środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czy będzie nowy kurator?

Czy będzie nowy kurator?

Czy będzie nowy kurator?
Data publikacji: 2016-01-21 21:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 4066 107067

Jeszcze tylko w piątek urząd kuratora oświaty działa na dotychczasowych zasadach. W sobotę zmienią się przepisy. Czy wraz z nimi kurator?

- Od nowego tygodnia kuratora będzie powoływał i odwoływał minister edukacji - powiedział w czwartek "Kurierowi" wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Nowe przepisy ustawy o systemie oświaty z dnia 29 grudnia 2015 r. oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie 23 stycznia. Mówią, że kuratora oświaty powołuje - na wniosek wojewody - minister edukacji. Jak nam powiedziała rzecznik prasowa MEN Joanna Dębek, kandydata na stanowisko kuratora oświaty wyłania się w drodze konkursu, który ogłasza i przeprowadza wojewoda. Dodała, że osoby zajmujące w dniu wejścia w życie tej ustawy stanowisko kuratora oświaty, zajmują je do dnia powołania kuratora zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy. Może to być jednak nie dłużej niż przez trzy miesiące od wejścia w życie ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r., chyba że wcześniej zostaną odwołane na podstawie znowelizowanego art. 30 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Po wejściu w życie nowych przepisów wojewoda w dwóch tygodni, czyli do 6 lutego, powinien ogłosić konkurs na stanowisko kuratora oświaty. Kandydować mogą nauczyciele mianowani lub dyplomowani z co najmniej siedmioletnim stażem pracy. Znika jednak wymóg przynajmniej trzyletniej pracy w nadzorze pedagogicznym.

Czy obecna kurator oświaty w Szczecinie Maria Borecka będzie kandydowała? - zapytaliśmy wczoraj Małgorzatę Moraczewską rzecznika w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty. Do końca dnia nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

W ostatnich latach pozycja kuratorów zmalała, a urząd kuratora zredukowano do wydziału w Urzędzie Wojewódzkim. Kuratorium w Szczecinie przeniesiono nawet do siedziby UW przy Wałach Chrobrego. Nowa ustawa znacząco zwiększa kompetencje kuratorów. Przywrócone im zostanie m.in. prawo weta w sprawie likwidacji szkół, czyli nie będą decydowały tylko samorządy. Pozytywna opinia kuratora będzie też potrzebna osobom i organizacjom zakładającym publiczną placówkę oświatową. Kuratorzy będą też opiniować placówki szkolące nauczycieli.

- Od 1997 roku uczestniczyłem we wszystkich konkursach na kuratora oświaty. Najważniejsze jest, żeby kurator nie był politycznym aparatczykiem, a był oświatowcem. Mam nadzieję, że tak będzie w Zachodniopomorskiem - powiedział Adam Zygmunt, prezes okręgu zachodniopomorskiego ZNP.

Elżbieta KUBERA

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Praca
Skoro Kurier nie otrzymał odpowiedzi od obecnego Kuratora, to znaczy, że chyba nie czuje się na siłach, aby kontynuować swoją działalność.
2016-01-22 08:03:45
Niestety, to pisowska marionetka!
Alfred
2016-01-21 22:54:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie