Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

Czerwona kokardka w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2020-11-16 20:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-18 11:33
Czerwona kokardka w Szczecinie
 

Przed Światowym Dniem AIDS na fasadach budynków dziesięciu polskich miast wyświetlane są czerwone kokardki – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV. To także element kampanii edukacyjnej promującej profilaktykę wirusa. W poniedziałek czerwoną kokardkę można było zobaczyć w Szczecinie, m.in. na budynku "Kuriera Szczecińskiego".

Akcję prowadzą od lat Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae oraz Gilead Sciences.  

- Rok 2019 był w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV - informują jej organizatorzy. - Odnotowano ich – według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - aż 1615. Liczba ta pokazuje jasno, że epidemia HIV nie została pokonana. Co więcej, przybiera na sile. Codziennie średnio 3-5 osób dowiaduje się, że są seropozytywne.

Akcja wyświetlania kokardek w 10 miastach – obok Szczecina  także w Gdańsku, w Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Warszawie – ma przypomnieć społeczeństwu o zagrożeniu.

– Tylko co dziesiąty Polak zrobił test na HIV. To o wiele za mało. Wypieramy ze świadomości ryzyko zakażenia tym wirusem. A teraz, w dobie COVID-19, mam wrażenie, że zapomnieliśmy o nim niemal zupełnie. Ale on jest. I pozostaje groźny, jeśli nie zostanie w porę wykryty i poddany terapii. Testy to klucz do walki z tą epidemią. Wierzę, że czerwone kokardki na ulicach miast zachęcą ludzi to badania się w kierunku HIV. To ważny cel tej akcji – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences.

Trasa przejazdu czerwonej kokardki objęła centrum Szczecina, rozpoczęła się na Wałach Chrobrego i w tej okolicy zakończyła.

(gan)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jesli "razem"...
2020-11-17 22:11:00
To ta Czerwona K0-kardka PO-winna byc umieszczona PO Lewej stronie sciany Kuriera - po Prawej stronie umiescic Niebieska Kokardke i juz !/!
miałem ............
2020-11-17 08:55:20
przekonanie że piszecie o Błyskawicy czerwonej
we
2020-11-16 21:09:42
PROFILAKTYKA PRZEDEWSZYSTKIM,GŁOŚNA SPRAWA SIMONA M.NICZEGO POLEK NIE NAUCZYŁA Z TEGO CO WIDZĘ.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA