czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czeka na wyrok

Czeka na wyrok

Czeka na wyrok
Data publikacji: 2018-02-10 07:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:47
Wywietleń: 997 313411

Ważą się losy Radosława W., którego w grudniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał na dożywocie za zabicie – i to ze szczególnym okrucieństwem – mieszkających w szczecińskim Dąbiu trzech członków swojej rodziny: matki, ojczyma i przybranego brata. W Sądzie Apelacyjnym odbyła się rozprawa odwoławcza. Wyrok zostanie ogłoszony za dwa tygodnie.

Toczący się w szczecińskim Sądzie Apelacyjnym proces jest dla Radosława W. ostatnią deską ratunku. Jeśli sędziowie utrzymają w mocy postanowienie sądu niższej instancji, skazany spędzi w więzieniu dużo czasu. Sędzia ogłaszający wyrok dożywocia zastrzegł bowiem, że mężczyzna będzie się mógł ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie dopiero po odsiedzeniu w więzieniu 35 lat. Jeśli więc skazanemu uda się w końcu wyjść na wolność, będzie miał około siedemdziesiątki.

Tę decyzję Sądu Okręgowego zmienić może jedynie Sąd Apelacyjny, do którego odwołał się obrońca W. Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa, na której głos zabrały obie strony – oskarżyciel publiczny i obrońca. Wyrok ma być ogłoszony 22 lutego.

Przypomnijmy, że Radosław W. odpowiada za potrójne morderstwo. Zdaniem biegłych, wszyscy zginęli w ten sam sposób: po otrzymaniu bardzo mocnych ciosów nożem. Najprawdopodobniej sprawca dobijał swoje ofiary, by mieć pewność, że nie przeżyją ataku. Do masakry doszło w kwietniu 2011 r.

Jaki był motyw zbrodni? Prawdopodobnie pieniądze. Państwo W. byli bowiem osobami majętnymi. A Radosław, który na stałe mieszkał w Irlandii, pilnie potrzebował dużej sumy. Zaprzeczając, że ma jakikolwiek udział w morderstwie, przyznał jednak, że brał udział w napadzie rabunkowym na swoich rodziców. Zgodził się do wzięcia udziału w kradzieży, bo, jak twierdził, był do tego przymuszony przez wierzycieli.

O dokonanie przestępstwa oskarżono syna zabitej kobiety, między innymi dlatego że nie przyjechał na pogrzeb matki. Poza tym policjanci dotarli do dwóch mężczyzn, z którymi ostatnio często się łączył telefonicznie (do Krzysztofa P. i Wojciecha B.). Złożyli wyjaśnienia, w których obciążyli W. – zostali skazani za zacieranie śladów na 4,5 i 4 lata więzienia. W. nigdy się nie przyznał do winy.

Ostatnia rozprawa była kolejną próbą rozpoczęcia procesu w SA. Poprzednia się nie odbyła z powodu nagłego załamania zdrowia oskarżonego (zasłabł przed wejściem na salę rozpraw). Został wtedy przewieziony do szpitala.

Choć skazany prawdopodobnie długo nie wyjdzie z więzienia, ma zapłacić rodzinie zamordowanego ojczyma 1 mln zł zadośćuczynienia. Skąd je weźmie? W sądzie trwa jeszcze proces spadkowy. Jeśli mężczyźnie przypadną jakieś pieniądze, duża ich część nie trafi już na jego konto.

Leszek Wójcik

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Komentarze

Gozer Gozerian
Gustowna broda. Czyżby przechodził na islam ?
2018-02-10 15:45:13
Potwór.
Co tu rozważać.
2018-02-10 10:23:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”