Czwartek, 30 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Cztery osoby zginęły w pożarze holownika "Zeus"

Data publikacji: 24 września 2015 r. 11:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:51
Cztery osoby zginęły w pożarze holownika "Zeus"
 

W Szwecji spłonął holownik „Zeus”, należący do szczecińskiego Zakładu Usług Żeglugowych. W wyniku pożaru zginęły cztery osoby, a trzy zostały lekko ranne.

Jako pierwszy informacje o tragedii podał portal Maritime News. Pożar miał wybuchnąć w maszynowni „Zeusa”, który stał w szwedzkim porcie Sölvesborg. Ogień szybko się rozprzestrzenił i marynarze znajdujący się na pokładzie holownika nie byli w stanie nad nim zapanować. Trzech zdołało uciec na ląd, a czterech zginęło.

ZUŻ nie potwierdza informacji o ofiarach.

– Wiemy tylko, że na holowniku był pożar, ale nie mamy potwierdzenia, że są ofiary – usłyszeliśmy w ZUŻ-u.

Informacje o tragicznym pożarze potwierdzają natomiast szwedzkie służby.

- Gdy przybyliśmy na miejsce załoga bezskutecznie próbowała opanować ogień. Po ugaszeniu pożaru, w kajutach pod pokładem znaleźliśmy cztery ciała. To byli polscy obywatele - powiedziała Melissa Millbourn ze służb ratowniczych regionu Blekinge.

Trzech marynarzy jest lekko rannych. Jeden z nich został przewieziony do szpitala z powodu obrażeń głowy, dwóch podtrutych dymem otrzymało pomoc na miejscu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zaprószenia ognia. Wstępne oględziny wskazują, że pożar wybuchł pod pokładem. Szwedzka policja wszczęła w tej sprawie śledztwo. O zdarzeniu zostało także poinformowane polskie MSZ.

„Zeus” został zbudowany w 1966 roku. Jednostka miała ok. 29 m długości i 8 m szerokości. Do Sölvesborga przypłynął 21 bm. z łotewskiego portu Skulte.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku inny holownik ZUŻ-u, „Kuguar”, zatonął w Świnoujściu. Wówczas obyło się bez ofiar.©℗

(ek)/PAP

Fot. E. Kubowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Centaur047
2015-10-05 11:24:23
Mam nadzieję, że mojego kolegi Jarka tam nie było.. Wiele zdjęć z ich służby na Zeusie mi pokazywał. Jak wozili bary morskie Minn. z trocinami..Mam nadzieję, ze jest na emeryturze..Wspołczuję Rodzinom, poległych w tym tragicznym w skutkach, zdarzeniu. (*)
ciekawski
2015-09-28 16:51:19
Co to znaczy po pokladem? Jedni piszą w maszynowni, inni pod pokladem. A że zdjęć wynika, że z pomieszczeń bytowych. Mazynownia jest z tyłu statku i nie jest okopcona.
holo
2015-09-25 15:23:33
ZUŻ nie jest w stanie upadłości. Został kupiony przez niemiecką firmę OTTTO WULF. Także rzeczywisty zarząd jest w Niemczech, a w Szczecine coś w rodzaju oddziału. Ludzie są dodatkowo zatrudnieni przez firmę zewnętrzną. Jednostki stare, brak inwestycji w sprzęt. Na lokalnym rynku holowniczym, ZUŻ został całkowicie zdominowany przez konkurencję, firmę Fairplay Polska, która jest częścią dużej międzynarodowej grupy Fairplay Towage. Mam nadzieję, że rodziny ofiar otrzymają wszelkie wynikające z przepisów świadczenia. Bo przy tak zakręconym systemie zatrudniania może to być trudne....
marynarz
2015-09-24 19:26:17
Niestety fikcyjne remonty na papierze i przymykanie oczu przez PRS zebraly tragiczne żniwo
Wolne żarty
2015-09-24 10:57:54
Właściciel firmy nie wie, że na jego holowniku zginęło 4 pracowników? [*]

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA