Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Cztery guziki filharmonii

Data publikacji: 18 listopada 2015 r. 10:49
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Cztery guziki filharmonii
 

Rok temu zapowiadano szumnie, że dzięki 25 tysiącom ledowych punktów na elewacji szczecińskiej filharmonii, możliwe będzie jej podświetlenie na dowolny kolor. Prasowe komunikaty mówiły o „przestrzennym ekranie z możliwością wyświetlania dynamicznych obrazów". Jak plany przełożono na rzeczywistość okazało się przypadkiem, gdy w odpowiedzi na apele o przyłączenie się do światowej akcji solidarności z zaatakowanym przez terrorystów Paryżem, usłyszeliśmy o czterech guzikach i panelu strategicznym w Warszawie.

W serwisie Youtube wciąż można znaleźć film demonstrujący możliwość systemu firmy Osram, zamontowanego na wizytówce Szczecina. Widać na nim świetlne wodospady, przesuwające się chmury czy błyski kryształu. W zapowiedziach, wysyłanych do mediów, zachwalano, „białe bryły budynku z pewnością nie budziłyby takich emocji, gdyby nie spektakularny system ich oświetlenia. Do tego celu wykorzystano ponad 25 tysięcy opraw led. Umieszczono je równomiernie na elewacji budynku – między ścianami a szklaną fasadą. Każda z opraw może świecić w dowolnym kolorze z palety barw RGB, jest więc możliwe tworzenie iluminacji o zmiennej barwie".

 W sobotę, gdy wiele miast na świecie podświetlało swoje najbardziej charakterystyczne budynki w biało-niebiesko-czerwone barwy francuskiej flagi na znak wsparcia dla ofiar zamachów w Paryżu, na facebookowym profilu „Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie" padł apel o włączenie trójkolorówki także na naszej filharmonii. Przypomnijmy - budynku uznanym za najpiękniejszy obiekt postawiony w Europie w ostatnich dwóch latach. Wówczas okazało się, że to niemożliwe.

- Choćbyśmy bardzo chcieli, nie mamy możliwości podświetlić w ten sposób budynku – tłumaczył Maciej Skrzetuski, kierownik działu promocji w filharmonii. - Nasz panel to cztery przyciski: kolor biały, narodowe barwy białe- czerwone, Floating Garden – biało-niebiesko-zielone i opcja motywu śniegu. Panel strategiczny jest w Warszawie, my tu na miejscu nie mamy możliwości wprowadzania w nim zmian. Też nam szkoda, że możliwości jest tak mało.

Umowę z projektantami podpisali przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Spytaliśmy więc dlaczego nie zawiera ona opcji pełni korzystania z możliwości systemu oświetlenia filharmonii.

- W zrealizowanym projekcie iluminacji elewacji, zaprojektowano uzgodnione sceny oświetlenia tj.: podstawową - białą oraz dodatkowe, okolicznościowe w barwach Floating Garden oraz narodowych - odpowiada Piotr Zieliński z Biura Prasowego. - Możliwe jest wprowadzenie innych, niemal dowolnych scen oświetlenia, pod warunkiem uzgodnienia projektu graficznego z projektantem. Dodatkowe sceny należy wtedy wprowadzić do programu komputerowego obsługującego iluminację. Musi to być jednak poprzedzone udzieleniem dodatkowego zlecenia na wykonanie przeprogramowania i uruchomienia scen dla wykonawcy/dostawcy systemu i urządzeń firmie Osram.

Choć pytaliśmy o koszty uruchomienia dodatkowych opcji iluminacji, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Zamiast niej otrzymaliśmy jedynie informację, że „cena jednostkowa dodatkowego projektu oświetlenia jest trudna do oszacowania a miasto płaciło w formie ryczałtowej za całość inwestycji".©℗

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: To zdjęcie zrobione zostało podczas pierwszych prób iluminacji filharmonii, w grudniu 2013 roku. Jak widać, wówczas podświetlenie fasady na czerwono i niebiesko było możliwe.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tok
2015-11-19 12:55:18
Dyrekcja FS jest już sławna w całej Polsce z braku profesjonalizmu i niekompetencji. Zwlekanie z podpisaniem umów, a potem wręczanie ich z zawyżonymi kosztami przed samym eventem lub nagłe zmiany w uzgodnieniach gdy eventu nie można już odwołać bez strat finansowych, to standard w tej instytucji. Budynek ładny, ale dyrekcja do wymiany.
addam
2015-11-19 10:37:52
Filharmonia to nie choinka , którą oświetla się kolorowymi lampkami. Skończmy z tym kiczem , że wszystko musi być podświetlane na kolorowo jak w kiepskiej dyskotece.
bieta
2015-11-19 09:51:49
Przyciski w Warszawie! Cha, cha, cha!!! Ale można było chyba podświetlić inny ważny gmach w Szczecinie po prostu 3 reflektorami??? Gdzie ja mieszkam??? Jako Polka i szczecinianka czuję się zlekceważona, pominięta.
Gniot
2015-11-19 04:39:26
Nie 4 a 5 programów ograniczonych przez UM i architektów. Umowa z ograniczeniami. Testy wykonywał wykonawca i faktycznie daje to wielkie możliwości. Dyrekcja nie wie nawet jak to działa :) Techniczny zresztą też. Osoby, które znają budynek od podszewki już zwolniono przejmując sobie ich zasługi. Wystarczy poczytać jak piszą o sobie na stronach Filharmonii... Hehehehehe realia i życie. A tzw. Przyciski są ale w pomieszczeniu ochrony BMS ...
SromotnikBezwstydny
2015-11-18 20:17:16
Kiedyś prezycisk był w Moskwie a rakiety w PRL. Teraz przycisk w stolyycy ,a stolyca mówi: OSRAM Szczecin !!!
Dobrze, że choć ten guzik nie jest u Merkel.
2015-11-18 19:39:55
.
szakal
2015-11-18 11:55:48
od pewnego czasu wszystkie guziki są na Nowogrodzkiej w Warszawie
Że jaaaak?!
2015-11-18 11:21:04
Filharmonia w Szczecinie, a przycik w Warszawie? Kto to kufff zakceptował?!
niekompetencja
2015-11-18 11:03:32
Czemu nikt nie zwraca uwagi na stałą niekompetencje urzędników. Czy niekompetencja to forma specjalnej promocji UM? Czy po prostu nieudacznictwa>
Kokos
2015-11-18 10:53:15
Podświetlenie SZCZECIŃSKIEJ filharmonii, która zdobyła tyle nagród, w tym architektonicznego Nobla, zależy od tego, kto wciska guziki w WARSZAWIE? Na dodatkowe oświetlenie musi być dodatkowe zlecenie? To jakaś porażka. Mamy XXI wiek!!!
Ktoś
2015-11-18 10:32:05
To znaczy, kupiłem samochód 6 biegowy a wolno tylko 1 i 2 bieg ??
Jarun
2015-11-18 10:31:49
Dlaczego ciągle wciskacie, że ten gniot architektoniczny zwany filharmonią jest piękny ? To Unia Europejska dała część pieniędzy a potem przyznała nijako sobie nagrodę za tą budowlę. Jakoś bazyliki św. Piotra w Rzymie (Watykanie) nie trzeba ciągle zachwalać !
Led
2015-11-18 10:25:05
A czego się ludzie spodziewali, skoro każdy już przywyknął do opóźnień w oddawaniu inwestycji w Szczecinie i do ich wątpliwej jakości, która wychodzi na jaw przy pierwszej, lepszej sytuacji awaryjnej lub nawet zwykłej eksploatacji.
Noname
2015-11-18 10:14:44
Znaczy kupiliśmy sobie samochód z klimatyzacją, nawigacją, tempomatem i innymi bajerami, ale żeby ich użyć musimy zadzwonić do producenta i z nim to ustalić, no i dodatkowo dopłacić... Fantastycznie...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA