. Mync stworzył system tak skomplikowany, że sam myli obniżki z podwyzkami. A całość jest totalnym nieporozumieniem. Skomplikowany jak do niedawna taryfy w sieciach komórkowych. Niech najpierw rozliczy się z wykorzystania pieniedzy z podwyżki o około 60 %, która była ok 3 lata temu.Poza tym ten skomplikowany do granic absurdu zestaw zasad muszą obsługiweać pracownicy administracji, którzy muszą zbierać setki niepotrzebnych dokumentów.To kosztuje czas i pieniądze. Poza tym od pomocy lokatorom o niskich dochodach jest dodatek mieszkaniowy.Reasumując podwyżka nie da zwiększonych wpływów o których mówi Mync. Spowoduje jedynie gwałtowny wzrost zaległości jak po poprzedniej podwyżce. Ale skąd Mync ma to wiedzieć. Wszak to architekt i wizjoner. Niedługo zamknie al. Woj. Polskiego. A potem odejdzie na emeryturę.Prolians
A po 2-iej stronie Baltyku...
2016-11-09 10:39:06
Dla porownania: w Szwecji kazdego roku podwyzki czynszow na mieszkania Komunalne wynosza okolo 3-4 % a na mieszkania wlasnosciowe okolo 2-3 % ! A dlaczego w Szczecinie maja wynosic az 10 % ??? Czyzby tymi dodatkowymi 6-7 %-mi chciano pokryc zla organizacje, niezaradnowsc i cos tam jeszcze 3-go...???
miki
2016-11-09 09:35:00
Za podwyżkami czynszów w lokalach komunalnych głosował m.in. Duklanowski z PiS-u, pamiętajcie o tym przy wyborach.
daro
2016-11-09 07:29:30
Niech w końcu obniżą czynsze w złodziejskich tbs-ach
Dla PO-rownania...
2016-11-09 00:53:58
A o ile maja zwiekszyc sie: renty, emerytury i zarobki - rowniez o minimum 10 % ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA