środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cztery guziki filharmonii

Cztery guziki filharmonii

Cztery guziki filharmonii
Data publikacji: 2015-11-18 10:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 4592 38319

Rok temu zapowiadano szumnie, że dzięki 25 tysiącom ledowych punktów na elewacji szczecińskiej filharmonii, możliwe będzie jej podświetlenie na dowolny kolor. Prasowe komunikaty mówiły o „przestrzennym ekranie z możliwością wyświetlania dynamicznych obrazów". Jak plany przełożono na rzeczywistość okazało się przypadkiem, gdy w odpowiedzi na apele o przyłączenie się do światowej akcji solidarności z zaatakowanym przez terrorystów Paryżem, usłyszeliśmy o czterech guzikach i panelu strategicznym w Warszawie.

W serwisie Youtube wciąż można znaleźć film demonstrujący możliwość systemu firmy Osram, zamontowanego na wizytówce Szczecina. Widać na nim świetlne wodospady, przesuwające się chmury czy błyski kryształu. W zapowiedziach, wysyłanych do mediów, zachwalano, „białe bryły budynku z pewnością nie budziłyby takich emocji, gdyby nie spektakularny system ich oświetlenia. Do tego celu wykorzystano ponad 25 tysięcy opraw led. Umieszczono je równomiernie na elewacji budynku – między ścianami a szklaną fasadą. Każda z opraw może świecić w dowolnym kolorze z palety barw RGB, jest więc możliwe tworzenie iluminacji o zmiennej barwie".

 W sobotę, gdy wiele miast na świecie podświetlało swoje najbardziej charakterystyczne budynki w biało-niebiesko-czerwone barwy francuskiej flagi na znak wsparcia dla ofiar zamachów w Paryżu, na facebookowym profilu „Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie" padł apel o włączenie trójkolorówki także na naszej filharmonii. Przypomnijmy - budynku uznanym za najpiękniejszy obiekt postawiony w Europie w ostatnich dwóch latach. Wówczas okazało się, że to niemożliwe.

- Choćbyśmy bardzo chcieli, nie mamy możliwości podświetlić w ten sposób budynku – tłumaczył Maciej Skrzetuski, kierownik działu promocji w filharmonii. - Nasz panel to cztery przyciski: kolor biały, narodowe barwy białe- czerwone, Floating Garden – biało-niebiesko-zielone i opcja motywu śniegu. Panel strategiczny jest w Warszawie, my tu na miejscu nie mamy możliwości wprowadzania w nim zmian. Też nam szkoda, że możliwości jest tak mało.

Umowę z projektantami podpisali przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Spytaliśmy więc dlaczego nie zawiera ona opcji pełni korzystania z możliwości systemu oświetlenia filharmonii.

- W zrealizowanym projekcie iluminacji elewacji, zaprojektowano uzgodnione sceny oświetlenia tj.: podstawową - białą oraz dodatkowe, okolicznościowe w barwach Floating Garden oraz narodowych - odpowiada Piotr Zieliński z Biura Prasowego. - Możliwe jest wprowadzenie innych, niemal dowolnych scen oświetlenia, pod warunkiem uzgodnienia projektu graficznego z projektantem. Dodatkowe sceny należy wtedy wprowadzić do programu komputerowego obsługującego iluminację. Musi to być jednak poprzedzone udzieleniem dodatkowego zlecenia na wykonanie przeprogramowania i uruchomienia scen dla wykonawcy/dostawcy systemu i urządzeń firmie Osram.

Choć pytaliśmy o koszty uruchomienia dodatkowych opcji iluminacji, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Zamiast niej otrzymaliśmy jedynie informację, że „cena jednostkowa dodatkowego projektu oświetlenia jest trudna do oszacowania a miasto płaciło w formie ryczałtowej za całość inwestycji".©℗

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: To zdjęcie zrobione zostało podczas pierwszych prób iluminacji filharmonii, w grudniu 2013 roku. Jak widać, wówczas podświetlenie fasady na czerwono i niebiesko było możliwe.

Komentarze

Tok
Dyrekcja FS jest już sławna w całej Polsce z braku profesjonalizmu i niekompetencji. Zwlekanie z podpisaniem umów, a potem wręczanie ich z zawyżonymi kosztami przed samym eventem lub nagłe zmiany w uzgodnieniach gdy eventu nie można już odwołać bez strat finansowych, to standard w tej instytucji. Budynek ładny, ale dyrekcja do wymiany.
2015-11-19 12:55:18
addam
Filharmonia to nie choinka , którą oświetla się kolorowymi lampkami. Skończmy z tym kiczem , że wszystko musi być podświetlane na kolorowo jak w kiepskiej dyskotece.
2015-11-19 10:37:52
bieta
Przyciski w Warszawie! Cha, cha, cha!!! Ale można było chyba podświetlić inny ważny gmach w Szczecinie po prostu 3 reflektorami??? Gdzie ja mieszkam??? Jako Polka i szczecinianka czuję się zlekceważona, pominięta.
2015-11-19 09:51:49
Gniot
Nie 4 a 5 programów ograniczonych przez UM i architektów. Umowa z ograniczeniami. Testy wykonywał wykonawca i faktycznie daje to wielkie możliwości. Dyrekcja nie wie nawet jak to działa :) Techniczny zresztą też. Osoby, które znają budynek od podszewki już zwolniono przejmując sobie ich zasługi. Wystarczy poczytać jak piszą o sobie na stronach Filharmonii... Hehehehehe realia i życie. A tzw. Przyciski są ale w pomieszczeniu ochrony BMS ...
2015-11-19 04:39:26
SromotnikBezwstydny
Kiedyś prezycisk był w Moskwie a rakiety w PRL. Teraz przycisk w stolyycy ,a stolyca mówi: OSRAM Szczecin !!!
2015-11-18 20:17:16
Dobrze, że choć ten guzik nie jest u Merkel.
.
2015-11-18 19:39:55
szakal
od pewnego czasu wszystkie guziki są na Nowogrodzkiej w Warszawie
2015-11-18 11:55:48
Że jaaaak?!
Filharmonia w Szczecinie, a przycik w Warszawie? Kto to kufff zakceptował?!
2015-11-18 11:21:04
niekompetencja
Czemu nikt nie zwraca uwagi na stałą niekompetencje urzędników. Czy niekompetencja to forma specjalnej promocji UM? Czy po prostu nieudacznictwa>
2015-11-18 11:03:32
Kokos
Podświetlenie SZCZECIŃSKIEJ filharmonii, która zdobyła tyle nagród, w tym architektonicznego Nobla, zależy od tego, kto wciska guziki w WARSZAWIE? Na dodatkowe oświetlenie musi być dodatkowe zlecenie? To jakaś porażka. Mamy XXI wiek!!!
2015-11-18 10:53:15
Ktoś
To znaczy, kupiłem samochód 6 biegowy a wolno tylko 1 i 2 bieg ??
2015-11-18 10:32:05
Jarun
Dlaczego ciągle wciskacie, że ten gniot architektoniczny zwany filharmonią jest piękny ? To Unia Europejska dała część pieniędzy a potem przyznała nijako sobie nagrodę za tą budowlę. Jakoś bazyliki św. Piotra w Rzymie (Watykanie) nie trzeba ciągle zachwalać !
2015-11-18 10:31:49
Led
A czego się ludzie spodziewali, skoro każdy już przywyknął do opóźnień w oddawaniu inwestycji w Szczecinie i do ich wątpliwej jakości, która wychodzi na jaw przy pierwszej, lepszej sytuacji awaryjnej lub nawet zwykłej eksploatacji.
2015-11-18 10:25:05
Noname
Znaczy kupiliśmy sobie samochód z klimatyzacją, nawigacją, tempomatem i innymi bajerami, ale żeby ich użyć musimy zadzwonić do producenta i z nim to ustalić, no i dodatkowo dopłacić... Fantastycznie...
2015-11-18 10:14:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie