Niedziela, 24 września 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Czy będzie nowy kurator?

Data publikacji: 21 stycznia 2016 r. 21:32
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Czy będzie nowy kurator?
 

Jeszcze tylko w piątek urząd kuratora oświaty działa na dotychczasowych zasadach. W sobotę zmienią się przepisy. Czy wraz z nimi kurator?

- Od nowego tygodnia kuratora będzie powoływał i odwoływał minister edukacji - powiedział w czwartek "Kurierowi" wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Nowe przepisy ustawy o systemie oświaty z dnia 29 grudnia 2015 r. oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie 23 stycznia. Mówią, że kuratora oświaty powołuje - na wniosek wojewody - minister edukacji. Jak nam powiedziała rzecznik prasowa MEN Joanna Dębek, kandydata na stanowisko kuratora oświaty wyłania się w drodze konkursu, który ogłasza i przeprowadza wojewoda. Dodała, że osoby zajmujące w dniu wejścia w życie tej ustawy stanowisko kuratora oświaty, zajmują je do dnia powołania kuratora zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy. Może to być jednak nie dłużej niż przez trzy miesiące od wejścia w życie ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r., chyba że wcześniej zostaną odwołane na podstawie znowelizowanego art. 30 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Po wejściu w życie nowych przepisów wojewoda w dwóch tygodni, czyli do 6 lutego, powinien ogłosić konkurs na stanowisko kuratora oświaty. Kandydować mogą nauczyciele mianowani lub dyplomowani z co najmniej siedmioletnim stażem pracy. Znika jednak wymóg przynajmniej trzyletniej pracy w nadzorze pedagogicznym.

Czy obecna kurator oświaty w Szczecinie Maria Borecka będzie kandydowała? - zapytaliśmy wczoraj Małgorzatę Moraczewską rzecznika w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty. Do końca dnia nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

W ostatnich latach pozycja kuratorów zmalała, a urząd kuratora zredukowano do wydziału w Urzędzie Wojewódzkim. Kuratorium w Szczecinie przeniesiono nawet do siedziby UW przy Wałach Chrobrego. Nowa ustawa znacząco zwiększa kompetencje kuratorów. Przywrócone im zostanie m.in. prawo weta w sprawie likwidacji szkół, czyli nie będą decydowały tylko samorządy. Pozytywna opinia kuratora będzie też potrzebna osobom i organizacjom zakładającym publiczną placówkę oświatową. Kuratorzy będą też opiniować placówki szkolące nauczycieli.

- Od 1997 roku uczestniczyłem we wszystkich konkursach na kuratora oświaty. Najważniejsze jest, żeby kurator nie był politycznym aparatczykiem, a był oświatowcem. Mam nadzieję, że tak będzie w Zachodniopomorskiem - powiedział Adam Zygmunt, prezes okręgu zachodniopomorskiego ZNP.

Elżbieta KUBERA

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Praca
2016-01-22 08:03:45
Skoro Kurier nie otrzymał odpowiedzi od obecnego Kuratora, to znaczy, że chyba nie czuje się na siłach, aby kontynuować swoją działalność.
Niestety, to pisowska marionetka!
2016-01-21 22:54:06
Alfred

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA